Sari la conținut

O intrebare ?


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

din ce in ce mai bine!!! le ai si cu microeconomia si cu macroeconomia, atunci e limpede ca lumina zilei. ce spun eu milionar, aici e vorba direct de miliarde. in citiva ani, daca merge treaba bine ajungi sa misti piata cu o singura apasare de buton... triliarde...

 

lasind gluma la o parte, scuze, chiar nu m-am putut abtine... primul lucru pe care trebuie sa-l inveti nu este nici un fel de teorie, nici money management nici mai stiu eu ce altceva - este, ca sa-i spun asa, lungul nasului. nu fata de mine sau de altii, ci fata de piata. lasa sperantele si calculele deoparte, aici nu este loc de iluzii. forexul nu este un joc, deci abordeaza problema cu cea mai mare seriozitate daca vrei sa ai succes.

invata sa-ti administrezi riscul. invata sa fii realist. incearca sa te perfectionezi continuu. cauta mereu informatie. forumul acesta este un loc foarte bun pentru incepatori, pentru ca poti afla parerile celor care au pasit inaintea ta pe acest drum.

 

daca nu deschizi ochii la timp, deschizi punga. succes la invatat!

 

Multumesc pentru raspunsuri si incurajari, dar ceea ce apreciez eu sunt criticile, pentru ca din ele am cel mai mult de castigat. Momentan sunt student la ASE(un posibil +). Le am deja cu microeconomia, macroeconomie

 

LE. O pierdere enorma. Nu va lasati condusi de emotii si orbiti de "Castigi" si sa investeti. O mare palma pe care am primit`o si invatat`o. In numai 5 minute...a scazut cotatia la -107 pips. A 2 prostie, nu am folosit stop loss. M`am panica si am inchis, desi acum si-a revenit cotatia. Im a BEGINNER with no experience. CE am castigat astazi, am pierdut la 1 greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am facut si eu la un moment dat 400 pipsi intr-o saptamana si i-am dat pe toti inapoi cu varf si indesat la inceputul urmatoarei saptamani... Incearca sa-ti controlezi emotiile, asta e cel mai mare obstacol. Ori ti se urca la cap si atunci primesti o palma cat toate zilele, ori ai pierderi si incepe sa-ti fie frica sa mai pui un ordin (chiar daca ai semnal), ori nu poti sa accepti o pierdere si maresti stop loss-ul (sau mai rau, nu pui deloc stop loss, riscand sa intri in margin-call, in loc sa faci ceea ce e logic sa faci: cut your losses short), ori te bucuri prea mult ca esti pe profit si inchizi prea repede (let your profits run zic cartile) s.a.m.d. Probabil ca, la fel ca multi (sau toti) de pe forumul asta, intr-o zi o sa te frigi rau de tot, o sa pierzi mare parte din cont (sau tot contul), si atunci o sa realizezi cine e adevaratul tau adversar: TU insuti... Si eu sunt un incepator, dar din ce am invatat pana acum, te sfatuiesc sa iti faci un plan de trading (un set de reguli bine stabilite) pe care sa il pui pe hartie si sa te straduiesti sa respecti regulile in mod consistent (in special regulile de money management: risc mai mic de 1-2% din equity pe tranzactie; preferabil, intra doar in tranzactii cu profit potential cel putin de 2 ori mai mare decat riscul pe care ti-l asumi). Si nu uita: pierderile sunt parte din business. Nici un business nu aduce profit infinit. Mai exista si cheltuieli. Cand intri intr-o tranzactie, avand SL si TP setate, daca pierzi tranzactia, gandeste-te ca ai platit suma respectiva ca sa fii in joc... E o simpla investitie. Poti sa pierzi banii sau poti sa obtii un profit. Insa daca ai un set de reguli bune, un sistem de trading serios si respecti cu sfintenie money management, pe termen lung vei castiga mult mai mult decat vei pierde. Secretul e sa respecti regulile. Pare foarte simplu sa le respecti, dar e foarte greu %%- (o spun din proprie experienta)

 

Bafta!

 

PS: Daca am spus prostii, rog userii mai experimentati sa ma corecteze. E doar parerea mea, din ceea ce am reusit sa invat pana acum.

 

Multumesc pentru raspunsuri si incurajari, dar ceea ce apreciez eu sunt criticile, pentru ca din ele am cel mai mult de castigat. Momentan sunt student la ASE(un posibil +). Le am deja cu microeconomia, macroeconomie

 

LE. O pierdere enorma. Nu va lasati condusi de emotii si orbiti de "Castigi" si sa investeti. O mare palma pe care am primit`o si invatat`o. In numai 5 minute...a scazut cotatia la -107 pips. A 2 prostie, nu am folosit stop loss. M`am panica si am inchis, desi acum si-a revenit cotatia. Im a BEGINNER with no experience. CE am castigat astazi, am pierdut la 1 greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

'Neata tuturor. In primul rand multumesc pentru cele 5 stelute ale threadului. IN primu rand, este diferenta enorma de la DEMO si pe bani reali. Pe demo nu aveam nici 1 stres ca pierdeam la 1 tranzactie 1 $ sau 2$, acolo intotdeauna mergeam pana la maxim, riscam maxim. In schimb pe REAL este cu totul altceva, alta senzatie, alt STRES sa vezi cand acum 1 minut erai in avantaj iar peste 2 minute totul s-a dus de rapa.Dar NU, NU va sfatuiesc sa intrati p real ci doar era o simpla comparatie din partea mea.

 

O sa va tin la curent cu tranzactiile pe care le voi face astazi.

 

respect20

Editat de respect20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

... multumesc pentru cele 5 stelute ale threadului....

eu iti dadui stelutele, si nu te infoia in pene, ca nu e doar meritul tau %%-, ci al tuturor celorlalti, scrat, phaeton, bumasoft, young, etc. care au postat comentarii realiste. Am apreciat treadul pentru sinceritate, pentru umor (imi place stilul tau, optimismul, entuziasmul, ma vad pe mine la inceput), si nu in ultimul rand pentru efortul tau de a intelege tradingul si de a face ceva in directia asta.

 

Am doar o singura chestie de adaugat: tradingul demo nu se compara cu tradingul real, spui tu, dar de fapt tradingul tau real sta in acei 5 parai dati free de marketiva. Sa vezi trading real cand o sa traiduiesti banii tai, cele cateva sute (sau mii, daca te dau banii afara din casa, desi nu recomand sa incepi asa) de dolari munciti cu sudoare personala si depusi la broker cu manutza proprie... :)

 

Atunci sa vezi emotii si oftica, eu nu pot inca scapa nici dupa cativa ani...

 

Scuze pt intrerupere.

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inainte de ne mai sfatui sa nu intram pe real sau sa folosim stop loss, te rog sa mai citesti pe forum. unii dintre noi avem ceva timp pe piata (eu am trecut deja de 2 ani in octombrie anul trecut), phaeton, tradelover, si altii care (inca) nu posteaza aici. eu am pretentia ca stiu ce inseamna stop loss si cum sa-l folosesc... printre altele.

apuca-te de citit. si in timpul asta stai cu un ochi pe ecran, eventual mai bagi o tranzactie demo. trebuie sa citesti enorm la inceput, ca sa-ti dai seama mai ales UNDE ESTI (apropo, acum esti in aer sau chiar mai sus, nu te supara ca-ti zic, si eu am fost ca tine si stiu exact despre ce vorbesti) si CUM SA DEOSEBESTI INFORMATIA VERIDICA de restul gunoiului care pluteste peste tot si abia asteapta sa te sufoce daca-i dai voie.

nici nu stiu de unde sa incep cu sfaturile! babypips. apoi demo. apoi, dupa ce vezi ca nu merge, am sa-ti mai zic ce sa faci.

la treaba! azi ce-ai citit din babypips? fa un rezumat.

 

'Neata tuturor. In primul rand multumesc pentru cele 5 stelute ale threadului. IN primu rand, este diferenta enorma de la DEMO si pe bani reali. Pe demo nu aveam nici 1 stres ca pierdeam la 1 tranzactie 1 $ sau 2$, acolo intotdeauna mergeam pana la maxim, riscam maxim. In schimb pe REAL este cu totul altceva, alta senzatie, alt STRES sa vezi cand acum 1 minut erai in avantaj iar peste 2 minute totul s-a dus de rapa.Dar NU, NU va sfatuiesc sa intrati p real ci doar era o simpla comparatie din partea mea.

 

O sa va tin la curent cu tranzactiile pe care le voi face astazi.

 

respect20

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a nu, n-am luat-o ca pe nici o jignire.

ce scrie la babypips trebuie sa intelegi si apoi sa aplici. degeaba inveti teorie. eu am invatat teorie luni de zile si nu am inteles nimic pina nu am inceput sa aplic.

pasii mici sunt cei mai sanatosi.

 

@scrat, era parerea mea despre demo si cu bani reali, nu o lua ca o jignire ci pur si simplu asta era concluzia. babypips citesc in fiecare zi....recitesc oentru a mi se intipari mai bine in minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.