Sari la conținut

Sistemul impuls - Elder


Postări Recomandate

cristi12, poti sa-ti faci un cont demo la fxpro sau la alpari uk, din cite stiu eu poti sa le tii oricit.

referitor la sistemul lui elder, imi amintesc ca acum un an si jumatate citeam despre sistemul "triple screen" pe investopedia parca; nu am inteles exact niste amanunte, si atunci am facut rost de cartea la care se facea referinta (Trading for a living). dupa ce-am citit-o, parca mi s-au deschis ochii. stii vorba aia, nu poti sa vezi padurea din cauza copacilor, ei bine la mine asta a fost declicul. am invatat citeva lucruri esentiale (desi putine) despre psihologia trading-ului, citeva lucruri esentiale despre evolutia trendului, si in fine faptul ca trebuie sa am niste reguli si sa privesc totul in perspectiva. dupa aia am inceput sa vad cu alti ochi elliott waves, candlestick-urile, dow theory, etc etc; reciteam multe lucruri si gaseam mereu ceva nou, parca ascuns printre rinduri.

nu stiu cit de profitabil este triple screen sau acest sistem. cel mai important lucru este ca are niste reguli logice si clare, si in acelasi timp parca te trage de mineva sa-ti dai si tu cu parerea. ei bine... fiecare trader are o abordare proprie si va modifica sistemul pe care il aplica dupa modul in care intelege el lucrurile.

daca n-ai citit cartea pe care am mentionat-o, poate ar fi bine s-o citesti. iti garantez eu ca merita.

astea fiind zise, iti doresc succes in continuare pe noul drum!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Am gasit ieri un topic recent pe un forum (nu spun care :P , o sa intelegeti dupa ce cititi prin atasament) care se ocupa de ce a descris Elder in "Come into my trading room".

Am atasat un pdf cu posturile care au fost facute pina in prezent, indicatorii si template-ul.

Sper sa va fie de folos.

Spor la studiu!

Salut,

incerc si eu sa testez acest sistem, dar am o problema cu unul dintre indicatori, cel atasat. Eu il folosesc pt. a monitoriza mai multe TF deodata. Sa zicem ca sunt pe H1 si setez indicatorul sa-mi arate starea de pe H4, D1 si W conform graficului atasat, pt. a lua o pozitie atunci cand H4, D1 si bara din H1 au aceeasi culoare. D1 si W actioneaza mai mult ca filtre, sa nu iau pozitie decat in sensul culorii (verde - buy, red - sell, blue - stay out). pe ibfx bara H4 incepe la 16.00 GMT si la 18.15GMT sa zicem ca este rosie (pe graficul H1, implicit si barele de la 16.00 la 17.00 si 17.00-18.00 sunt rosii, pt. ca bara rosie H4 incepe la 16.00). La 18.40 bara rosie H4 se face albastra sa zicem si automat pe graficul H1 si barele de la 16.00 la 17.00, de la 17.00 la 18.00 isi schimba culoarea. desi aceasta schimbare este perfect normala deoarece bara H4 in curs isi schimba culoarea, ma deranjeaza pt. ca imi poate da semnale gresite. Intrebare: poate cineva (tradelover?) sa schimbe acest indicator astfel incat in perioada T+1 indicatorul sa arate starea din perioada T? de exemplu, in perioada 16.00-20.00 indicatorul pe H1 sa arate arate starea indicatorului H4 din perioada precedenta, adica a barei 12.00-16.00?

uff, acum cand citesc parca nici eu nu inteleg...

bineinteles, cand se modifica starea indicatorului pe D1 sau W este si mai grav, se pot modifica cateva zeci de bare pe H1 sau M30...

Elder_Impulse_MTF1.mq4

post-2701-1227631692_thumb.jpg

Editat de Randy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

M-am jucat un pic cu indicatorul in cauza si mi se pare destul de interesant, poate fi folosit cu succes in loc de MACD si diverse combinaltii de MA-uri, si are in plus avantajul ca poti vedea mai multe timeframuri in acelasi chart.

 

Am totusi cateva obiectii (va asteptati, nu?). Nu stiu cat de eficient este, iar eficienta lui nu se poate testa decat in timp real. Este cel putin la fel de eficient ca MACD, dar intrebarea este daca foloseste la ceva in plus, sau nu. Indiferent ca este folosit cu modificarea de care spui, sau fara. O sa explic: autorul lui foloseste timpul barei curente din tf-ul curent pentru a gasi shiftul barei corespondente in tf-ul dorit (atunci cand pui alt tf dacat cel curent). In acest caz, cand este lansat pe chart, el isi cauta in istorie bara din TF-ul mai mare, care pe history este DEJA terminata. Am mai discutat chestia asta cand am vorbit de ZUP si de metodele lui Steinitz (de ce nu pot fi testate pe history). Este o discutie lunga si nu vreau sa o repet. Ideea e ca daca tu vrei sa vezi cum era cursul acum 13 zile (intr-o miercuri) la ora 14:30, deschizi chartul M30, pui pe el de 4 ori indicatorul, odata cu perioada default (M30) si alte trei cu perioadele H4, D1 si W1 (sa zicem). Si boommm - TOATE VERZI. Toate 4. Si vezi ca intr-adevar cursul creste acolo. Si zici WAAAAAA! ce indicator bun. In realitate, el citeste bara H4, al carui shift l-a calculat din shiftul TF-ului curent, M30, si care e TERMINATA in history. Adica are open, high, low, close. Si e crescatoare. Dar sa nu uitam ca ora este 14:30, iar closeul barei H4 se produce la ora 16!!! Deci indicatorul tau are "date" despre miscarea cursului cu o ora si jumatate inainte (stie deja la ora 14:30 valoarea la care s-a inchis bara H4 la ora 16:00!). La fel pe D1, care se inchide la ora 23:59 (are pretul de inchidere cu 9 ore si jumatate inainte) si la fel pe W1 (are pretul cu 2 zile inainte). Deci este foarte NORMAL sa apara wonderful!!! pe history.

 

De aceea el nu poate fi testat "reliable" (care naiba e cuvantul romanesc ca imi storc mintea de 2 minute? m-am prostit, la dracu!) decat in timp real.

 

In acest sens, cererea ta de a shifta indicatorul cu o bara mi se pare perfect rezonabila, si am inteles exact ce vrei, de la prima citire. In acest fel, el va arata intotdeauna valori care se petrec in trecut, si nu se ma uita in viitor "ca ochila din poveste" (daca cauti expresia asta pe vamist, o sa vezi treadul unde am descris exact ce se intampla la astfel de indicatori sau sisteme de trading care isi calculeaza pe history tf-uri mai mari folosind tf-uri mai mici).

 

Am facut cateva modificari indicatorului in cauza, in primul rand am modificat grosimea barelor din 4 in 2, pentru ca eu folosesc zoom de 2 la charturi (vezi pe blogul meu ce si cum cu zoomul asta) si asa se vede mult mai bine.

 

In al doilea rand am introdus un parametru IndicatorShift, care daca e setat pe 0 face ca indicatorul sa lucreze exact ca inainte. Daca il pui pe 1, obtii ce vrei tu - valorile barei precedente (totul shiftat cu o bara relativ la TF-ul pe care il alegi). Poti pune si alte valori mai mari, dar nu stiu daca are sens. Daca gasesti vo chestie interesanta, te rog sa ne-o impartasesti si noua, eu nu am timp de săpat prea mult in directia asta.

 

În al treile rand, am adaugat 5 (cinci) noi optiuni la DisplayType, cititi mai mult despre ele in sursa indicatorului. Mie imi place versiunea cu ADX sau cu Stoch, e interesant de urmarit cand ADX creste si barele sunt rosii sau verzi, ori cand Stoch face hook sau recall si barele sunt rosii sau verzi, chiar da semnale de intrare foarte frumoase!

 

Elder_Impulse_MTF1_v2.mq4

 

Spor la chitzibushala si la pipsuiala!

Editat de tradelover
nu stiu de ce nu-mi luasese attach-ul, imi aparea in text clar [attachment.....]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De aceea el nu poate fi testat "reliable" (care naiba e cuvantul romanesc ca imi storc mintea de 2 minute? m-am prostit, la dracu!) decat in timp real.

@tradelover

Multumesc! am sa ma joc cu variantele nou introduse, sa vad ce si cum.

Despre testare, m-am hotarat sa o fac numai in timp real. Cand am testat sisteme pe date istorice am observat ca de multe ori semnalele erau date atunci cand nu puteam fi in fata computerului, sa le iau. de exemplu, in timpul noptii sau intre anumite ore la servici cand nu pot sa ma conectez. de aceea m-am hotarat sa fac doar testare in timp real. imi ia mult mai mult timp si apar si alte probleme, dar cel putin este mai realist pentru mine si am mai multa incredere in rezultate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Am combinat acesti 2 indicatori cu urmatorii indicatori:fibocalc_V31,SignalBars_V72 si Flattrend_w_MACD_mtf intr-o forma care pot spune ca mi-a adus doar satisfactii de cand o utilizez(2 saptamani si jumatate),respectiv am avut o rata castiguri/pierderi intre 75 si 88% pe un cont demo pe care testez diverse idei de strategii.Daca este cineva interesat,voi posta arhiva cu sistemul.

vladvelderimpulsetradingsystem.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

e foarte bine ca incercati sa imbunatatiti strategia. insa parerea mea e ca nu e bine ca bagati din ce in ce mai multi indicatori pentru a filtra "zgomotele". as vrea sa vad pe cineva care sa-mi spuna, uite domnule, de cind folosesc abordarea asta am o alta perceptie asupra modului in care se misca piata, si cel mai bun filtru este rabdarea pe un timeframe mare (adica de la daily in sus).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

@Scrat

 

Dap ai dreptate, pe daily am prins 8-9 din 10 trade-uri cu sistemul asa cum e. In schimb or fost cateva saptamani cand nu erau semnale de loc, si am incercat si intra-day, si nu sunt asa sigure. Dar pe daily/weekly e perfect, aproape.

 

Ca sa va faceti o idee, asta era graficul de balance al meu in octombrie. Incepand cu a 2-a jumatate a lunii am dedicat acel cont demo numai sistemului in cauza.

 

http://img509.imageshack.us/img509/5870/octombrie2008hh2.th.gif

 

Acum arata cam asa:

 

http://img165.imageshack.us/img165/381/ianuarie72009qc3.th.gif

 

Momentan mai am deschise doua short-uri, unul mai vechi de saptamana trecuta pe EUR/JPY (+750 pipsi) si AUD/USD de cateva zile (+300 pipsi). De abia astept sa vad cum arata graficul cand inchid pozitiile astea. =))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Salutare!

 

Cum pot seta indicatorul Elder_Impulse_MTF1.mq4 ca sa-mi apara pe H1, H4, D1 exact cum este in postul 13 ( poza atasata de Randy)?.

 

Multumesc.

 

O zi buna!

 

 

P.S M-ai am o rugaminte , are cineva cartile "Come into my trading room" si "Trading For A Living" de Elder ? :)

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.