Sari la conținut

corelatii intre timeframe-uri


Scrat

Postări Recomandate

si mai vreau sa mentionez ca folosesc volumele de la ibfx (uneori de la fxcm) pentru ca nu sunt volumele interne ale brokerului - ci reprezinta agregarea tuturor feed-urilor primite de la bancile participante. ceea ce e complet diferit de restul brokerilor retail... ca fxpro sau fxdd etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si acum citeva grafice cu nivele fibo time si pret, tot pe e-u. ca o exemplificare cum s-ar putea folosi impreuna fibo time zones si fibo retracement.

Ma intereseaza cum ai reusit sa atasezi numerele cu ratii fibo la liniile trasate de FiboTime.

Daca vrei sa ma lamuresti si pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.

Scz cred ca nu m-am exprimat corect.

Cred ca pt a vedea valorile calea e click dreapta pe linia ce uneste max de min apoi Fibo TimeZones Properties/Fibo Levels, iar la Description se inlocuieste 0;1;2;3;4 etc. cu valorile respestive. Problema e de unde incep si care sunt pasii. La tine in expunere am vazut ca ai inceput cu 38.2 de la linia 3 . Explica te rog procedura un pic. Ce valori corespund fiecarei linii in setarile MT4 ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intai pui pe grafic un fibo time. apoi dublu clic pe el, selectezi "properties", si pe urma dai "add" pentru a adauga un nivel vertical.

eu am adaugat 1.5 - cu descrierea 0.5 fibo time; si 1.618 - cu descrierea 0.618 fibo time.

am pus si imaginile explicative, sper ca te ajuta.

asta e ce-ai vrut sa stii?

post-1398-1243808768_thumb.jpg

post-1398-1243808778_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intai pui pe grafic un fibo time. apoi dublu clic pe el, selectezi "properties", si pe urma dai "add" pentru a adauga un nivel vertical.

eu am adaugat 1.5 - cu descrierea 0.5 fibo time; si 1.618 - cu descrierea 0.618 fibo time.

am pus si imaginile explicative, sper ca te ajuta.

asta e ce-ai vrut sa stii?

Pai aici sunt eu in ceata... . de unde scoti tu numerele din primul tabel ? le punem asa... la intamplare? si le denumim cum vrem noi?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in tabel deja exista o serie de numere. restul, le pui cum vrei tu si le denumesti tot cum vrei tu.

 

intai pui pe grafic un fibo time. apoi dublu clic pe el, selectezi "properties", si pe urma dai "add" pentru a adauga un nivel vertical.

eu am adaugat 1.5 - cu descrierea 0.5 fibo time; si 1.618 - cu descrierea 0.618 fibo time.

am pus si imaginile explicative, sper ca te ajuta.

asta e ce-ai vrut sa stii?

Pai aici sunt eu in ceata... . de unde scoti tu numerele din primul tabel ? le punem asa... la intamplare? si le denumim cum vrem noi?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'Scrat'

Nu e bine . ceva i-mi scapa ... .

Tu ai trasat FiboTime cu baza in zero si varful in 1 . bun... . Mai departe intre linia 1 si 2 vad ca ai introdus artificial level 1.5 si 161.8 .

161.8 e ratie Fibo dar 1.5 nu stiu de unde e . Si fa-ma sa inteleg : aceste Levels introduse, sunt ratii fibo ce masoara distanta din punctul zero pana la acel level?

Daca da, atunci m-am lamurit. Inteleg in acest caz ca din punctul zero sunt trasate automat level la distanta de 1 ; 2 ; 3 ... etc (unde 1 ;2 ;3 sunt ratii fibo).

Si eu mai departe pot pune Level de ratie fibo sa zicem 261.8 ; 400. unde 261.8 si 400 reprezinta distanta in timp de punctul zero.

Am inteles corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.........Si eu mai departe pot pune Level de ratie fibo sa zicem 261.8 ; 400. unde 261.8 si 400 reprezinta distanta in timp de punctul zero.

Am inteles corect?

 

"...unde 261.8 si 400 reprezinta distanta in timp de punctul zero." Voiam sa spun ca reprezinta FiboTime de punctul zero.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ba e bine. dar ai dreptate, iti scapa :).

de la 0 la 1 este miscarea initiala, pe care o iei de referinta. dupa 1 incepe retracul - care, sa zicem ca dureaza jumatate din timpul 0-1, deci undeva intre 1 si 2... pentru ca se petrece DUPA 1: (0.5) sau ~2/3 (0.618) din miscarea initiala. deci... 1.5, respectiv 1.618 de la momentul 0.

din moment ce retracul ar trebui sa fie mai scurt decit impulsul, cred ca nu are sens sa pui nivele de timp dincolo de 2. sigur ca poti sa pui, daca vrei, insa nu stiu in ce masura sunt relevante.

ce legatura are 1.5? asta sa-mi spui tu, dupa ce te joci cu fibo-time si vezi practic importanta lui 1.5.

acum e clar?

 

'Scrat'

Nu e bine . ceva i-mi scapa ... .

Tu ai trasat FiboTime cu baza in zero si varful in 1 . bun... . Mai departe intre linia 1 si 2 vad ca ai introdus artificial level 1.5 si 161.8 .

161.8 e ratie Fibo dar 1.5 nu stiu de unde e . Si fa-ma sa inteleg : aceste Levels introduse, sunt ratii fibo ce masoara distanta din punctul zero pana la acel level?

Daca da, atunci m-am lamurit. Inteleg in acest caz ca din punctul zero sunt trasate automat level la distanta de 1 ; 2 ; 3 ... etc (unde 1 ;2 ;3 sunt ratii fibo).

Si eu mai departe pot pune Level de ratie fibo sa zicem 261.8 ; 400. unde 261.8 si 400 reprezinta distanta in timp de punctul zero.

Am inteles corect?

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.