Sari la conținut

Strategie simpla de reversal la h4/daily


Postări Recomandate

Scenariul ptr. gbp/jpy, cu o corectie mai larga n-a tinut. Asadar directia e down, pana la completarea celor 2 segmente de pret nefinalizate in jos, la daily. Am atasat si poza

post-1465-1229067902_thumb.jpg

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Sunt incepator si as vrea sa il rog pe mfx cum se face o piramidare cu exe. concrete cum se trag liniile intre puncte, daca poate sa ne explice pe o poza ceva, cand ne dan seama ca se schimba trendul? Pt. ca din cate imi dau eu seama piramidarea este cheia schimbarii de directie, bine ar mai fi clusterul fibo dar asta mai tarziu.

Am inceput sa citesc acest thread si nu am vazut pana acum un exe. concret de piramidare, cluster fibo etc..

Mii de rugaminti

 

O zi buna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in primul rind, pentru o piramidare reusita trebuie sa consideri analiza unui timeframe cit mai mare. gindeste-te de la daily in sus.

in al doilea rind, semnele de schimbare a trendului s-au discutat foarte mult pe acest topic, si gasesti detalii in toate posturile lui mfx: ratie fibo (sau cluster fibo, adica mai multe ratii fibo trase in raport cu virfuri de unda mai vechi, nu numai cu ultimul virf relevant), divergente clasice pe oscilatori, incalcari ale liniilor de trend - o alta confirmare, care este si momentul in care se adauga la pozitia initiala este aparitia divergentei ascunse in directia trendului.

sunt data multe exemple de piramidare, nu inteleg cum nu ai gasit exemple concrete?!?

 

Buna ziua!

 

Sunt incepator si as vrea sa il rog pe mfx cum se face o piramidare cu exe. concrete cum se trag liniile intre puncte, daca poate sa ne explice pe o poza ceva, cand ne dan seama ca se schimba trendul? Pt. ca din cate imi dau eu seama piramidarea este cheia schimbarii de directie, bine ar mai fi clusterul fibo dar asta mai tarziu.

Am inceput sa citesc acest thread si nu am vazut pana acum un exe. concret de piramidare, cluster fibo etc..

Mii de rugaminti

 

O zi buna!

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Sunt incepator si as vrea sa il rog pe mfx cum se face o piramidare cu exe. concrete cum se trag liniile intre puncte, daca poate sa ne explice pe o poza ceva, cand ne dan seama ca se schimba trendul?

Salut Vaxx,

Bine ai venit!

Ca sa intelegi cand se schimba un trend trebuie sa citesti despre pattern-uri de reversal, conditii ob/os, divergente. Poze si explicatii cred ca sunt suficiente, trebuie sa ai rabdare sa citesti tot thread-ul si o sa le gasesti.

 

cum se trag liniile intre puncte? Care linii? Care puncte?

 

 

 

 

Pt. ca din cate imi dau eu seama piramidarea este cheia schimbarii de directie, bine ar mai fi clusterul fibo dar asta mai tarziu.

Am inceput sa citesc acest thread si nu am vazut pana acum un exe. concret de piramidare, cluster fibo etc..

Mii de rugaminti

 

O zi buna!

Piramidarea nu este cheia schimbarii de directie, doar cheia catre maximizarea profitului. Intr-adevar inainte de piramidare, trebuie sa vezi divergente hidden si aceleasi conditii de care am tot pomenit ob/os, ratii fibo, pattern de reversal

Editat de mfx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc mfx si scrat.

 

Care linii si care puncte? Ma refer la punctele de maxim si punctele de minim. intre aceste puncte de minim si de maxim se traseaza o linie de trend ei bine, cum imi dau seama ca am ajuns in pct de maxim de exemplu, adica pot sa dau un sell cu stop loss deasupra celui mai inalt punct.?

 

 

p.s. Am citit foarte mult in acest topic si am inteles in mare parte despre ce este vorba dar cum pot sa-mi instalez un indicator pe platforma mea?

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum instalezi un indicator: daca folosesti metatrader, copie indicatorul in directorul C:\Program Files\MetaTrader\experts\indicators, apoi restartezi MT. daca folosesti alta platforma, nu stiu.

 

am editat partea initiala a postului, pentru ca nu inteleg ce vrei sa intrebi.

liniile de trend nu se traseaza intre minime si maxime, ci intre minime succesive, sau intre maxime succesive.

cum iti dai seama ca esti in punctul maxim sau minim? nu ai cum sa stii exact, insa exista o serie de conditii care cumulate iti sugereaza acest lucru. care conditii? le-am enumerat, mfx le-a explicat... reia topicul si fa-ti un rezumat cu ideile principale (nu glumesc si nu te iau peste picior). mai departe, cum deschizi un ordin cind ai aceste conditii cumulative? ai nevoie de o confirmare, care poate sa insemne o linie de trend incalcata, sau un extrem (fie minim, fie maxim) al candelei respective depasit. cind deschizi o tranzactie iti asumi un risc, nu prevezi viitorul.

repet: urmareste evolutia pretului! este foarte important sa ai in vedere nu numai proportiile intre diferite segmente de unda, ci si durata undei. respecta directia trendului de pe timeframe-urile superioare, pentru ca te ghidezi foarte mult in functie de asta atunci cind presupui ca ai un maxim/minim de unda.

 

asta e ce-ai vrut sa intrebi?

 

multumesc mfx si scrat.

 

Care linii si care puncte? Ma refer la punctele de maxim si punctele de minim. intre aceste puncte de minim si de maxim se traseaza o linie de trend ei bine, cum imi dau seama ca am ajuns in pct de maxim de exemplu, adica pot sa dau un sell cu stop loss deasupra celui mai inalt punct.?

 

 

p.s. Am citit foarte mult in acest topic si am inteles in mare parte despre ce este vorba dar cum pot sa-mi instalez un indicator pe platforma mea?

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok. am atasat o poza cu ce am inteles eu linii de trend si schimbari de directii ( unda de impuls sau unda de corectie )

 

De exe. eu lucrez pe un tf mic 15 min.

 

Pasul 1) trasez trendul pe tf un pic mai mare 1h in exe nostru Usd/Chf cu linii albe- linia de deasupra canalului LR- linie de rezistenta, linia de sub canal LS- linie suport

Pasul 2) identific nivelele pe H1, nivel de rezistenta si nivel suport

Pasul 3) vin si tranzactionez pe M15, depistez unda care in cazul nostru este o frumusete de unda de impuls ( unda de impuls prin definitie este unda care merge odata cu trendul)

Pasul 4) aceasta unda de impuls are si ea corectiile ei specificate de mine in desen cu linii galbene

 

Pana aici cred ca este clar din cea ce eu cred ca am inteles bineinteles pot sa ma insel amarnic.

 

 

Rugamintea mea la voi este sa imi explicati si mie daca este nevoie inca odata pt. ca repet eu nu am gasit explicatii despre cum se face o piramidare concret pe figura. Sa luam de exemplu figura mea. Ce este acela un cluster fibo? Chestia cu piramidarea mi se pare o chestie capitala pt. ca in acea zona aleatorie la un moment dat se poate forma un punct care poate fi de minim sau de maxim si mai departe ne putem da seama unde o ia pretul.

 

 

Eu de exemplu trasez cu linii galbene directiile de pret care poate fi in jos sau in sus.

Logica mea este ca daca o linie galbena este incalcata cu siguranta pretul o ia in sens invers bine mai in majoritatea cazurilor nu mereu.

Ei bine pe mine m-ar ajuta cred o chestie de piramidare ca si indicatorul zig,zag de exe.

Cum se face o piramidare?

 

Sper ca nu sunt prea stresant

post-2700-1229110518_thumb.jpg

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

complicat.

pune un stochastic sau un cci pe graficul ala si deschizi cite un short de fiecare data cind vezi o divergenta bearish ascunsa (confirmata - aici ai nevoie de liniile de trend). sau de fiecare data cind rsi ajunge in zona 55-60.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

complicat.

pune un stochastic sau un cci pe graficul ala si deschizi cite un short de fiecare data cind vezi o divergenta bearish ascunsa (confirmata - aici ai nevoie de liniile de trend). sau de fiecare data cind rsi ajunge in zona 55-60.

M-ai omorat cu divergentele ascunse. Cred ca iti plac la nebunie enigmele :P
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.