Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

m-am hotarat sa pun totusi si o poza cu pozitia de pe franc.

 

precizez ca prima intrare mi-a fost vanata, iar dupa aceea am reintrat marind Sl ul deasupra varfului in locul precizat in poza.

deci:

 

SL 1.1751

OPEN 1.1720

CLOSE 1.1566

 

daca la prima corectie am zis ca asta este, e corectie si oarecum in limite normale, apoi a urmat acea cadere frumoasa care intr-un final a fost anihilata complet de urcarea fortata.

la urcarea aceea chiar mi-am pierdut orice speranta ca nu va lovi SL (SL era deja asigurat pe plus 2-3 pipsi).

in final pot spune ca am avut noroc, altceva chiar nu pot zice, frate, azi au iesit la vanatoare.

de gherle (pozitiile vanate) nici nu mai vreau sa vorbesc.

 

LE: am uitat sa precizez ca deschiderea pozitiei a fost facuta pe m5, si chiar am sperat ca o pot lasa sa se maturizeze vazand ce frumos arata pe h1 si h4, dar.... ati vazut si voi ce nebunie a fost, asa ca am renuntat si am iesit la un fibo cluster cu patern gartley ca nu se mai putea.

post-1947-1225904111_thumb.jpg

Editat de harif
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EUR/USD in ce directie te indrepti? Intrebare existentiala cu mari implicatii metafizice ! :D

Tot ce voi scrie aici pleaca de la :

1.premiza continuarii trendului down pe daily, lucru care pare sa fie confirmat si de divergenta bearish ascunsa din imaginea atasata.

2. H4 cu a lui divergenta bulish ascunsa pe nivel OS,acel triunghi dragut format de liniile de trend si nu in ultimul rand cotele fibo bune.

3.H1 , ghimpele din laba ursului - pattern bulish gartley!

 

Capitolu' unu roman

Prima varianta ar fi un break a liniei de up trend cu finalizarea undei H4 intr-o corectiva frumoasa in intervalul 1.2524-1.2327 (fibo 1-caz particular) si de aici formarea unei unde impulsive care sa se finalizeze peste 1.3291 hat la dracu in praznic (asa cum spera unii dintre noi).

Scenariul nu e rau, dar atentie la ghimpele din laba ursului si la divergenta aia bulish ascunsa. Ceea ce ne trimite in continuare la.....

 

Capitolu' doi roman

Adica a doua varianta! Si anume un breake al linie de downtrend. Aici observam ca finalizarea undei h4 corective ar trebui sa se deseneze pe cota 1.2524.

Daaaaaaaa de ce nu pe cota 1.2650? haaaaiiii? :)) Te las sa descoperi din imagini.

Si iar ajungem la presupusa finalizare din scenariul 1 (chestia aia cu dracu in praznic)!

 

Acu.... ce sa spun! Ma cam codesc! De ce? Pentru ca ar mai fi o varianta, care, dupa ce m-am chinuit sa desenz o gramada de linii , cerculete si patratele ,mi se pare cea mai evidenta. H4 corectiva finalizata la 1.3291, h4 impusiva in formare cu finalizare sub minimul daily de la 1.2327. :P

 

 

Pentru intelegere urmariti imaginile.

post-1363-1226135135_thumb.png

post-1363-1226135150_thumb.png

post-1363-1226135171_thumb.png

post-1363-1226135323_thumb.png

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar oare USD/JPY unde se indreapta ???

 

Daily:

1. Divergenta Bearish ascunsa - ar insemna o continuare a trendului Down

2. Neavand nici o cota valida ar insemna o nefinalizare a trenului

 

H4:

1.Pattern Bearish 5-0

2. Ghimpele din coasta omului - Divergenta Bullish Clasica

 

H1:

1. Bearish Pattern 5-0

2. Fibo Cluster

3. Nivel OverBought

4.Divergenta Bearish Clasica

5. Si poate un Gimme Bar? (sincer nu stiu daca il pot cataloga asa)

 

M15:

1.Pattern Bearish Clasic Buterfly

2.Divergenta Bearish Clsica

3.Si iarasi poate un Gimme Bar

 

In concluzie as tinde sa cred ca vom continua trendul Down insa as vrea niste pareri de la voi.

Mersic...

post-2359-1226151972_thumb.jpg

post-2359-1226151978_thumb.jpg

post-2359-1226151983_thumb.jpg

post-2359-1226151988_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ oltciter: desi tehnic lucrurile incep sa arate in sus, e posibil ca surpriza pe dolar sa nu se fi incheiat.

 

@ cornel: e clar ca trendul major e in jos. dar uita-te atent la h4, h1, m15... parerea mea e ca inca nu s-a terminat corectia in sus, mai avem de asteptat pina incepe un nou val in jos.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cornelantoche

Din punctul meu de vedere, usd/jpy cel mai probabil up, pe h4 impulsiva. Tranzactia lui Tavi ieri, h4 corectiva s-a finalizat si am inchis-o. Am trasat si divergenta + os + segmentele.

Ierri a luat cineva cu userul momo tranzactia usd/jpy, h4 impulsiva, dar s-a razgandit si a inchis-o; mi s-a parut oricum o tranzactie bine gandita.

 

 

Aceeasi problema cu tranzactia luata de mine la aud/chf, h4 impulsiva, dupa inchiderea tranzactiei lui Tavi ieri, la maturitate, a h4 corectivei.

post-1465-1226154097_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@cornelantoche

Si inca o problema...

Daca te-ai adresat tf-ului H4, restul de analize la tf-uri mici (m15, h1) sunt irelevante. Ele semnifica doar fluctuatii (impulsive/corective) pe tf-urile respective, care nu influenteaza miscarea generala ptr. tf-ul vizat, h4.

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vad lucrurile asa: trendul major e in jos pe daily.

pe h4 vad consolidare (sub forma acelui triunghi, pe care am marcat cu 2 linii verticale zona posibila de breakout - in jos sau in sus). daca o ia in jos (sparge 1.2525), atunci posibil sa vedem 1.2345.

h1 arata ca cele 2 targeturi posibile in sus sunt 1.3017 (daca trece de 1.2850) si 1.3242. pina nu trece de ele nu ma gindesc la 1.46.

 

 

@oltciter

Din cauza multor pattern-uri de reversal care pot fi vazute in zona 1.2250-1.3 la h1/h4/daily, tind sa cred ca tendinta lui va fi up, pana in zona 1.4624 (0.618 din daily precedent)

post-1398-1226158605_thumb.jpg

post-1398-1226158613_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Primele 3 tranzactii corecte, pe demo, la h4, lasate pana la maturizare de Tavi! Foarte bine Tavi!

Am postat aici aud/chf si ngz8; usd/jpy intr-un post mai sus

 

Am vazut pana acum cum functioneaza corectiile/impulsivele la tf-uri mici si ii dau dreptate lui Scrat. Va propun ca toate tranzactiile urmatoare sa le facem la h4/daily si in interiorul lui h4, sa facem surf doar pe undele h1 si nu mai mici. Sa lasam tranzactiile pana la maturizarea lor

Dar cu o specificatie si aici ma repet. Sunt diversi care incearca in timpul unui trend intraday, vazand un fibo bun, sa intre contra trendului curent. Considerand ca trendul se va opri si ei vor avea punctul optim, extrem de precis, de intrare in noua unda. E valabil ptr. cei care au experienta multa si intelegere a graficelor. Dar majoritatea sl-urilor pe contul demo sunt luate din cauza asta. De fapt e rosu, contul de demo de atat de multe sl-uri.

Asadar ptr. noi restul care nu suntem asa de "experti", va propun sa mergem doar cu trendul intraday. Si anume, alegem un tf mic (m5, m15) si asteptam sa se dezvolte primele 2 unde din trendul intraday. Prima unda, impulsiva, urmatoarea corectiva. Dupa corectia la tf mic, intram in tranzactia cu potential h1/h4/daily, dar n-o inchidem imediat dupa terminarea undelor din trendul intraday, ci atunci cand se termina unda mare de la h1/h4/daily ptr. care am setat pozitia cu pricina.

Vreau neaparat sa facem acest lucru si sa ne intre in obisnuita. Si va rog, sa fie singurul tip de intrare, care se mai face pe demo. Si cand toata lumea care posteaza aici s-a obisnuit cu acest tip de tranzactii, o sa ma retrag intr-un final din trading, ca am multe alte proiecte si planuri si bat pasul pe loc cu ele.

Va urez succes si tineti aproape!

post-1465-1226159461_thumb.jpg

post-1465-1226159478_thumb.jpg

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei ce vor sa urmareasca cotatiile principalelor perechi in weekend reamintesc un link preluat tot de pe acest forum:

forex[/acronym]-markets.com/quotes.htm"]Cotatii in timp real pentru weekend

 

 

@mfx

 

votez propunerea cu toate cel 8 maini care se afla acum in casa mea (mi-a venit fata cea mare acasa in weekend, ca altfel votam numai cu 6).

 

:))

 

deci baieti inarmativa cu rabdare si ..... :P cafea! sic!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.