Sari la conținut

Sistemul impuls - Elder


Postări Recomandate

nici un sistem care se bazeaza exclusiv pe indicatori nu va fi profitabil. inclusiv asta.

ideea este sa inveti sa faci trading discretionar - cu alte cuvinte, cind dai atentie indicatorilor si cind nu.

ca sa-ti arat ca se poate face profit, am atasat niste statement-uri de pe 2 conturi demo pe care le folosesc.

o sa revin...

 

Salutare!

 

Nu am mai postat rezultate la tranzactii pt. ca si acest sistem la fel ca multe de pe acest forum nu este profitabil. Imi pare rau sa-o spun, dar pt mine asta este. Inca nu am vazut pe nimeni sa posteze un sistem care la verificat mai mult timp si apoi sa fi zis ca pe real este bun ( este profitabil ), bineinteles inafara de mfx desigur, dar si acel sistem scartaie.

 

 

Bafta la toata lumea!

 

Si fiti sinceri, cati jucati pe real si cati au castigat, adica adevarul gol golut.

Numai atunci putem vorbi de strategii si altele, pana atunci toate sunt povesti.

ibfx.zip

fxpro.zip

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Scrat!

 

tot respectul pt. tine. Sa stii ca te apreciez f. mult si nu din cauza ca ai postat acum 2 statement-uri cu reale profituri, dar de fiecare data cand am avut o problema mai ajutat cu o logica simpla. As dori daca se poate sa spui despre strategia ta folosita in special pe statement-ul unde folosesti loturi de 0.1.

conditii de intrare si de iesire. Reguli care nu trebuiesc incalcate. reguli simple. Banuiesc ca este o strategie fara indicatori.

As dori sa folosesc exact lucrul pe care il faci si tu prin aceasta strategie, si apoi sa-mi dau seama daca eu am ceva ( cu capul ) sau forexul nu este de mine.

 

 

Cu respect,

O zi buna

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce am apreciat la elder este simplitatea logicii si faptul ca mi-a deschis ochii catre timeframe-urile mari. dar ala a fost doar primul pas... am inceput sa inteleg mai bine elementele de analiza tehnica si sa privesc graficele in ansamblu, si cel mai important, sa ma fortez sa fac corelatii intre timeframe-uri - de obicei, cite trei deodata, si preferabil unul dintre ele sa fie daily.

asta a fost motivul pentru care am deschis acest topic. insa, sistemul NU este si nu va fi profitabil in mod constant, desi e posibil sa functioneze foarte bine pe unele perioade.

 

logica simpla este asta: urmareste trendul, si urmareste actiunea pretului ca sa intelegi ce se intimpla de fapt in spate si ce fac aia mari care misca pretul.

 

piata este formata din buyers si sellers. pretul trebuie sa se miste in functie de cerere si oferta (cel putin teoretic), si asta o putem aprecia DOAR in functie de volumul tranzactiilor. sau, indirect, prin liniile de suport/rezistenta si prin cele de trend, prin zonele de congestie (acumulare/distributie), si prin actiunea pretului (luminarile japoneze sau barele HLC) - astea sunt elementele pe care trebuie sa le luam in seama.

 

cine e mare, ala misca piata. cine e mic, ori se tine la adapost, ori ajunge sub roti. citeste "master the markets" a lui tom williams, si ai sa vezi cum gindesc cei care misca piata. ai sa intelegi si care sunt indicatorii care conteaza.

 

pe statement-urile alea nu am urmat mereu acelasi sistem. am si scalpat, am pus si ordine in asteptare, am intrat si aiurea... si asta printre picaturi la servici si in timpul liber. dar am respectat in primul rind un MONEY MANAGEMENT, si am urmarit directia trendului general.

 

sfatul meu este urmatorul: nu mai urmari un sistem format strict din niste indicatori, ci incearca sa te uiti la TREND. atit. si apoi il urmaresti pina cind se intoarce = cu alte cuvinte, iei pozitii in directia trendului pina cind ultima va fi pierzatoare. nu stiu daca intelegi ce vreau sa zic cu asta, dar nu cred ca pot s-o zic mai clar de atit.

 

 

Salut Scrat!

 

tot respectul pt. tine. Sa stii ca te apreciez f. mult si nu din cauza ca ai postat acum 2 statement-uri cu reale profituri, dar de fiecare data cand am avut o problema mai ajutat cu o logica simpla. As dori daca se poate sa spui despre strategia ta folosita in special pe statement-ul unde folosesti loturi de 0.1.

conditii de intrare si de iesire. Reguli care nu trebuiesc incalcate. reguli simple. Banuiesc ca este o strategie fara indicatori.

As dori sa folosesc exact lucrul pe care il faci si tu prin aceasta strategie, si apoi sa-mi dau seama daca eu am ceva ( cu capul ) sau forexul nu este de mine.

 

 

Cu respect,

O zi buna

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.