Sari la conținut

Strategie bazata pe divergente


  

49 membri au votat

  1. 1. Sunteti interesati de analize video din perspectiva acestei strategii?

    • Da
      44
    • Nu
      5


Postări Recomandate

@Sian

 

Eu nu intru pe divergente asa indepartate. Acolo puteai sa comuti pe daily si sa astepti setup-ul conform imaginii:

 

post-2510-127623637296_thumb.png

 

Target price-urile ar fi venit in felul urmator:

 

TP1: 1.1891

TP2: 1.2196

TP3: 1.2667

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Setup care nu a functionat.

 

GBP/JPY, 4h:

 

post-2510-127623699653_thumb.png

 

Aici este un exemplu de intrare conform acestei metode. Avem indeplinite cele doua conditii: divergenta (hidden) si invalidarea liniei de trend dar, din pacate, daca am fi intrat, nu ar fi functionat fiindca pretul a rejectat dupa spargerea acelei linii de trend si ar fi luat cei 76 de pips din stop-loss.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/USD, 4h:

 

Avem o divergenta de tip bearish hidden prezenta pe Stochastic si Osma si, daca price-action-ul se va mentine in configuratia actuala vom putea declansa un short, cu conditia ca linia de trend sa fie invalidata la incheierea candelei curente si fara a face un nou maxim peste 1.4557 ori peste maximul din stanga 1.4768 care ne va anula intru-totul acest setup. Am trasat toate reperele pe imagine, mai putin TP3, pe care nu l-am facut vizibil pentru a nu comprima graficul.

 

post-2510-127624818817_thumb.png

 

TP3: 1.4084

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/USD, 4h, update:

 

Am intrat short la 1.4634 cu reperele oferite mai sus. Daca va intrebati ce e expertul de pe grafic, este de fapt un script care imi inchide profit partial cand face un anumit numar de pips si imi puna sl-ul, de asemenea.

 

post-2510-127625796829_thumb.png

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/USD, 4h, update:

 

Tranzactia a atins zona de management numarul 2 (1.4591), si astfel pozitia a fost adusa la +1 pip, prima zona de management fiind invalidata de candlestick-ul care a strapuns linia de trend. Urmatoarea zona 1.4498 va fi primul Target price, unde voi inchide profit partial.

 

post-2510-127626256499_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/JPY, 4h:

 

Avem divergenta de tip bearish hidden pe toti cei trei oscilatori, neconfirmata inca. Insa, daca va strapunde linia de trend, vom declansa un short cu reperele din imagine, unde vom face mm-ul bine-cunoscut, conform imaginii:

 

post-2510-12762714131_thumb.png

 

TP3: 125.86

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GBP/USD, 4h, update:

 

Tranzactiei, deschisa in urma divergentei bearish hidden si a incalcarii liniei de trend, i-a fost inchis profit partial la TP1, restul ramanand sa se dezvolte pentru TP2, respectiv TP3:

 

post-2510-127627551138_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EUR/USD, 4h:

 

post-2510-127627917197_thumb.png

 

Conform strategiei, inca nu este confirmata divergenta bearish hidden, am tras linia de trend pe imaginea ta si nu e inca incalcata.

 

post-2510-127627932006_thumb.png

 

In imaginea mea, pare ca urmeaza sa confirme pe final de sesiune si de saptamana. Sunt in dubii daca sa intru sau nu, ca nu prea pun tranzactii asa pe final de saptamana dupa metoda asta. Ce ciudat arata graficele, al tau spre exemplu este "mai lateral" decat al meu, e inclinat sub un unghi mai mic. Weird.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.