Sari la conținut

Sistemul impuls - Elder


Postări Recomandate

Iata si rezultatele tranzactiilor la data de 13.07.2009, tranzactii facute la H4 ( chart principal ) iar indicatorul impulse elder setat odata cu perioada D1 si apoi cu perioada W1. Tranzactii nu prea reusite de altfel. Ce observ eu cu tranzactionarea la H4 este ca poate da semnale false. Sa vedem ce sa intamplat.

 

 

Balance = - 18.52 usd ( loss )

 

 

 

:D

post-2700-1247548736_thumb.jpg

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate ma lamuriti ce inseamna :

 

"A moving average is an average consensus of value"

 

 

Ca eu stiu ca o medie e o "medie" a unor valori, de unde "acord/consens asupra valorii" ?

 

 

Si de ce EMA cu perioada 13 si nu 32 sau 4 ?

De multe ori valorile folosite pentru setarea ema corespund cu numere din seria fibonacci 1,2,3,5,8,13.........144 etc

Pentru aflarea unui numar imediat urmator din seria fibo nu trebuie decat sa le aduni pe precedentele doua numere

5+8 = 13

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, oltciter dar pentru mine numerele Fibo nu au nicio semnificatie. Pretul nu stie de Fibo si Elliot-parerea mea, nu vreau sa supar pe nimeni .

 

In plus o medie mobila este o "derivata" al pretului, deci se indeparteaza de "adevar".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, oltciter dar pentru mine numerele Fibo nu au nicio semnificatie. Pretul nu stie de Fibo si Elliot-parerea mea, nu vreau sa supar pe nimeni .

 

In plus o medie mobila este o "derivata" al pretului, deci se indeparteaza de "adevar".

Ai dreptate cand spui ca pretul nu stie de numerele fibo ,sau de ratiile fibo, sau de elliot. Partea interesanta este ca un procent foarte mare de traderi stiu de ele, si de aici rezulta implicit , de cele mai multe ori ,reactii ale pretzului in acele zone fibo sau pe acele paternuri elliot. A le ignora inseamna a refuza constient (sau inconstient) rezultate si informatii despre activitatea pietii la un moment dat!

Sunt de acord , si de foarte multe ori am spus si in clipurile mele , direct sau indirect, ca nu trebuie sa intru intr-un trade pentru ca pretzul a atins un nivel fibo important. Dar......., trebuie sa iau o decizie daca pe acel nivel am o reactie a pretzului. NU pot sa ignor asta!

De ce reactioneaza pretzul acolo? Tocmai din motivul pe care l-am spus mai sus! O multime de traderi i-au in considerare aceste nivele fibo sau paternuri elliot, si la atingerea sau formarea lor , pretzul reactioneaza datorita psihologiei traderilor!

Asta nu poate fi ignorat! Asta face ca pretzul sa reactioneze!

Deci , in locul tau, nu as spune nu din start acestor lucruri!

Bafta la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, exista statistici care arata care este preferinta traderilor din lumea asta (sau macar local) : medii mobile, Fibo, Elliot, zig-zag, linii de trend/suport/rezistenta, etc, etc... ?

 

Exista statistici (sau backtest) de reusita pentru sistemele bazate pe Fibo/Elliot ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, exista statistici care arata care este preferinta traderilor din lumea asta (sau macar local) : medii mobile, Fibo, Elliot, zig-zag, linii de trend/suport/rezistenta, etc, etc... ?

 

Exista statistici (sau backtest) de reusita pentru sistemele bazate pe Fibo/Elliot ?

Probabil ca da! Dar nu m-au intersat in mod deosebit! Dar daca ai observat marea majorotate a strategiilor sau tehnicilor de trade se bazeaza pe ratii fibo si aplicatii ale teoriei lui elliot! Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apropo, exista statistici care arata care este preferinta traderilor din lumea asta (sau macar local) : medii mobile, Fibo, Elliot, zig-zag, linii de trend/suport/rezistenta, etc, etc... ?

 

Exista statistici (sau backtest) de reusita pentru sistemele bazate pe Fibo/Elliot ?

Este pe aici pe forum un indicator care face un calcul statistic (cam grosolan) pt fibo. Rezultatul e ca in 40% din cazuri pretul se duce in 100% fibo expansion dupa un retrace de 50-80%. Pt nivelele 61 si 78 procentul e cam acelasi ... in schimb sunt mult mai putine intrari :D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.