Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

2 saptamani este nimic la cat timp vom pierde de aici incolo cu acest forex, dar fi atent aici ... forexul este un joc al probabilitatilor, semnalele pe cate le iei si pui in piata trebuie sa fie valide mai mult de 51% ca sa castigi. Asta ce inseamna? Ca semnalele trebuiesc luate dupa niste reguli stricte, adica REGULI si consecvent adica in perioade de timp fara abatere de la aceste perioade. Altfel viciezi "baza de lucru si raportare" a rezultatelor. Asta este si unul dintre motivele care nu se respecta si pentru care se pierde in forex (pe langa multe altele bineinteles). Dar rolul tau aici, acum, in acest topic este: "fa documentul ala in cei mai clari termeni!!!", ca sa avem ce aplica. Altfel o sa vorbim , vorbim , si cautam, cautam ..."secretul" ...care nu il gasim, pentru ca el sta in noi si noi ... :biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Off-topic deghizat:

 

Acum ma intreb daca ideea de corelatii intre TF este in sine profitabila. De exemplu stabilesti trendul cu ceea ce mi se pare mie a fi baza ideii de price action (higher high, higher low, si celelalte doua) pe 3 TF mari: MN,WK,D1 si daca toate sunt la fel iei o pozitie si urci/cobori SL pe valuri (fara alte formatiuni, indicatori, suport si rezistenta, etc). Trebuie facut un backtesting pe ideea asta... Ati incercat asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa o luam metodic : cam ce target ai ?

Vrei tranzactii de 10,20,50,100 sau 300 pips ?

 

"Cat mai mult posibil" e un raspuns Rezonabil dar nu este Pragmatic.

 

Fara o Tinta, macar orientativa, esti in haos.

 

Ce Time-Frame iti permiti pentru vizualizare/analiza grafice ?

 

Si pe urma continuam....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hm, oare aud un zgomot de clic? sau o fi doar pregatirea preliminara, c... cl... c... cli...

pai ce ma tot chinui eu sa explic si-mi bat degetele de tastatura de ceva timp? exact asta e rationamentul, de sus in jos - mn, wk, d.

 

insa atentie, price action nu este doar urmarirea high/low. asta e doar inceputul... urmeaza sa introduci in discutie si valorile close (te las pe tine sa intelegi de ce sunt importante, desi am explicat... cel mai bine e cind intelegi singur sau cind cauti tu explicatia), apoi sa iei in considerare si asocierile de candele (la inceput cite 2, apoi cite mai multe).

 

si intre timp vine si profitul.

 

Off-topic deghizat:

 

Acum ma intreb daca ideea de corelatii intre TF este in sine profitabila. De exemplu stabilesti trendul cu ceea ce mi se pare mie a fi baza ideii de price action (higher high, higher low, si celelalte doua) pe 3 TF mari: MN,WK,D1 si daca toate sunt la fel iei o pozitie si urci/cobori SL pe valuri (fara alte formatiuni, indicatori, suport si rezistenta, etc). Trebuie facut un backtesting pe ideea asta... Ati incercat asa ceva?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu tot incerc...

 

tema pentru azi: graficul gbp-jpy, de la monthly in jos. graficele sunt atasate.

intrebarile cele mai importante la care ai nevoie de raspuns cind faci o analiza sunt:

1. directia pe monthly, pina unde credem in ea, si care ar fi targetul?

2. directia pe weekly, pina unde credem in ea si care ar fi targetul?

si 3. directia pe daily, pina unde credem in ea si care ar fi targetul?

 

asta inseamna pozitionarea in raport cu trendurile existente, si dupa parerea mea este cel mai important lucru.

post-1398-126452616409_thumb.gif

post-1398-126452617405_thumb.gif

post-1398-126452618857_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vad asa:

 

D - in jos; stop la 146.60/147.30; dar sell pina la 142.

W - in jos; stop la 150.37/150.70; la fel, sell pina la 142.

M - in sus, desi corectiv (uita-te la ultima candela inchisa, a lunii decembrie, este incisiva si a inchis peste canalul descendent monthly); posibil long din zona 142, stop la 139.40, posibil tp la 150/158. semnalul de buy ar fi o intoarcere a trendului daily.

 

este foarte posibil sa o tina tot la vale... dar pentru asta avem SL.

 

 

M - sell pana la 139

W - sell pana la 140

D - sell pana la 142

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.