Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

As vrea sa fac un indicator care sa-mi arate cand sunt conditii de reversal. Si anume sa-mi spuna ca

1) pretul este la X% fata de ultimul maxim/minim

2) sun conditii de OS/OB pe indicatorii x,y,z

3) am divergente doar pe x si y. Aici ma intreb de ce nu am si pe z si ma gandesc ca daca schimb parametri la indicatorul asta probabil o sa obtin si aici o divergenta.

Deci ar trebui sa fie un indicator care schimba dinamic parametri la x,y si z in functie de cat de rapida/lenta e piata. De exemplu la stochastic ar trebui sa modific perioada %K sau %D in functie de lungimea undei pe care sunt: numar cate lumanari sunt intre ultimele 5 (sa zicem) varfuri pe zigzag, fac media si valoarea o pun la %K

Oare merge chestia asta?

 

Trend be with you,

Cristi

Editat de cristianni
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa fac un indicator care sa-mi arate cand sunt conditii de reversal. Si anume sa-mi spuna ca

1) pretul este la X% fata de ultimul maxim/minim

2) sun conditii de OS/OB pe indicatorii x,y,z

3) am divergente doar pe x si y. Aici ma intreb de ce nu am si pe z si ma gandesc ca daca schimb parametri la indicatorul asta probabil o sa obtin si aici o divergenta.

Deci ar trebui sa fie un indicator care schimba dinamic parametri la x,y si z in functie de cat de rapida/lenta e piata. De exemplu la stochastic ar trebui sa modific perioada %K sau %D in functie de lungimea undei pe care sunt: numar cate lumanari sunt intre ultimele 5 (sa zicem) varfuri pe zigzag, fac media si valoarea o pun la %K

Oare merge chestia asta?

 

Trend be with you,

Cristi

In privinta divergentelor exista deja 2 indicatori care le afiseaza, dar dupa parerea mea (si nu numai a mea) sunt foarte lentzi. Atasez mai jos cei doi indicatori sub forma de arhiva.Se bazeaza pe MACD dar poate poti lua ceva folositor de acolo!

Bafta!

inddiv.rar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Cred ca ultimele variante de ZUP fac cam tot ceea ce vrei tu (eu nu mai sunt in contact cu ZUP de la versiunea 4.8 incoace, dar chiar si pe atunci puteai sa alegi indicatori, sa pui nu stiu ce nivele, proportii la gartley-uri).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Monopol

Welcome on board!

Lucrurile se invata incet, incet, la fel si practica. Intreaba tot ce nu intelegi; sunt aici oameni care la randul lor au invatat sa faca profit si sunt dispusi sa invete si pe altii.

 

 

Ptr. tranzactiile real time pe contul de demo o sa revenim sapt. viitoare, cand volatilitatea va mai creste. Momentan, asa cum ma asteptam, nu prea e de tranzactionat decat pe tf-uri f. mici, fara rezultate spectaculoase

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sper ca pana sambata sa reusesc sa termin de tradus corectiile din nelly -am o parte tradusa dar e insuficienta- (ma refer la paterneurile neowave de care tot spune mfx) asta la partea de informatii, as traduce cartea cu placere daca as avea timp si poate in timp o voi face, dar imi doresc mult macar corectiile si cum ne putem da seama din strucatura valului ce poate fi ca sa devina mecanism, sa putem sa facem impreuna cu aceasta strategia o adevarata performanata. mi ar face mare placere sa facem un --(put all together)--, in sensul daca cineva detine informatii relevante despre ceva ce poate fi adoptata in strategie sa scrie aici. -scrat vb de volume si cum ne putem ghida dupa ele-- eu o sa faca partea de elliott-- altcineva poate vreun indicator etc. s.a.m.d.p. dar sa fie strict inclusa in strategie. asta la nivel teoretic.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avem un cont nou de demo la fxpro.com

Login : 395653

Investor : irec1pg (read only password)

 

De ce un cont nou? Ptr. ca pe contul vechi existau pozitii fara sl, extrem de mari, luate contratrend, etc

Intotdeauna am zis ca overtradingul duce la desfiintarea conturilor. Asta inseamna lipsa MM. Trebuie sa zic mai mult? E lipsa de respect sau...?

Data viitoare cand mai vad astfel de pozitii, eu le inchid manual.

 

O sa revin cu poze la pozitiile mai semnificative pe h4/daily

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Monopol

Welcome on board!

Lucrurile se invata incet, incet, la fel si practica. Intreaba tot ce nu intelegi; sunt aici oameni care la randul lor au invatat sa faca profit si sunt dispusi sa invete si pe altii.

 

 

Ptr. tranzactiile real time pe contul de demo o sa revenim sapt. viitoare, cand volatilitatea va mai creste. Momentan, asa cum ma asteptam, nu prea e de tranzactionat decat pe tf-uri f. mici, fara rezultate spectaculoase

 

 

@mfx

 

Scuze pentru intarziere, acum am vazut postul...

 

Multumesc pentru intampinarea si altruismul celor de la care putem invata sa devenim profitabili pe termen lung.

 

Marturisesc ca inca nu am citit toate posturile tale cu privire la strategia de reversal (unii termeni folositi de voi aici nu i-am inteles, dar ma adaptez). Am fost invatat sa identific schimbarile ori continuarile de trend cu ajutorul figurilor de intoarcere sau pattern-uri cum le mai spuneti pe aici (double top sau double bottom, triple top sau triple bottom, head & shoulders in top sau bottom, triunghiuri de incertitudine si diamantul, triunghiurile de continuare a tendintei; nu stiu daca mai sunt altele...) si le folosesc pe acestea. Daca esti atent, ai rabdare cu tine si le vezi, e ok, in mare masura functioneaza...mi se spunea ca in 80-90% din cazuri.

 

Cu siguranta voi intreba ce nu-mi este clar. Tot citind posturile voastre am cam inteles limbajul folosit de majoritatea. Daca mai sunt si alte pattern-uri cu ajutorul carora pot identifica schimbarile de trend pot primi o lista, link, ceva?

 

Cu multumiri anticipate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.