Sari la conținut

Strategie bazata pe divergente


  

49 membri au votat

  1. 1. Sunteti interesati de analize video din perspectiva acestei strategii?

    • Da
      44
    • Nu
      5


Postări Recomandate

Salut!

A luat SL-ul AUDUSD-UL?

Incerc o explicatie: se poa' sa fie pt ca pe H4 era o divergenta clasica bearish (e adevarat, divergenta creata de un singur pips!)?

 

Bafta!

 

AUD/USD nu a confirmat inca, fiindca nu a spart linia de trend. Si, da, poate sa fie la o diferenta de un pip, cu conditia sa respecte definitia divergentei respective. Cazul de care mentionai - cea bearish classic, atata timp cat pretul a facut HH si oscilatorul LH este valabil, orice incalcare aduce de la sine anularea acelei situatii.

Intrarea s-ar fi facut pe la 0.9199 si asigurarea sl-ului pe pozitiv s-ar fi facut pe la 0.9182.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

A luat SL-ul AUDUSD-UL?

Incerc o explicatie: se poa' sa fie pt ca pe H4 era o divergenta clasica bearish (e adevarat, divergenta creata de un singur pips!)?

 

Bafta!

 

Vad ca, incet-incet, incepi sa le vezi mult mai usor. Felicitarile mele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi, Andrei!

Mi-ar place sa-i spui asta si contului meu!!

 

Apropo de intrebarea pe chat - distributia lui Gauss - fara a fi un as in matematica (ba chiar destul de mediocru), stiam ca este o functie ce ia forma unui "clopot" in care valorile medii, de mijloc, ce se supun unei reguli sunt cele mai multe (in varful clopotului), iar abaterile de la regula descresc proportional cu indepartarea de medie. (Cam aiurea explicat, nu?! Sper sa nu fie vreunul pe aici care se pricepe la matematica, ca nu mai scot capu' prin lume!).

Depinde de contextul in care se aplica. Tine oricum de statistica de care reusita in forex este imbibata pana la refuz.

 

Pipsii sa fie cu tine!

 

Pana nu iti stabilesti reguli stricte de trade, contul tau va avea de suferit, poate si pierderi foarte mari. Totul depinde de tine. Cat despre Gauss, era doar o curiozitate de-a mea. Cred ca imi amintesc ceva de la matematica din liceu, dar vag.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Saptamana urmatoare ma voi ocupa ceva mai mult si de contul demo, pe care unii poate ca-l urmaresc, si pe care l-am neglijat din lipsa de timp. De asemenea, azi sau maine, nu stiu inca sigur in care din zile, voi face o analiza video, pe baza celor mai tranzactionate perechi din chestionarul postat de mine. Asa, ca daca va grabiti s-ar putea sa obtineti cateva perechi in plus la analiza. Doar 10 (fara mine) au votat in acel chestionar, sunt sigur ca sunt mai mult care vor ca anumite perechi sa fie dezbatute. Eur/Jpy si Gbp/Jpy se mai pot alatura celorlalte perechi in analiza mea, dar si altele, depinde doar numarul de persoane interesate.

 

Aici puteti vota perechile dumneavostra favorite:

Instrumente de tranzactionare - Vamist Forex - Forum

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza EUR/USD

 

Weekly:

 

Nu avem niciun setup in momentul de fata pe weekly, conform acestei strategii. In imaginea de mai jos, am pus situatia de acum 4 saptamani, cand s-ar fi facut intrarea dupa acea divergenta bearish hidden, la 1.3511, cu sl la 1.3818. Zona in care pozitia s-ar fi asigurat ar fi fost la S2, 1.3452, deoarece S1 a fost spart cu acea candela care a declansat si intrarea short. In ultimele 3 saptamani, pretul nu a putut trece de acel S1 care a devenit si rezistenta (si totodata pivot). Este posibil ca pretul sa se dezvolte in acea zona de range intre cele doua suporturi (aproximativ 90 de pips). Observati ca ultimele trei candele au fost mai degraba de indecizie intrucat prima saptamana a fost invalidata de cealalta, ca miscare, apoi, cea de-a treia s-a incheiat intr-un long-legged doji (pin bar). Ma voi astepta sa nu depaseasca acel pivot, in eventualitatea in care ar putea genera un scenariu bearish, in continuare, cu o noua divergenta bearish hidden, pe care sa o confirme ulterior printr-o spargere a liniei de trend.

 

post-2510-127101554187_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza EUR/USD

 

Daily:

 

Desi pretul a coborat pana la 1.3281 nu s-a format o divergenta bullish hidden, care sa ne indreptateasca sa lua un considerare posibile miscari inspre directia up. In imagine puteti vedea setup-ul ce a generat un short de la 1.3494, cu sl la 1.3592, zona lui 1.3434, in care pozitiei ii trebuia mutat sl pe +1, sl ce urma sa fie incasat 5 zile mai tarziu. In rest, nu avem nici un setup in acest moment.

 

post-2510-127101611833_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/USD

 

Weekly:

 

Poate ca unii au intrat deja in long, in prezenta divergentei bullish classic, conform break-ului acelei candele bullish mare, insa eu nu as fi recomandat asemenea intrare, chiar daca ea, dupa cum observati ar fi facut aproximativ 150 de pips din simplul motiv ca pretul s-a inchis exact in tp3 stabilit de Fe 161.8, la 1.5255. Asadar, fara target price-uri prefer sa stau pe margine si sa nu fac trading, cautand alte oportunitati. La fel de bine pretul ar fi putut sa isi continue miscarea down. Nu avem nici un setup.

 

post-2510-127101645902_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/USD

 

Daily:

 

Pentru cei care au intrat pe aceasta divergenta bullish hidden, in prezenta acelui pattern, care unii ar afirma ca este un kicking bearish pattern, ceea ce nu este: deoarece candela bearish nu trebuia sa se inchida peste valoarea high a candelei bullish si fiindca nu se afla pe un high. Seamana ce-i drept destul de fidel cu un pattern Bearish Meeting Lines, nu gap-ul este problema ci la fel ca si in celalalt caz, se afla pe un swing low si nu este valid. Acest pattern am observat ca apare ca oboseala in trend down.

Totusi putea genera in schimb o intrare long, a si spart linia de trend. In zona liniei rosii (R1) s-ar fi adus la +1 si am fi avut un prim target TP1, la Fe 61.8 atins. Nu stiu cati au intrat long pe acest setup insa daca ati intrat pentru vreun motiv sau altul, si nu stiti cat sa mai pastrati pozitia, recomand sa o pastrati atat timp cat ati incasat macar un profit partial si puteti tine sl in jurul lui 1.4966, avand ca ultim target, tp3 la 1.5766.

 

post-2510-127101749566_thumb.png

 

Avem totusi si un potential short, dupa prezenta divergentei bearish clasic. O invalidare a linie de trend ne va declansa un short, cu o prima zona la 1.5283 unde vom asigura tranzactia la +1 pips si target profit-uri conforma imaginii de mai jos:

 

post-2510-127101794902_thumb.png

 

Din pacate analizele mele se termina aici in saptamana aceasta, imi pare rau ca timpul nu mi-a permis sa adaug cat mai multe. Astept si analizele voastre pe urmatoarele perechi: USD/JPY, USD/CAD, EUR/JPY, AUD/USD si GBP/JPY pentru care exista un interes crescut.

 

Noapte buna si spor la treaba in saptamana ce tocmai se deschide.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.