Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

CADCHF - 4H

 

SELL: 0.9931

SL: 1.0005

TP: 0.9200

 

Tranzactia este luata pe 4H (avem un retrace pina la 0.618) si inchiderea impulsivei pe 4H.

Intram pe 5M: asteptam inchiderea primei impulsive pe 5M si intram la 0.618 la inceputul primei corectii pe 5M.

Pe 5M se observa si un patern care sustine punctul de intrare de pe 5M.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ooops, nu m-am uitat prea atent, ca sunt prins cu altele. Intr-adevar a inceput h4 impulsiva, pe care il tot asteptam.

Astept o corectie mica la m5 si inchid pozitiile sell, revin cu altele buy :))

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrarea pe gbpusd nesemnata e a mea, scuze ca nu am pus nici un comentariu acolo.

insa,

pe m30 aveam pattern abc si shooting star.

deasemenea patern de reversal - div clasica.

 

la vremea la care scriu s-a dovedit o intrare gresita intrucat trendul de buy este atat de puternic incat a anulat si aceste paternuri. :))

post-1947-1225810005_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intrarea pe gbpusd nesemnata e a mea, scuze ca nu am pus nici un comentariu acolo.

insa,

pe m30 aveam pattern abc si shooting star.

deasemenea patern de reversal - div clasica.

 

la vremea la care scriu s-a dovedit o intrare gresita intrucat trendul de buy este atat de puternic incat a anulat si aceste paternuri. :))

Harif,

Eu sincer nu intru pe corectii mai mici de x4 (adica h1). Din cauza ratiei RR si a faptului ca desi sunt conditii clare de reversal totusi pe un trend puternic intraday, intoarcerea de pret se dovedeste a fi doar o corectie pe un tf mic si nu o modificare completa de trend asa cum probabil te-ai fi asteptat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ieri au fost deschise multe tranzactii extreme. E un lucru bun, ptr. ca cei care au deschis tranzactiile respective, probabil ca le-au facut de curiozitate pentru prima data. Si e important de facut pe demo ptr. ca aici sunteti asistati si corectati daca e cazul.

3 chestiuni vreau sa zic.

1) ieri au fost trenduri intraday frumoase, spectaculoase. Baza profitului vostru trebuie sa fie pozitiile in acelasi sens cu trendul. Astea nu prea s-au vazut pe demo ieri. Oltciter a fost singurul care a folosit partial trendul si partial piramidarile. Felicitari oltciter!

2) daca va amintiti de sesiunea trecuta de demo, tranzactiile facute de mine si Scrat postau la reversal (finalul trendului) intrari, dupa ce pretul si-a schimbat deja directia (zicem ca a facut V-ul) si au aparut spargeri de linii de trend, pattern-uri pe candlestick-uri, etc

Va recomand foarte mult acest tip de tranzactii; mai ales la inceputurile voastre in aceasta strategie. Apoi puteti sa folositi si tranzactii extreme in contratrend si altele.

3) incercati si un MM adecvat (exemplu: sell-ul pe USD/CHF cu un lot, in contra trend, fara sl si tp). Altfel o sa fim in curand obligati sa facem alt cont :))

 

Zilele urmatoare o sa intru mai rar si o sa postez mai putin. Dar faceti tranzactii cu incredere si luati eventual si un printscreen; o sa le analizam impreuna dupa cateva zile.

Bafta la pipsi!

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a, nimic, caracterele aratau altfel decit le stiam pe windows.

nici o problema, eram doar curios.

 

@scrat

 

nu omule, nu rulez MT4 pe linux.

il folosesc pe vista home premium.

dc?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

astazi a fost o zi crunta.

a fost ziua lor, a brokerilor sau ma rog, a unora care au facut SL hunting.

da frate, s-au vanat la greu, au stricat patern dupa patern, pana si div ascunse de continuare de trend au fost sparte, m-au exasperat complet.

chiar si pe demo baietii care au mai facut intrari au fost vanati.

una peste alta am incheiat ziua cu ceva plus pe real la usdchf, ca ala m-a rupt la nervii, si noroc cu el, ca restul au fost vanate de smecheri.

nici de un printscreen nu mi-a mai ars, imi pare rau.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.