Sari la conținut

O intrebare ?


Postări Recomandate

Poate o parea ciudat dar chiar folosesc o strategie, strategia mea propriu. Regulile de baza:

1.Semnalele mele sunt bazate pe candlesticks, (pe lumunari). Am citit foarte multe despre ele, despre ce inseamna fiecare, ce semnificatie are , ce ar putea sa se intample dupa.

2.Tranzactionez la minut (M1) si (M5)iar money managementul ma ajuta in asa fel incat chiar daca imi ajunge de 3 ori la SL tot nu-mi va anula castigul de dinainte. Intotdeauna folosesc Sl.

3.Dupa fiecare trazactie fac o pauza de 3 lumunari.

4.Folosesc intotdeauna SL dar Niciodata NU MUT SL mai jos decat era

5.In schimb daca piata merge in favoarea mea...si eu aveam Tp la 20 de pipsi si este deja la +18, scot TP si pun SL la +14 pips. Aici pozitia o voi inchide manual la primul semnal ca piata isi va schimba cursul. Daca decurge okey, poate am profit 28 de pipsi(dar daca pretul se intoarce)ma multumesc si cu +14 pipsi. Vreau ca fiecare tranzactie sa fie pe +.

 

by respect

 

Acum ma duc la facultate, buni dimi la toti. ciao

Editat de respect20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Poate o parea ciudat dar chiar folosesc o strategie, strategia mea propriu. Regulile de baza:

1.Semnalele mele sunt bazate pe candlesticks, (pe lumunari). Am citit foarte multe despre ele, despre ce inseamna fiecare, ce semnificatie are , ce ar putea sa se intample dupa.

2.Tranzactionez la minut (M1) si (M5)iar money managementul ma ajuta in asa fel incat chiar daca imi ajunge de 3 ori la SL tot nu-mi va anula castigul de dinainte. Intotdeauna folosesc Sl.

3.Dupa fiecare trazactie fac o pauza de 3 lumunari.

4.Folosesc intotdeauna SL dar Niciodata NU MUT SL mai jos decat era

5.In schimb daca piata merge in favoarea mea...si eu aveam Tp la 20 de pipsi si este deja la +18, scot TP si pun SL la +14 pips. Aici pozitia o voi inchide manual la primul semnal ca piata isi va schimba cursul. Daca decurge okey, poate am profit 28 de pipsi(dar daca pretul se intoarce)ma multumesc si cu +14 pipsi. Vreau ca fiecare tranzactie sa fie pe +.

 

by respect

 

Acum ma duc la facultate, buni dimi la toti. ciao

Intrebari:

1.luminarile sunt singurul indicator pe care il utilizezi? si atunci de unde stii cind vei avea retracement sau este inceputul unui trend? de unde stii daca ai OB sau OS ca sa poti evalua trendul sau inversarea acestuia?

2. de ce pauza de 3 luminari? de ce nu 2 sau 4 sau 5?

 

mersi,

2.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebari:

1.luminarile sunt singurul indicator pe care il utilizezi? si atunci de unde stii cind vei avea retracement sau este inceputul unui trend? de unde stii daca ai OB sau OS ca sa poti evalua trendul sau inversarea acestuia?

2. de ce pauza de 3 luminari? de ce nu 2 sau 4 sau 5?

 

mersi,

2.

1. NU , folosesc si alti indicatori. Si daca as putea sa evaluez trendul sau inversarea acestuia probabil as fi milionar pana acum.

2. Pentru ca trebuie sa lasi o pauza, sa isi revine piata. pentru ca altfel ai tranzactiona dupa impuls.

ex. Ai inchis o pozitie la +15 pipsi,dar pe acceasi lumunare vezi ca merge mai sus. Bun. deschizi alta pozitie, (deja spread-ul este de -3 pipsi) si apoi vezi ca de fapt acela era punctul maxim si pretul se duce vertiginos in jos. Daca nu ai fi tranzactionat sub acel impuls ( ca iti placea tie cum arata lumunarea, sau ca era mare si verde....ehee) probabil ai fi fost fericit toata ziua

 

by respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrebari:

1.luminarile sunt singurul indicator pe care il utilizezi? si atunci de unde stii cind vei avea retracement sau este inceputul unui trend? de unde stii daca ai OB sau OS ca sa poti evalua trendul sau inversarea acestuia?

2. de ce pauza de 3 luminari? de ce nu 2 sau 4 sau 5?

 

mersi,

2.

1. NU , folosesc si alti indicatori. Si daca as putea sa evaluez trendul sau inversarea acestuia probabil as fi milionar pana acum.

2. Pentru ca trebuie sa lasi o pauza, sa isi revine piata. pentru ca altfel ai tranzactiona dupa impuls.

ex. Ai inchis o pozitie la +15 pipsi,dar pe acceasi lumunare vezi ca merge mai sus. Bun. deschizi alta pozitie, (deja spread-ul este de -3 pipsi) si apoi vezi ca de fapt acela era punctul maxim si pretul se duce vertiginos in jos. Daca nu ai fi tranzactionat sub acel impuls ( ca iti placea tie cum arata lumunarea, sau ca era mare si verde....ehee) probabil ai fi fost fericit toata ziua

 

by respect

 

1. ce indicatori? nu sunt de acord cu tine, poti evalua trendul sau sa-l apreciezi ca un retracement insa totul este probabil, nimic nu este sigur. Si da sunt milionari in forex dar tu nu ai fi putut fi oricum deoarece joci pe sume mici %%- baga citeva sute de mii de euro si evident ca si cistigurie vor fi mai mari.

2. piata nu isi revine dupa 3 luminari. de ce 3 si nu 5? o unda impulsiva inseamna mai multe luminari in sensul trendului. daca mergem pe teoria celor 5 valuri (elliot? sper sa nu gresesc) atunci cele 3 luminari ale tale te vor incurca rau de tot deoarece retracementurile nu au nici o legatura cu cifra 3. este posibil ca tu sa fi dat peste coincidente dar nimic dovedit statistic.

3. ai incercat sa joci cu fibo? este mia greu dar este f bun combinat cu RSI si Stoch. cel putin la mine merge perfect, daca am o piata normala. Adevarl este ca in masura in care percep valuri mari si fara logica pe forex, ma abtin de la tranzactii (cum a fost ieri dimineata sau vineri seara).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

helloo people.vroiam sa raspund la 1 post anterior cu privire la ce suma as investi.

Pai, eu nu sunt un investitor.Oamenii mereu spun:"Trebuie sa faci ca banii sa lucreze pentru tine".

Eu am decis sa lucrez eu. . . Voi lasa banii sa se relaxeze la mine in cont.Sti ce vreau sa spun, nu? Pentru ca iti trimiti banii acolo. . .sa lucreze pentru tine si de multe ori sunt concediati. Te duci acolo

-"Ce s-a intamplat? banii mei lucrau pentru mine"

-"Da, imi amintesc de banii tai. Intarziau, nu prea lucrau.A trebuit sa-i concediem"

 

Sper ca mi`am atins scopul si mesajul a fost inteles %%-

Pana diseara o sa postez 1 print cu situatia contului dupa ziua aceasta.

(apropo. am pierdut 130 $ in industria Autosurfs, bani reali..deci...nu a fost chiar o zi asa buna)

by respect

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O zi cu de toate si bune si rele. Situatia contului dupa ziua de astazi.Simplu si la obiect. Las pe mana voastra comentariile si calculele.Diferenta de ieri pana astazi este de aproximativ 100 cu semnu (+) in fata. Adios

http://i41.tinypic.com/jrwxls.jpg

 

by respect

Editat de respect20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O zi cu de toate si bune si rele. Situatia contului dupa ziua de astazi.Simplu si la obiect. Las pe mana voastra comentariile si calculele.Diferenta de ieri pana astazi este de aproximativ 100 cu semnu (+) in fata. Adios

http://i41.tinypic.com/jrwxls.jpg

 

by respect

Doua vorbe:

 

1. Ai depasit masura cu nesimtirea. Ar fi cazul sa-ti vezi de lungul nasului.

2. La un cont de 800$ ne arati un P/L de 500$. Stii ce inseamna asta?? ZERO. Riscul tau pe tranzactii este enorm.

Am mai vazut destepti ca tine: vezi topicul cu palaxia.eu. Daca ai fi afirmat ceva de genul am facut 100 de tranzactii in 100 de zile si am realizat un procent de crestere a contului de 3-4% saptaminal meritai respectul forumistilor.

Pina atunci succes.

 

Sau vrei sa ne inveti ce este leverajul?

 

Enjoy!

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

O zi cu de toate si bune si rele. Situatia contului dupa ziua de astazi.Simplu si la obiect. Las pe mana voastra comentariile si calculele.Diferenta de ieri pana astazi este de aproximativ 100 cu semnu (+) in fata. Adios

http://i41.tinypic.com/jrwxls.jpg

 

by respect

Doua vorbe:

 

1. Ai depasit masura cu nesimtirea. Ar fi cazul sa-ti vezi de lungul nasului.

2. La un cont de 800$ ne arati un P/L de 500$. Stii ce inseamna asta?? ZERO. Riscul tau pe tranzactii este enorm.

Am mai vazut destepti ca tine: vezi topicul cu palaxia.eu. Daca ai fi afirmat ceva de genul am facut 100 de tranzactii in 100 de zile si am realizat un procent de crestere a contului de 3-4% saptaminal meritai respectul forumistilor.

Pina atunci succes.

 

Sau vrei sa ne inveti ce este leverajul?

 

Enjoy!

 

In primu rand ar trebui sa`ti fie rusine de tine si de interventia ta. Cu ce sa incep? cu faptu ca ai vrut sa intervii si nu ai stiut sa o faci. Ei bine , ai facut-o prost. Deci nu este vorba in niici un caz de 800 de $ ci de 8 $ sau 800 (centi). Daca ai fi fost PRO la cum te declari ai fi stiut sa faci diferenta, d-le "forex-man". Si care este problema, am avut profit de 5$(500 centi ) in cateva zile, iar acum contul meu arata 13 $ Ce nesimitire, pe capul tau. habar nu am ce te deranjeaza. Ai zis sa`mi vad lungul nasului. Care`i problema, vezi la mine ca prezic si ca fac?ca sunt tare si mare...eu doar iti aratam dovada, sa ti`o dau peste nas ca sunt pe + si astazi. Daca te doare adevarul, dute pe demo si joaca-te ca poate stai prost cu nervii

 

De ce am impresia ca voi va simtiti ofensati de catre mine? Eu nu am venit aici ca sa ne certam. Nu asta vreau, dar simt nevoia sa va raspund pentru ca ma provocati. Eu doar tranzactionez si postez cum ma descurc eu ca incepator ce sunt. Asa ca sper sa nu mai fiti off-topic in viitoare posturi.

Editat de respect20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.