Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

hehe, oricum ai da-o tot acolo ai sa ajungi. e o singura cale sa faci profit, si aia este sa urmaresti directia dominanta.

include si monthly in analiza, si scapa de h4. a mai fost o discutie legata de barele h4, cred ca tradelover a facut-o daca nu ma insel, la vremea aia eram si eu partizanul tf-urilor fixe... in fine, ce vreau sa spun este ca h4 nu mi se pare relevant ca tf de sine statator.

daily este cel mai important punct de reper pentru toti traderii care vor sa urmareasca miscarea banilor. tot ce e sub daily este usor manipulabil, probabil ca te-ai convins pina acum de asta. de ce crezi ca trendul se vede mult mai clar pe tf mari? pentru ca miscarile mari nu pot fi directionate prea usor, e nevoie de timp, o campanie convingatoare si mai ales de multi bani.

si mai e un lucru, l-am mai zis dar vreau sa-l mai zic odata: lucreaza cu o platforma care are daily close = inchiderea NY, ala e graficul real (fxpro e un astfel de broker, daca mai stii altul te rog sa-mi zici si mie). cred ca si fxdd...

poti sa faci o analiza pe graficul e-u? sau o fac eu...

 

M-am gandit zilele astea cum sa imbunatatesc strategia. Iata ce-a iesit:

 

Desenez s&r pe Weekly, Daily si H4.

Trade-urile le voi face pe H4 doar in directia data de D1 si W1 (care trebuie sa fie aceeasi).

Trendul pe D1 si W1 le stabilesc dupa price action cu higher high, higher low, etc.

SL putin sub/peste ultimul swing. Daca e prea departe undeva sub/peste suport/rezistenta.

TP nu e setat, mut SL pe valuri (HH, HL, HH am mutat SL putin sub HL pe un trade long).

Ies din trade-uri pe ceva semnale de reversal la o linie de suport/rezistenta.

Tin cont de formatiunile candlestick si pe D1 si W1.

Risc din cont: 0.5% pt s/r pe H4, 1% pt D1 si 2% pt W1.

 

Ma-ndoiesc ca se intelege ceva din ce am scris dar sper ca voi lamuri lucrurile cand fac trade-uri.

 

Scrat, daca ai idei mai bune in legatura cu felul in care stabilesc daca pretul a facut breakout sau vrea sa se intoarca la o linie te rog nu te sfii :)

 

Cum vi se pare?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, o sa incerc sa fac o "analiza" azi. Imi place cum se incurca lucrurile, ca intotdeauna.

 

dannad, daca SL sau TP nu sunt bune... o sa se vada asta cand fac trade-uri.

 

Uite o alta problema Scrat, tu imi spui sa caut un broker unde D1 se inchide la inchiderea NY, dar nu NY e taticul cand vine vorba de forex ci... Londra! (din cate stiu). Ce ne facem acum!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e vorba de asta, sunt 2 lucruri total diferite. pe londra se tranzactioneaza intr-adevar cel mai mare volum, dar influenta ei este doar de citeva ore intr-o zi. cind vorbim de ziua de tranzactionare ne gindim la setul complet: asia, europa, america. ziua incepe cu sydney si se termina cu new york.

daca vrei sa consideri doar sesiunea londoneza, nu vei avea un tablou complet. este doar o directie intra-day, chiar daca in majoritatea cazurilor dominanta; pina la inchiderea zilei se poate intimpla absolut orice. sa nu confundam trendul major intra-day cu ziua de tranzactionare.

 

Da, o sa incerc sa fac o "analiza" azi. Imi place cum se incurca lucrurile, ca intotdeauna.

 

dannad, daca SL sau TP nu sunt bune... o sa se vada asta cand fac trade-uri.

 

Uite o alta problema Scrat, tu imi spui sa caut un broker unde D1 se inchide la inchiderea NY, dar nu NY e taticul cand vine vorba de forex ci... Londra! (din cate stiu). Ce ne facem acum!?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite si graficele e-u MO/Wk/daily pe care am pus nivelele s/r relevante pentru momentul de fata.

care sunt recomadarile de trade pe saptamina viitoare si de ce?

 

Da, o sa incerc sa fac o "analiza" azi. Imi place cum se incurca lucrurile, ca intotdeauna.

 

post-1398-126366172586_thumb.gif

post-1398-126366173542_thumb.gif

post-1398-126366174421_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o actualizare la e-u. trendul se misca...

asta era recomandarea de trade pentru saptamina in curs: short la spargerea limitei inferioare a canalului corectiv - vezi linia albastra intrerupta - pentru continuarea directiei dominante de pe weekly. targetul este la primul suport de pe monthly = 1.3950/70; pina acolo se mai pot adauga si alte shorturi, pe toate eventualele urcari intra-day. de fapt, zona de suport incepe de pe la 1.4060 (ultima rezistenta weekly majora de acum un an); vom vedea ce se intimpla acolo.

 

in acelasi timp urmarim cu coada ochiului pe unde sunt rezistentele, pentru momentul cind trendul major de pe monthly se va reintoarce in sus, fie pentru o corectie fie pentru continuarea trendului ascendent. weekly si daily sunt bearish. pentru a vorbi de o schimbare inapoi in sus, trebuie un close weekly deasupra lui 1.4409.

post-1398-126400408889_thumb.gif

post-1398-126400409714_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

inca un exercitiu. g-j n-a luat-o inca la picior, e foarte bine de urmarit. pe baza graficelor de mai jos, cum ne gindim strategia?

post-1398-126400633123_thumb.gif

post-1398-126400634014_thumb.gif

post-1398-126400636427_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

off-topic.

 

vad ca vorbesc de unul singur, asa ca daca tot nu ma asculta nimeni am sa fac teoria chibritului tranzactionist pe forex. nu vreau sa fiu inteles gresit, nu critic pe nimeni ci intentia mea este sa ajut pe cei care sunt interesati.

 

pentru cine vrea sa tranzactioneze de-adevaratelea pe forex, e nevoie sa fie in stare sa verifice graficele macar odata pe zi - de preferat undeva intre inchiderea londrei si inchiderea ny, ideal chiar la inchiderea ny. este cerinta minima pentru a tranzactiona PROFITABIL si cu un stres + risc minime. SE POATE.

 

daca nu aveti timp pentru trading intra-day, nu-i bai. probabil multi dintre voi nu intelegeti cum e posibil asa ceva daca nu stai agatat non-stop de ecran, ei bine se poate daca esti sistematizat si daca esti dispus sa petreci 30 de minute (maxim o ora) in fiecare zi in fata ecranului. o alta analiza se face in weekend, dupa inchiderea saptaminii; si o alta se face dupa inchiderea lunii.

eu locuiesc in US, dorm cind e actiunea in toi pe sesiunea londoneza si sunt la servici in timpul sesiunii americane. am timp sa vad graficele doar dupa ce inchide ny, uneori cind deschide tokyo si plec la culcare cam cu o ora inainte de a deschide londra. va dati seama ca orarul acesta nu-mi permite in general sa ma uit la grafice decit o singura data pe zi, si mi-am ales acest moment la inchiderea zilei de tranzactionare (care este si inchiderea sesiunii americane).

 

daca nu sunteti in stare sa va programati aceste lucruri si sa le faceti in mod CONSISTENT, nu aveti dreptul sa va intrebati de ce nu faceti profit... sau de ce strategia pe care o aplicati nu are succes decit in 40% din cazuri... sau de ce nu intelegeti motivul pentru care piata se misca exact in directia opusa in momentul in care ati deschis o pozitie.

 

singurul mod de a invata este de a incerca a intelege DE UNUL SINGUR. degeaba fac eu analize peste analize, lumea le citeste, trece peste ele, daca nu-s bune zice "ia uite si fraierul ala, se da mare pe forum desi in realitate e total pe dinafara"... daca-s bune spune "ce meserias e tipu', le cunoaste"... adevarul e ca analizele astea SUNT ALE MELE, EU SINGUR STIU CE RISCURI IMI ASUM si scopul meu este sa ies in cistig cind trag linia dupa ce-am executat de exemplu 100 de tranzactii. si ies pe plus, in general cam in 80% din cazuri.

 

am inceput sa postez in acest topic pentru ca am vazut elemente similare cu modul meu de a gindi. nu identice, dar similare - si anume, aplicarea practica a zonelor S/R. am pus citeva analize, insa pe urma am ajuns la concluzia ca mai degraba dau doar graficele si cine e interesat sa se perfectioneze o sa se uite la ele, o sa raspunda sau macar o sa intrebe ce-s alea si de ce le mincam in ordinea aia... sincer, ma asteptam macar la un post in fiecare zi.

 

profitati de informatie atit timp cit e gratuita si circula liber! profitati de forex atit timp cit va mai permiteti!!! probabil nu peste mult timp o sa avem nevoie de o suma considerabila pentru accesul la tranzactionare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut florine si felicitari pentru topic.

chiar daca nu postez ,pentru ca tehinca mea e usor diferita, sa stii ca ma uit in fiecare zi la ce ai mai scris.

da in legatura cu ultimul post am 2 nelamuriri:

1. de ce "probabil nu peste mult timp o sa avem nevoie de o suma considerabila pentru accesul la tranzactionare."

2. vrei sa ai ore excelente de tranzactionare? hai acasa!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.