Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

cam astea sunt graficele pe care le folosesc eu: mo, wk, daily si h1/m30 (uneori m15).

 

ti-as recomanda sa sari peste h4 sau h3, pentru ca din moment ce treci intra-day nu prea mai conteaza tf mici; e mult mai important ce se intimpla in momentul inchiderii/deschiderii sesiunilor majore - tokyo/asia, londra, new york. din cauza asta eu consider ca graficele h1 sunt mai utile decit h4.

 

si acum discutia graficelor.

 

- monthly arata trend descendent, momentan intrerupt de un retrac. punctul de infirmare ar fi 163.05; tot ce inseamna urcare = potential short pe termen lung, atit timp cit nu trecem de 163.05.

 

- weekly arata un range intre 150 si 140. daca 150/152 e spart, cel mai probabil vom vedea 158/159 poate chiar 163; daca 140 e spart, cel mai probabil vom vedea 130 si chiar mai jos. dar deocamdata suntem la limita superioara a range-ului weekly, ceea ce combinat cu directia lui monthly sugereaza ca am putea profita din niste shorturi - mergem pe tf mai mici sa vedem unde e ok de intrat.

 

- daily arata un trend intermediar ascendent; aparent, limita inferioara este in zona 146.63. daca se trece de ea, re-evaluam, dar in principiu ar trebui sa ajungem din nou la 140.

 

- h1 arata ca trendul imediat nu mai e ascendent; era si de asteptat, suntem la limita de sus pe range-ul weekly. probabil coboara in zona 147.40/146.60 si pe urma mai face un test la 150.

daca trece de 146, ne gindim serios chiar la o continuare a trendului dominant! (desi teoretic confirmarea o vom avea in zona 140).

daca nu trece de 146, inseamna ca pleaca din nou in sus, si mergem cu trendul imediat pina cind se va termina. posibile targeturi in sus sunt 151.60/152.50.

 

cele mai profitabile trade-uri se fac cind trendurile se aliniaza. din ce-am aratat mai sus, saptamina viitoare astept urmatoarele pe g-j:

1. o confirmare de long pentru trendul intermediar daily, probabil inca vreo 300 de pipsi de la 147 la 150, dupa care:

2. fie o posibila spargere a lui 150/151 cu urcare la 158 sau mai sus (cam 7-800 pipsi/pozitie),

3. fie o posibila intoarcere in zona 140 (cam 5-600 pipsi/pozitie).

 

intotdeauna urmaresc nivelele pe tf mari si conditia mea de intrare este sa am aliniate cel putin 2 trenduri alaturate: cel imediat cu cel daily; sau cel daily cu cel weekly/monthly.

 

cam asa arata analiza mea la inceputul saptamanii. dureaza destul de mult sa analizez o pereche, si eu unul ma multumesc doar cu g-j. imi ajunge "recolta" de pe ea. n-ar avea sens sa ma apuc de inca 9 perechi, pentru ca voi avea nevoie de 9 ori mai mult timp ca sa analizez si sa verific evolutia fiecarei pozitii. atit timp cit g-j e productiv, imi vad de treaba mea.

 

la final am o intrebare: care e planul tau saptamanal de pipsi?

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

graficul pe e-u, asa cum il vad pe termen scurt/mediu. poti sa faci analiza acestui grafic pe baza nivelelor s/r, de la tf mare la tf mic, impreuna cu miscarile pe care le astepti saptamina viitoare?

 

pe urma continuam discutia, as vrea sa tratam ce inseamna confirmarea de spargere a zonelor s/r.

post-1398-12631467259_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru implicare. Sa o luam usor:

 

Observ o diferenta foarte clara intre ce inseamna la tine trading cu suporti si rezistente si ce inseamna la mine. In principiu te astepti sa fac o predictie asupra cursului. Ei bine, habar n-am!!! Trebuie sa recunosc ca sunt usor impresionat de ce faci tu acolo.

 

Tot ce se presupune ca as fi in stare sa fac e sa predictez ce se va intampla cu el in momentul in care se afla in preajma unui nivel de s/r. (ca nu-mi iese e alta poveste).

 

Ideea "strategiei" mele e ca la inceput sa fie simpla si profitabila (simpla e, profitabila se pare ca nu) la care sa adaug progresiv cate ceva pana devine din ce in ce mai buna.

 

Perechi: in mare orice are o miscare decenta, fara spike-uri ciudate si perioade de inactivitate: EURUSD, USDJPY, EURJPY, GBPUSD, EURCAD, GBPCHF, GBPJPY, NZDUSD, USDCAD.

 

Cati pipsi ma astept sa fac pe saptamana? Oricati, atat timp cat sunt pe partea cu +.

 

Am observat ca apar multe "dar tu stii asta deja" in post-urile tale. Daca timpul te lasa nu te baza pe asta si detaliaza te rog. De exemplu cum te folosesti de faptul ca s-a deschis/inchis NewYork/Tokyo/Londra?

 

Cat despre confirmat un breakout, atat timp cat pretul sare peste o linie de s/r mai mult decat o marja pusa de mine ( mai departe de alte breakouturi false in orice caz), in lumea mea se numeste ca nivelul respectiv a fost spart.

 

Niste recomandari de carti mi-ar prinde foaaarte bine acum :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Descopera Forta din Tine" de Anthony Robbins (in limba romana).

 

Si cred ca totusi trebuie o abordare mai directa a Price Action-ului.

Pretul se deplaseaza in Zig-Zag, de aceea se poate incadra in Canale alcatuite din Linii de trend (care se pot numi si Suporti/Rezistente si care pot fi Orizontale dar si Verticale ).

 

Intr-un Canal de Pret, marginile Canalului sunt atinse de mai multe ori si Pretul se intoarce catre centrul Canalului (are loc Reversal). Doar o data, in principiu, este spart Canalul si Pretul iese astfel din Canal(are loc Breakout-ul). Deci, ce este mai Probabil a se intampla, Reversal sau Breakout ?

 

Asta e structura/mecanica de baza a Pretului si trebuie sa gandim putin si in termeni de probabilitati.

 

Evident, psihologia fiecaruia este Foarte Importanta.

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am incercat sa raspund punctual, vezi mai jos :).

 

Observ o diferenta foarte clara intre ce inseamna la tine trading cu suporti si rezistente si ce inseamna la mine. In principiu te astepti sa fac o predictie asupra cursului. Ei bine, habar n-am!!! Trebuie sa recunosc ca sunt usor impresionat de ce faci tu acolo.

 

trebuie sa recunosc ca nu am urmarit deloc topicul inainte de a incepe sa postez aici, asa nu stiu care e tehnica ta de lupta.

nu ai inteles ce-am explicat, nu e vorba de predictie! eu am prezentat un scenariu posibil impreuna cu eventualele decizii pe care le voi face, pe baza a ceea ce se vede pe mai multe tf-uri. NU POTI sa faci trading profitabil fara sa tii seama de aceste corelatii intre tf-uri. trebuie sa respecti ierarhia. trendul cel mai puternic e cel de pe tf-ul cel mai mare, indiferent ce-ti arata s/r de pe tf mai mici.

 

Tot ce se presupune ca as fi in stare sa fac e sa predictez ce se va intampla cu el in momentul in care se afla in preajma unui nivel de s/r. (ca nu-mi iese e alta poveste).

NU PREZICI. ci iti asumi un risc! presupui ca trendul se va mentine ca si pina atunci, si lansezi tranzactia. oricum ar fi, tot iti asumi un risc, asa ca cel mai bine e sa ti-l asumi in directia deja existenta.

 

Ideea "strategiei" mele e ca la inceput sa fie simpla si profitabila (simpla e, profitabila se pare ca nu) la care sa adaug progresiv cate ceva pana devine din ce in ce mai buna.

tranzactionarea pe baza s/r e cea mai simpla si eficienta. esti pe directia buna. eu am inceput altfel, dar am ajuns tot aici. Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Perechi: in mare orice are o miscare decenta, fara spike-uri ciudate si perioade de inactivitate: EURUSD, USDJPY, EURJPY, GBPUSD, EURCAD, GBPCHF, GBPJPY, NZDUSD, USDCAD.

sunt cam multe pentru tf-urile pe care le vrei tu. iti recomand sa tai din ele pe cele naravase, sau sa mergi de la daily in sus spre monthly.

 

Cati pipsi ma astept sa fac pe saptamana? Oricati, atat timp cat sunt pe partea cu +.

ar trebui sa te gandesti serios la partea asta.

 

Am observat ca apar multe "dar tu stii asta deja" in post-urile tale. Daca timpul te lasa nu te baza pe asta si detaliaza te rog. De exemplu cum te folosesti de faptul ca s-a deschis/inchis NewYork/Tokyo/Londra?

e foarte important! fiecare sesiune are particularitatile ei, iar primul lucru la care ma gindesc este volatilitatea, datorata volumului de tranzactionare. te-ai uitat vreodata sa vezi diferenta intre pre-tokyo vs. tokyo vs. londra vs. new york? sau ce se intimpla cind se inchide una din aceste sesiuni? uita-te. de exemplu, pe londra se tranzactioneaza cel mai mult, prin urmare miscarile pretului vor fi in general mai clare si mai ample; uita-te ce se intimpla in jurul deschiderii londrei - ora 10ro. sau uita-te la inchiderea londrei, ora 19ro.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

despre confirmat un breakout, atat timp cat pretul sare peste o linie de s/r mai mult decat o marja pusa de mine ( mai departe de alte breakouturi false in orice caz), in lumea mea se numeste ca nivelul respectiv a fost spart.

nu neaparat. din ce in ce mai des vad ca pretul trece de un nivel s/r, ia stopurile, si apoi se intoarce. ti-am dat 2 exemple mai sus cu e-u si g-j.

 

Niste recomandari de carti mi-ar prinde foaaarte bine acum :)

 

beat the odds in forex trading - toshchakov. Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am gandit zilele astea cum sa imbunatatesc strategia. Iata ce-a iesit:

 

Desenez s&r pe Weekly, Daily si H4.

Trade-urile le voi face pe H4 doar in directia data de D1 si W1 (care trebuie sa fie aceeasi).

Trendul pe D1 si W1 le stabilesc dupa price action cu higher high, higher low, etc.

SL putin sub/peste ultimul swing. Daca e prea departe undeva sub/peste suport/rezistenta.

TP nu e setat, mut SL pe valuri (HH, HL, HH am mutat SL putin sub HL pe un trade long).

Ies din trade-uri pe ceva semnale de reversal la o linie de suport/rezistenta.

Tin cont de formatiunile candlestick si pe D1 si W1.

Risc din cont: 0.5% pt s/r pe H4, 1% pt D1 si 2% pt W1.

 

Ma-ndoiesc ca se intelege ceva din ce am scris dar sper ca voi lamuri lucrurile cand fac trade-uri.

 

Scrat, daca ai idei mai bune in legatura cu felul in care stabilesc daca pretul a facut breakout sau vrea sa se intoarca la o linie te rog nu te sfii :)

 

Cum vi se pare?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca vrei sa tii o tranzactie muuuult de tot probabil ca mutarea SL-ului este buna asa cum ai scris mai sus. Dar asta inseamna ca ai comportament de investitor nu de trader.

Ori pe Forex, parerea mea, este ca nu se fac investitii ci speculatii.

Evident, notiunea de tranzatie lunga/scurta (ca timp) este relativa.

 

Pretul se misca trasand unde impulsive si corective.

Din cauza Volatilitatii ridicate de pe Forex, adica a Agitatiei de Pret, undele corective (care sunt mai mici decat cele impulsive) tind de multe ori sa le egaleze pe cele impulsive.

De aceea SL-ul este foarte usor de atins .

 

Colecteaza pips pe fiecare unda Impulsiva. Fii o "masina de facut bani".

 

Chestia cu "trend follower" nu este foarte potrivita pe Forex. TP-ul cam trebuie folositsi daca poti fii si "contrarian".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.