Sari la conținut

O intrebare ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

lasati sumele imense si jocul de-o parte. analiza si asumarea calculata a riscului sunt singurele lucruri care merg, nu jocul la 1 cent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu consider ca "interventia" a fost impertinenta. as vrea si eu sa stiu, de cit timp tranzactionezi si cit timp ai obtinut profit luna de luna (sau an de an), cit timp ai urmarit piata si citi bani munciti de tine cu sudoarea fruntii ai bagat in forex.

eu sunt pe forex din noiembrie 2006. am inghitit zeci de carti de analiza tehnica, am citit sute de posturi, am facut mii de backtesting-uri manuale (ca nu-s asa destept sa-mi fac singur expertii) si cred ca am si citeva mii de ore de urmarit piata. live.

tranzactionez pe real din primavara 2007, am inceput sa fac profit luna de luna din toamna lui 2007 si de-atunci merg asa. tu ce-ai facut in forex pina acum?

vreau sa tii minte ce-ti spun: toti am fost incepatori. stiu cum gindeste un incepator, imi amintesc perfect totul, toate problemele, toate nedumeririle, toate calculele pe care le tot faceam ca sa-mi optimizez strategia si sa-mi scurtez drumul spre primul miliard de dolari obtinut dupa un an de tranzactionat. toate s-au naruit, pentru ca piata isi bate joc. singurul lucru care a mers - ma rog, pentru mine - a fost perseverenta si administrarea severa a riscului. cind am inceput sa nu mai tranzactionez cu moneda aruncata in sus sau dupa ce-mi venea mie pe chelie, am inceput sa vad lucrurile altfel si sa fac si profit.

daca crezi ca lucrurile merg bine, deschide un jurnal, aici pe forum, scrie tranzactiile - de ce le iei, care e riscul, de ce le inchizi etc; public. si dupa 6 luni mai discutam. sau poti sa faci altfel: deschizi un cont demo si ne dai si noua parola aia de spectator - ca sa nu se poata amesteca nimeni in treaba ta.

 

p.s. nu mai vreau sa comentez pe tema asta, pentru ca sunt off topic. ideea e ca nu suntem aici ca sa ne certam, ci sa facem ceva constructiv. tradelover e ca un elev care comenteaza permanent, insa e un elev premiant. nu stiu cum tranzactioneaza, insa stiu ca posturile lui (alea in care nu circoteste, he he he) sunt fantastice si m-au ajutat enorm.

nu te supara ca-ti spun lucrurile astea. consider ca sunt indreptatit, pentru simplul fapt ca am mai multa experienta decit tine.

 

lasati sumele imense si jocul de-o parte. analiza si asumarea calculata a riscului sunt singurele lucruri care merg, nu jocul la 1 cent.

Ce interventie impertinenta, probabil nu stiai ce sa zici si tu.

serios?? si daca dintr`un cent..evoluezi la 2 centi..la 5 centi. 200 pips x 5 centi - 10 $

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai jurnalul o sa fie peste multa vreme. Astazi am stat toata ziua acasa, urmarind piata. Si , ghiciti ce..sunt in profit.

Am citit peste tot, aceasta teorie:"cu cat aprofundezi mai bine cunostintele cu atat constati ca nu stii mai nimic". Eu prefer lucrurile simple si da rezultate. Poza aceasta este dupa ultima tranzactie din ziua aceasta, comentarile le las pe mana voastra.

http://i44.tinypic.com/34to1.jpg

 

 

Era o vorba veche, cand doi iti spun ca esti beat, inseamna ca esti beat. Dar de ce imi tot spuneti ca ceea ce fac e gresit, de unde atata inversunare impotriva mea? Chiar nu stiu. Singurl lucru care pot sa`l fac este sa va demonstrez contrariul zi de zi. Totusi nu cred ca este vorba de noroc aici. Poate oi fi eu mai iscusit, 1 tip care prinde repede dar chestia este ca imi vad lungul nasului si ceea ce ma bucura pe mine este ca inca nu mi-am distrus contul pana acum, ci dimpotriva sunt pe "profit" si este un lucru incurajator

 

by respect

Editat de respect20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ti-am mai zis, in ritmul asta iesi milionar inainte sa-ti dai seama ce si cum. as avansa si un termen, hai sa zicem pe dupa Craciun. si dac-o tii tot asa, adica te abtii de la invatat ca sa nu-ti dai seama ca de fapt nu stii, eu zic ca ai sanse majore la miliard.

ce zici, tradelover?

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu tot...respectul %%- nu cred ca ai inteles. Ideea era sa scrii ce tranzactii ai facut, de ce ai luat decizia, ce semnale ai folosit de entry si de exit, poate chiar sa pui si niste grafice, nu doar sa ne arati in fiecare zi P&L. Fiind transparent cu modul in care gandesti tranzactiile si in in care judeci piata nu vei mai da nici motive celorlalti sa iti puna iscusinta la indoiala. Deci..fii mai transparent! Astept cu nerabdare in curand o analiza pe EUR/USD de la tine (sau oricare alta pereche pe care o tranzactionezi tu).

 

PS: Si eu prefer o abordare cat mai simpla (adica fara complicatii aiurea cu care sa ne dam doar interesanti dar cu 0 eficienta - e o pierdere de timp), ci prefer mai mult o abordare bazata pe rezultate concrete. Insa nici chiar atat de simplista incat sa ne arati doar un profit care creste constant fara nicio alta justificare. Nu crezi ca e cam ciudat?

Editat de young_trader
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.