Sari la conținut

Criza Financiara in lume


harif

Postări Recomandate

  • Moderators

Legat de articolul din ZF despre cum a tras Isarescu tzeapa unor fonduri de investitii babane, comentam atunci (vezi doua pagini mai devreme pe treadul curent) bazat pe cifrele vehiculate ca "astia sunt plevusca". Cata dreptate am avut! Acum incepe sa se lamureasca cine de fapt a pierdut in tranzactiile alea. Ceva plevusca mica, autohtona, alde ING, Bancpost, Royal Bank of Scotland (RBS) şi UniCredit Ţiriac. Toti autohtoni si mititei... Probabil ca vreunul din pestii mari de care vorbea Isarescu a starnit furtuna, si apoi a parasit discret arena. Aia nu pierd, sau in orice caz, trebuie multe miliarde sa ii convingi sa piarda. Nu dau ei bir cu fugitii din tranzactie dupa cateva milioane pierdute, aia sunt bani de tigari ai secretarei bosului...

 

Un articol de azi din EVZ incearca voalat sa lamureasca lucrurile (link aici)

 

Citind printre randuri, vedem ca unu mic de-al lui Tiriac s-a fript si a spalat putina. Adica l-au dat afara, pe romaneste. Altfel nu avea nici un motiv sa o stearga, doar daca a pierdut ceva parale. Cei de care vorbea Isarescu i-or fi vandut, doar, pontul, si nimic altceva.

 

Ce mai citim printre randuri, vorba aluia cu "jurnalul bancherului", cand comenta despre declaratia lui Isarescu cu "aterizarea mai lina sau mai dura" a economiei. Parca tot aici pe topicul asta a fost postat, cica mesajul subinteles a fost de fapt ca economia e in aer. Asa si acum, ni se spune ca ING a declarat ca nu face parte dintr-un cartel bancar menit sa destabilizeze leul. Well, mesajul suptil este de fapt ca exista un asemenea cartel, si mai ales ca e intern, adica format din banci autohtone....

 

Cat despre rechinii mari ai lui Isarescu, calmo paciento, nu avem noi rezerve sa ne batem cu rechinii...

 

Nici daca apelam la vecini... Isarescu s-a bucurat cam devreme. Acum eu sunt convins ca rechinii lui cei mari, pur si simplu (folosint fraierii autohtoni) au "testat" care e reactia bancii nationale intr-o asemenea situatie. Ca sa isi faca planul de bataie pe viitor, pentru ca nu e normal ca un buric de ţară mititica sa nu fie afectata (mai deloc) de criza mondiala, trebuie sa facem ceva sa "o aducem si pe ea pe drumul normal", nu?

 

 

Well, domnule Isarescu, v-ati cam grabit... Greul abia incepe.

 

Later Edit: By the way, ce limbaj de lemn si la dobitocul asta de prim ministru, seamana leit cu "agenturili straine" si "elementili fundamentale ale comunismului" lui ceaşcă, doar ca a inlocuit comunism cu capitalism si agenturi cu banci... ce dobitoc... mi-e si rusine ca sunt liberal (nu cu carnet, dar ca feeling).

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

ia sa fac o recapitulare la ce s-a mai intimplat, ca sa nu uitam ca de fapt scroafa-i moarta-n papusoi.

in US, cei 3 mari producatori de automobile (GM, Ford si Chrysler) se afla in rahat. Au cerut niste bani de la guvern dar nici macar nu s-au obosit sa vina cu un plan viabil de afaceri. Citigroup, estimata ca a treia banca ca marime din US, e in pragul falimentului (sau ma rog, a fuziunii cu altcineva). AIG revine in atentie cu un nou imprumut. Un mare lant de magazine (Circuit City - asta e un fel de Altex din Romania dar la alta scara, ma rog) a dat faliment. Incepe sa se vorbeasca de nationalizare - care brusc e prezentata ca fiind un lucru necesar, contribuabilii atotputernici doresc sa faca ceva ca sa salveze situatia etc bla bla bla. Muncitorii straini (adica cei din America Latina, un fel de est-europeni ai continentului american) SE INTORC ACASA, fenomenul a inceput mai demult dar acum a atins cote majore. cred ca in nici un an o sa fie transformari majore in US, daca nu chiar zguduiri sociale.

in Europa nu prea stiu ce se intimpla. insa am auzit ca lucrurile nu stau chiar pe roze nici in UK, nici in Germania, Franta, Spania... ieri vorbeam cu sora mea si-mi zicea ca au scazut preturile la apartamente si in Bucuresti, mai urmeaza un val mare de concedieri inainte si dupa sarbatori, preturile continua sa creasca. rahatul se globalizeaza.

apropo de preturi, sunt curios: cit mai costa benzina in tara? am avut surpriza sa vad ca aici in US s-a dus undeva in jur de 50c pe litru (ma rog, ei calculeaza altfel, e in jur de 2$ la galon in zona unde stau).

interesant ca desi Japonia a declarat oficial recesiune, situatia lor este aparent cea mai buna; era o stire pe bloomberg zilele astea, pib-ul estimat la o contractie de doar 0.1%, populatia reuseste sa economiseasca in medie de 3% din salariul anual. probabil de acolo va incepe reconstructia, daca va mai fi una.

am reusit sa vizionez ultimul zeitgeist pina la capat. ceva nu e in regula cu filmul ala, si ma refer la modul in care se termina.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce ma ingrijoreaza, doamnelor si domnilor, nu este recesiunea, nu, ci faptul ca apar coincidente.

Oamenii care au facut previziunile si care acum, acele previziuni coincid cu realitatea, in general sunt seriosi; economisti in marea lor majoritate.

 

Previziunile au fost facute pentru aceasta toamna, cele care le-am citit anul trecut si in primavara, si spun foarte clar ca toamna lui 2008 este inceputul schimbarii. ( CHANGE!?)

 

Nu cred in paranormal, deci previziunile nu sunt din aceasta categorie, cu toata ca le-a citit si pe acelea. (Vezi Project Camelot si alte nazdravanii), dar ce cred cu tarie este faptul ca economia mondiala este manipulata.

 

Ce se intampla acum este rezultatul vointei unor sau unui grup care are un scop. Daca stiam care este scopul, vi-l spuneam, dar, ca si in Trade, mai greu sa prevezi viitorul... .

 

Poate, daca am avea un timeline cu istoria omenirii si am pune Elliot pe ea, am reusii sa vedem in ce trend ne aflam.

Poate exista acest timeline si as fi tare bucuros sa il vad si eu.

 

Previziune proprie:

 

Cel de al doilea razboi mondial a putut incepe datorita crizei economice din '29 din USA.

 

Cum criza abia acum a inceput iar comunicatiile, componenta esentiala a manipularii globale, sunt net superioare celor din '29 -'33, sansa unui razboi mondial sa apara mai repede de 10 ani este raportata la viteza undei de raspuns a actiunilor manipulatoare ale SUA (sau a celor din spatele guvernului american) in aceasta directie vs aceeasi viteza de raspuns dar masurata in '29.

 

In concluzie, nu este nevoie de cat de un asasinat de anvergura, (ca sa respectam teoria repetitivitatii) pentru a putea fi manipulat si pus pe umerii natiei ce trebuie a fi atacata sau sacrificata, pentru ca un razboi mondial sa inceapa, nu neaparat nuclear si nu ma gandesc neaparat la Obama.

 

Timeline:

 

Februarie Martie 2009

Concedieri masivela nivel mondial, continua recesiunea, preturile materiilor prime intra in dezinflatie. Motiv clar pentru faliment in masa.

 

Maritie Iunie 2009

Revolta populara, demonstratii, la nivel global.

Motivul nu este clar impotriva cui sau a ce se manifesta.

 

August Noiembrie 2009

Reasezarea vechilor aliante prin declaratii clare, publice.

Consiliu de Securitate ONU in criza. Nu se pot da rezolutii.

 

2010

An pregatitor pentru un eventual conflict.

Tensiunile cresc intre tabere pe fondul accentuarii instabilitatii economice si impartirii resurselor materiilor prime intre tabere.

 

2011, 2012.

 

Eventual conflict mondial ce nu dureaza mai mult de un an.

 

Tehnologia avansata duce la castigarea unui razboi mult mai repede.

Castigatorul va instataura cu adevarat Guvernul Mondial, sub ONU sau nu.

 

Castigatorul nu este o natie ci un grup cu interese clare economice, ce conduce natiile.

Acest grup joaca la doua capete inca inainte de inceperea conflictului.

 

PS. 2012, in astrologie este evident si de necontestat, un an de schimbare.

Nimic ezoteric in asta, dar nu ne putem baza in previziuni pe date astrologice.

 

Aici apare, iarasi, COINCIDENTA.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bun filmul . L-am urmarit cu interes. E un punct de vedere interesant. Sunt convins ca sunt necesare schimbari majore la nivel mondial insa nu stiu de unde va incepe totul si mai ales cand. Daca ar fi sa mergem pe drumul indicat in film o lupta de asemenea dimensiune v-a dura undeva la ordinul sutelor de ani.Onoua civilizatie nu se creeaza peste noapte si mai ales fara varsare de sange. Orice revolutie are nevoie de sange; de foarte mult sange .Mai binele a trebuit platit anticipat cu foarte mult sange. Cel putin asa s-a intamplat de-a lungul istoriei pana astazi (din cata istorie cunosc eu). Scrat> marturisesc ca e singurul pe care l-am vizionat; din postarea ta am inteles ca e doar unul dintr-o serie . Poti te rog sa-mi spui de unde pot face rost de restul? Referitor la final eu am inteles ca oamenii au vazut luminita de la capatul galeriei; ei constientizeaza situatia in care traiesc; ca si cand s-au trezit dintr-un vis urat.Vad rasaritul unei noi lumi ; o lume accesibila si mult mai confortabila care a fost la indemana lor tot timpul dar care a fost obstructionata de sistemul actual care le-a fost impus inca de la nastere.Vad eliberarea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Glumind... daca ar fi sa ma iau dupa experientele pe care le-am avut in viata mea e posibil orice acum si nu as fi absolut deloc surprins.La doar 2 ani de cand m-am apucat sa-mi continui studiile pentru a putea ocupa un post de conducere la locul meu de munca al-au impuscat pe Ceausescu si zeci de tineri care terminau studiile in acel moment nu aveau ce face cu diploma pentru ca imediat activitatea se restrangea rapid. Atunci am terminat liceul la seral din inertie si doar pentru ca nu mi-a placut niciodata sa las un lucru neterminat insa nici astazi nu am fost sa-mi ridic diploba de bacalaureat. Mai apoi m-am apucat de bisnita cu marfa adusa din Ungaria . la doar nici un an inca inainte sa fac si eu o suma mai importanta de bani brusc a cazut piata din cauza devalorizarii monedei. am mai avut o experienta despre care am mai vorbit cu Caritas-ul din care am iesit sifonat cam rau ; si acolo mai aveam 10 zile pana sa ridic banii . Pe BVB dupa numai un an dupa ce am intrat si eu a venit acest adevarat crah. De un an muncesc pe rupte sa tranzactionez pe Forex. acum ar trebui sa pice si asta cumva si nu m-as mira la cum se pune problema (a-ti vazut cum au interzis vanzarile short). Deci mare grija. Daca si minerii au ajuns sa aibe pretentii sa faca bani pe forex ceva ar trebui sa se intample si aici.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.