Sari la conținut

O intrebare ?


Postări Recomandate

Eu sunt doar uimit de ceea ce ai scos din gurita (sau manutze). Admite ca ai gresit.

In primul rand salut. Sunt nou in domeniul FOREX si ma atrage! ma intriga. Am citit , dar inca mai am. Mi-am facut cont p OANDA (demo) si ma joc p el , incerc sa`l inteleg.

Sa zicem k tranzactionez EUR/USD . Cumpar 3 unitati la pret de cumparare 2.5658 , iar cel de vanzare este 2.5648. Teoretic as putea astepta pana pretul de vanzare creste, ca eu sa fiu in profit, nu ? iar eu pot vinde cand vreau nu ?adik peste 1 sapt...2 sapt...1 juma de ora ...corect?

 

Parca asa a inceput topicul??

 

Ce sa inteleg din asta???

 

Si dupa cateva zile incepi sa-ti prezinti minunatele realizari. Cred ca esti super excitat. Nu-ti poate ajunge nimeni la nas.

Nu stiu daca iti spune ceva "OVERCONFIDENCE".

 

Esti inca un exemplu perfect de comportament al unui persoane care a descoperit forexul (tradingul in general).

 

Enjoy!

 

PS

 

Totusi, nu vrei sa ne inveti ce este leverajul! %%-

Editat de tavi_star
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 114
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Poate o parea ciudat dar chiar folosesc o strategie, strategia mea propriu. Regulile de baza:

1.Semnalele mele sunt bazate pe candlesticks, (pe lumunari). Am citit foarte multe despre ele, despre ce inseamna fiecare, ce semnificatie are , ce ar putea sa se intample dupa.

2.Tranzactionez la minut (M1) si (M5)iar money managementul ma ajuta in asa fel incat chiar daca imi ajunge de 3 ori la SL tot nu-mi va anula castigul de dinainte. Intotdeauna folosesc Sl.

3.Dupa fiecare trazactie fac o pauza de 3 lumunari.

4.Folosesc intotdeauna SL dar Niciodata NU MUT SL mai jos decat era

5.In schimb daca piata merge in favoarea mea...si eu aveam Tp la 20 de pipsi si este deja la +18, scot TP si pun SL la +14 pips. Aici pozitia o voi inchide manual la primul semnal ca piata isi va schimba cursul. Daca decurge okey, poate am profit 28 de pipsi(dar daca pretul se intoarce)ma multumesc si cu +14 pipsi. Vreau ca fiecare tranzactie sa fie pe +.

 

by respect

 

Acum ma duc la facultate, buni dimi la toti. ciao

Intrebari:

1.luminarile sunt singurul indicator pe care il utilizezi? si atunci de unde stii cind vei avea retracement sau este inceputul unui trend? de unde stii daca ai OB sau OS ca sa poti evalua trendul sau inversarea acestuia?

2. de ce pauza de 3 luminari? de ce nu 2 sau 4 sau 5?

 

mersi,

2.

 

 

Intrun fel eu sunt de acord cu respect 20 %%- ... ca sa ai un sistem de tranzactionare profitabil, nu e neaparat nevoie sa mergi pe lucrurile clasice ( ex OB, OS... etc ). Cand sa pomenit prima data de OB, OS in domeniu , cum credeti ca a fost privit respectiva persoana ? (poate imi spune cineva ca eu recunosc ca nu stiu).Un sistem propriu de analiza tehnica a pietei poate lua forme neasteptate. Cred ca cel mai bine va vorbi timpul cu privire la sistemul lui respect20, iar faptul ca ne arata balanta eu zic ca e minimul suficient .

Apropo , eu nu as ramane surprins nici daca ar veni cu termeni noi inventati de el in ceea ce priveste analiza tehnica, toate au un inceput. Spre exemplu si eu am inlocuit OB, OS cu Fibonacci Time Zones ... , totul depinde de cum privesti si imparti miscarile pietei, ( iar ex personal, dpmdv piata este de doar 2 tipuri, trend si range) ... in sfarsit... ideea e ca trebuie sa fim deschis la noutati, chiar daca acestea par ridicol de simple, iar timpul va face diferenta.

respect20 , nu ntrebuie sa fii toba de carte forex ca sa fi profitabil, e suficient sa fi prins o "chichita" irelevanta pentru clasici forexului, dar, esentiala pentru aceste vremuri istorice pe care le traim.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai astept cu analiza aia pe o percehe valutara de la tine? sau tu tranzactionezi acolo pork bellies? ca din ce ne arati tu doar P&L putem sa intepretem in mii de feluri..deci..inchide-ne gura cu o super analiza a tranzactiilor pe care le faci..pana atunci pt mine, si cred ca vorbesc in numele multora de pe acest forum esti doar un incepator super entuziasmat ca a (re)descoperit roata de rezerva.

 

Inca o data iti spun, poti sa vii cu 1000$ in contul ala maine, nu ma impresionezi, vreau o analiza, vreau sa vad cum gandesti, si atunci o sa ai "respectul20" al meu.

 

Scuza ironiile involuntare, e 1 noaptea...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand salut. Sunt nou in domeniul FOREX si ma atrage! ma intriga. Am citit , dar inca mai am. Mi-am facut cont p OANDA (demo) si ma joc p el , incerc sa`l inteleg.

Sa zicem k tranzactionez EUR/USD . Cumpar 3 unitati la pret de cumparare 2.5658 , iar cel de vanzare este 2.5648. Teoretic as putea astepta pana pretul de vanzare creste, ca eu sa fiu in profit, nu ? iar eu pot vinde cand vreau nu ?adik peste 1 sapt...2 sapt...1 juma de ora ...corect?

 

by respect

Salut,

 

Vad ca in 2 saptamani ai inteles forexu' si mai mult decat atat ai devenit si profitabil. Si in timpul asta te-ai mai luptat si cu multi care se lauda cu experienta lor de cativa ani si care au incearcat sa te deruteze incercand sa-ti explice ca lucrurile nu sunt chiar asa de simple. Daca ai fi auzit de forex cu o luna mai devreme, te inscriai la concurs, le dadeai ceatza la toti, acum erai cel mai respectat trader si toti s-ar fi rugat de tine sa le explici cum reusesti. Vezi ca unii deja iti cer analize. Ce-or fi alea? Nu-i lua in serios, baga-ti repede toti banii in forex ca te asteapta plajele din Bahamas.

 

Bafta la pipsi,

din tabara invidiosilor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vad ca in 2 saptamani ai inteles forexu' si mai mult decat atat ai devenit si profitabil. Si in timpul asta te-ai mai luptat si cu multi care se lauda cu experienta lor de cativa ani si care au incearcat sa te deruteze incercand sa-ti explice ca lucrurile nu sunt chiar asa de simple. Daca ai fi auzit de forex cu o luna mai devreme, te inscriai la concurs, le dadeai ceatza la toti, acum erai cel mai respectat trader si toti s-ar fi rugat de tine sa le explici cum reusesti. Vezi ca unii deja iti cer analize. Ce-or fi alea? Nu-i lua in serios, baga-ti repede toti banii in forex ca te asteapta plajele din Bahamas.

 

Bafta la pipsi,

din tabara invidiosilor

cum poti sa sustii ca jucind cite 1 cent devii profitabil?? In al doilea rind nu se lupta cu nimeni, fiecare incearca sa-l invete cite ceva despre fundamentele tranzactionarii pe forex, mai ales in perspectiva nor tranzactii cu sume mai mari, de citeva zeci/sute de euro. Cind ajungi sa bagi sute de euro ca investitie initiala lucrurile difera ffff mult fata de riscul de 1 cent pe care il are acum. Nu cred ca va mai numara 3 luminari pina sa schimbe ordinele de tranzactionare. Cind vezi ca intr-un minut pozitia deschisa are deja pierderi, atunci sa-mi spuna mie cum va mai analiza regula celor 3 luminari si daca va mai astepta sa treaca cele 3 luminari inainte sa-si inchida pozitia mai repede (chiar daca a bagat SL, este posibil ca SL sa nu mai fie asa de lejer ca la 1 cent).

In mod evident ca fiecare are un sistem propriu dar nu imi poti spune ca exista persoane cu indici proprii - un indice inseamna multe date statistice si formule matematice + o cunoastere exhaustiva a pietei si mecanismului forex asa ca permite-mi sa ma indoiesc ca are un sistem propriu (vb de un sistem fundamentat nu de un sistem bazat pe reguli arbitrare)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

 

Vad ca in 2 saptamani ai inteles forexu' si mai mult decat atat ai devenit si profitabil. Si in timpul asta te-ai mai luptat si cu multi care se lauda cu experienta lor de cativa ani si care au incearcat sa te deruteze incercand sa-ti explice ca lucrurile nu sunt chiar asa de simple. Daca ai fi auzit de forex cu o luna mai devreme, te inscriai la concurs, le dadeai ceatza la toti, acum erai cel mai respectat trader si toti s-ar fi rugat de tine sa le explici cum reusesti. Vezi ca unii deja iti cer analize. Ce-or fi alea? Nu-i lua in serios, baga-ti repede toti banii in forex ca te asteapta plajele din Bahamas.

 

Bafta la pipsi,

din tabara invidiosilor

cum poti sa sustii ca jucind cite 1 cent devii profitabil?? In al doilea rind nu se lupta cu nimeni, fiecare incearca sa-l invete cite ceva despre fundamentele tranzactionarii pe forex, mai ales in perspectiva nor tranzactii cu sume mai mari, de citeva zeci/sute de euro. Cind ajungi sa bagi sute de euro ca investitie initiala lucrurile difera ffff mult fata de riscul de 1 cent pe care il are acum. Nu cred ca va mai numara 3 luminari pina sa schimbe ordinele de tranzactionare. Cind vezi ca intr-un minut pozitia deschisa are deja pierderi, atunci sa-mi spuna mie cum va mai analiza regula celor 3 luminari si daca va mai astepta sa treaca cele 3 luminari inainte sa-si inchida pozitia mai repede (chiar daca a bagat SL, este posibil ca SL sa nu mai fie asa de lejer ca la 1 cent).

In mod evident ca fiecare are un sistem propriu dar nu imi poti spune ca exista persoane cu indici proprii - un indice inseamna multe date statistice si formule matematice + o cunoastere exhaustiva a pietei si mecanismului forex asa ca permite-mi sa ma indoiesc ca are un sistem propriu (vb de un sistem fundamentat nu de un sistem bazat pe reguli arbitrare)

 

Pai jocul la 1 cent e ca si cum ai avea 10 $ TOTALL ACCOUNT, cand ai 1000 $ poti "juca: si la 1 $/pips. in viziunea mea totul e direct proportional(sariti cu idei, cu opinii). Daca mie imi da roate strategia pe termen LUNG,(si voi reusi sa`mi duc MM pana la capat in urmatoarele luni) de ce nu`mi va da roate si cu sume mai mari ?

Editat de respect20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

haha maxu, postul lui cristianni era un pamflet, si trebuie luat ca atare. aici nu se discuta de sume, ci de procente. cei mai vechi, precum si cei mai noi dar cu capul pe umeri, au inteles asta. modul asta de tranzactionare este sortit esecului din start. respect20 posta exact la fel si cand avea contu de la marketiva de 5 dolari, pentru ca apoi sa termine brusc cu "s-au dus toti banii cu doua tranzactii perdante". contul lui curent va sfarsi exact la fel, cu cateva (eu prezic una singura, avand in vedere procentul de risc intre 12 si 20% pe care si-l asuma) tranzactii abisale. el a interpretat intentia mea de a-i arata unde duce de obicei riscul ridicat, drept "amestec in treburile interne", drept urmare eu am hotarat sa ma dau deoparte. omului i s-a urcat atat de mult succesul acesta de scurta durata la cap, incat isi inchipuie ca noi toti ceilalti suntem invidiosi pe profitul lui de cativa centi si avem ceva cu viata lui. ma vad pe mine la inceput, eram exact la fel, si daca ai citi ce am postat pe alte forumuri acum vreo trei ani ti-ai face cruce (de exemplu am postat pe softpedia sub nickul cork un calcul cu procente de 400% profit anual, la care visam pe vremea aia, in urma unei serii norocoase de castiguri, calcule de care la ora actuala rad singur de ma sparg).

 

bonomia mea (exact, bonomie este termenul corect, stiu si eu sa caut in dex, ca fost jucator de scrabble legitimat la FRSc) se referea la faptul ca sunt atat de "credul" si de "inocent", incat imi pot inchipui ca oamenii pot accepta sfaturile bune fara sa dea ei cu capul in copac mai intai. cum spuneam si pe topicul cu loserii anonimi, daca as fi citit cartea lui Elder INAINTE de a pierde eu personal bani, as fi zis ca omu ala mananca rahat.

 

dar "respect"-ul este lucrul pe care Piata (cu P mare) ne invata pe toti, incet-incet, sau mai brusc, la un moment dat.

 

all in all, topicul este foarte bun!! imi mentin incontinuare votul de cinci stele dat topicului, pentru ca topicul chiar merita acest vot, in curand va deveni un exemplu perfect de "cum sa nu tranzactionezi". pacat ca nu pot da inca o stea, as da-o special pentru postul lui cristianni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aniway, acest topic este cel mai activ. Si ma bucur. Toti avem de castigat din asta. Eu nu ma hazardez, mi`am facut 1 MM destul de bunicel pentru mine. Vom vedea daca va da rezultate sau NU. Cert este, vreau sa`mi dublez suma luna de luna....ehehe...imposibil nu? am plecat cu 8 $ , dupa ce ajung la 15 $(stiu..nu e dublu) o sa pot sa zic ca prima faza am incheiat`o.

 

Spui ca imi asum un risc de 13%-20% pe tranzactie. Nu`i adevarat. hai sa facem un calcul. TOTAl balance 1300. Deschid 1 ordin. Margin used aprox 60. Free margin 1240.SL la -25 (merreu)

 

risc[%] = (nr_pipsi*valoare/free balance)*100

 

sa vedem ce ne da

risc= (25[pipsi] x 1[cent]/1240[centi]x 100)

=2.016

 

deci, de unde riscul de 13-20%/ tranzactie pe care mi`l spui. Daca am gresit la caculele, esti liber sa`mi dai nota 4 la disciplina "bazele forexului"

Editat de respect20
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.