Sari la conținut

Suporti si rezistente


Postări Recomandate

De ce sa nu intri in discutie olciter? In fond asta e toata ideea unui forum. Nu stiu cum reusesc dar se pare ca nu am talentul de a atrage oameni sa puna ceva aici.. Nu e numai coltul meu aici, va primesc si pe voi! :)

 

Cat despre felul in care intru in trade-uri si felul in care plasez nivelurile de suport si rezistenta aveti critici?

 

Daca modific doar TP la strategia asta mai am o problema: nu pot fi tot timpul in fata calculatorului. Deci Trailing Stop? La urmatorul nivel de suport sau rezistenta? Ceva cu ATR?

 

Sa-i mai lipesc un indicator la intrarea in trade-uri sa vad ce rezultate obtin?

 

De acum incolo o sa pun minim o intrebare pe post sa "stimulez" atmosfera. Chiar daca intreb cat purtati la pantof, tot o sa intreb ceva...

 

41 1/2 la pantofi!:)

 

In ce priveste indicatorii eu zic sa-i arunci cat colo. Nu ajuta la absolut nimic. Cred ca pina la urma este chestie de practica in stabilirea corecta a nivelurilor s/r in functie de ce arata chartul. Nu am urmarit foarte atent topicul tau dar mi-a facut impresia ca anticipezi niste nivele s/r si intri fara sa astepti si un patern de candele sau bare. Eu numesc aceste anticipari intrari blind - intrari orbesti. Eu astept sa se formeze aceste paternuri pe nivelele s/r anterior determinate. Am si eu intrari blind, dar de obicei intru dupa formarea unui barpatern puternic pe un nivel important s/r si tf superior , pe retrecementul pretzului in interiorul setupului format la anumite nivele de pe tf-ul inferior.

Urmaresc cu mare atentie reactia pretzului (price action-barpaternuri sau candelpaternuri) pe nivele s/r daily si weekly, si uneori h4.

De ex . daca pe daily pe un nivel important s/r se formeaza un engulfing sau un outsidebar , cobor pe 4h sau 1h si ma uit in interiorul paternului daily daca , in cazul unui retrecement, as avea nivele de s/r inferioare (4h sau 1h) la care pretzul s-ar putea opri si de acolo ar pleca pe directia indicata de paternul daily.Asa folosesc eu intrarile blind. Daca nu am conditii pentru o intrare blind prefer intrarile la break-ul paternului!

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-ai nevoie de alti indicatori deocamdata.

inainte de a discuta procentajul de reusita, ai putea sa explici in 3-4 propozitii (nu simple, dar nici complicate) algoritmul tau de aplicare a zonele s/r, si care sunt tf-urile pe care le folosesti (minim 3) ca sa iei deciziile?

as vrea sa vad cum gindesti in momentul de fata, si pe urma discutam si pozitiile pe care le iei si de ce sunt cistigatoare doar in proportie de 40%.

 

p.s. topicul merita toate atentia, macar pentru titlu, pentru ca asta e modul cel mai natural si mai sigur de a aborda piata pentru a scoate profit din ea. doar ca eu unul nu mai am prea mult timp pentru analize. insa o face oltciter mult mai bine decit as fi facut-o eu vreodata :).

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Olciter trebuie sa recunosc ca nu am inteles mare lucru din pozele alea, trebuie sa vad filmuletele facute de tine. Am vazut o parte din ele dar nu mi s-a parut la momentul ala ca as putea sa adopt strategia ta.

 

Motivul e mai mult o chestie psihologica, dar in functie de circumstantele viitoare e posibil sa arunc psihologia la gunoi daca nu fac nimic cu metoda mea... Deci trebuie sa gasesc timp sa le vad pe toate si sa vad ce pot "fura" de-acolo.

 

Ok. Acum strategia mea:

Totul incepe pe una din cele 9-10 perechi pe care le tranactionez pe D1 zoom out la maxim. Caut niveluri de suport si rezistenta si dau zoom in pana vad distins candlestickurile. Apoi 3h. Apoi 1H. Cele pe 1D sunt cele galbene, cele pe 3h sunt albastre, cele pe 1h sunt rosii.

 

Cum le caut? Daca un nivel a fost de 2 ori suport sau rezistenta si pretul n-a trecut pe urma de multe ori inainte si-napoi prin el atunci e desenat. Daca a fost o data suport si o data rezistenta la fel. Daca nivelul e mai slabut (de cateva zeci de pipsi grosime) il pun ingrosat.

 

Mai departe ideea e sa nu fac nimic mecanic, fix, ci mai degraba bazat pe un rationament. Ce fac? Vad pretul la un nivel, ma uit pe candlestickuri (in general hammer e cel mai placut de vazut), dar si pe evolutia lor in sine: daca inspira indecizie (harami sau ceva asemanator), daca trendul precendent e abrupt ma gandesc mai mult la breakout.

 

SL se afla in partea opusa a liniei (daca intru buy pe un breakout SL sub linia sparta) si la o distanta "dupa ochi", in functie de ce breakouturi false a mai avut linia in trecut, nivele rotunde ale pretului, daca e linie galbena, albastra sau galbena, daca sunt alte niveluri deasupra.

 

SL=TP fix 1:1+spread.

 

Acum haideti sa discutam despre ce gauri are metoda asta. Si chiar sunt o gramada:

 

G1) Nu diferentiaza intre TF nivelului de suport sau rezistenta (linii galbene, albastre sau rosii) - ca risc din cont, ca R:R, etc.

G2) R-R 1:1 fix. Trebuie luat totusi in considerare ca nu pot sta tot timpul in fata calculatorului.

G3) Nu ia in considerare trenduri pe un TF superior.

G4) Nu ia in considerare formatiuni candlestick pe un TF superior.

G5) Nu ia in considerare stiri decat daca se nimereste sa fiu cu ochiii pe ele.

G6) Nu are setat si ceva legat de durata trade-ului. Am avut trade-uri pe breakout pe TF 1H care au durat 2zile. Nu prea e in regula.

G7) Nu are o serie clara de instructiuni pt a intra in trade ca breakout sau reversal. Ele exista dar sunt formulate cam imprecis dupa cum ati vazut.

 

Mai vedeti altele?

Bazat pe acestea propuneri? O sa le pun pe ale mele (imi propun mie insumi, tare, sa vad daca accept sau nu) intr-un alt post ca deja m-am intins multicel. Si multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun, cred c-am inteles.

 

acuma, inainte de a continua, citeva sfaturi:

1. incearca sa alegi maxim 3-4 perechi, care sa nu fie corelate intre ele (de exemplu, e-usd se coreleaza cu u-chf in circa 95% din cazuri; daca urmaresti o pereche, n-are sens s-o urmaresti si pe cealalta...). eu sunt multumit doar cu o pereche.

2. misca tf-urile in sus - eu ti-as recomanda sa consideri graficele mo/wk ca directie dominanta, graficele daily ca directie intermediara, iar valorile daily (in special valorile close, si uneori ai sa vezi ca se pot folosi si high/low) si h1/m30 ca directie pe termen scurt si pentru plasarea pozitiilor.

din experienta proprie iti spun ca deciziile importante se fac incepind de la valorile daily; tot ce e sub daily e mai mult zgomot/manipulare. daca mergi pe tf mai mari ai sa scapi de multe pozitii pierzatoare.

3. ai mentionat ca folosesti 3 tf diferite, dar nu am inteles din postul tau daca nivelele s/r le consideri in functie de importanta lor: cu cit tf e mai mare, cu atit nivelul e mai important si sansele de oprire/intoarcere sunt mai mari. dar cred ca deja stii asta, nu vreau sa mai insist.

4. algoritmul cel mai simplu pe care trebuie sa-l aplici este urmatorul: consideri trendul dominant intact (ala de pe tf cel mai mare!) pina la proba contrarie.

 

deocamdata atit. in masura in care am timp weekendul asta (probabil maine), am sa postez analiza mea pe g-j ca sa vezi cum rationez si cum folosesc nivelele s/r. imi cer scuze daca se va suprapune redundant peste analizele tale sau, nu am timp sa citesc prea mult in urma :).

 

cred c-am zis tot ce era important.

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scrat, nu vreau sa folosesc prea putine perechi pentru ca vreau sa fac multe trade-uri pentru a vedea daca metoda e profitabila sau nu. Poate singura care e cam ciudatica pe acolo e EURCAD, cu care nu m-am prea inteles.

 

Ma gandesc la urmatoarele modificari:

1. Merg cu trendul de pe D1 (pe Oanda nu am grafic WK)

2. Pt trade-uri la S/R de 1H risc 0.5% din cont (linii rosii), pt linii albastre 1% si galbene 2%.

Simt nevoia sa spun aici ca trade-ul oricum il iau pe TF de 1H, ca sa urmaresc ceva formatiuni candlestick. Ar fi o idee mai buna sa le fac pe TF pe care am determinat nivelul de S/R?

3. SL ramane la fel, eventual ceva mai larg, TP il pun aproape de urmatorul nivel de S/R (sau daca sunt in fata calculatorului il urmaresc si acolo poate face breakout). Asta ar trebui sa-mi confere un R-R imens fata de ce fac acum.

4. NU intru in trade daca nu vad o formatiune candlestick acolo asociata cu un trend precedent care imi inspira ceva.

 

Cum vi se pare?

 

De facut:

1. Vazut filmuletele lui Olciter.

2. Citit cartile pe care mi le spuneti voi in posturile urmatoare :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

poti sa postezi aici perechile pe care le urmaresti? eu raman la parerea mea, ca 3-4 perechi iti ofera destul, poate chiar mai mult decit ai avea nevoie. cresti numarul = cresti timpul de ore necesar analizei si tradingului + cresti stresul.

 

referitor la nivelele s/r: contrar asteptarilor, aceste nivele nu sunt reprezentate neaparat de maxime/minime; asta stiai deja :). uneori pretul le depaseste cu citiva pipsi, pentru a se intoarce apoi; pot sa-ti dau si 2 exemple pe tf mari (mo): unul e dublul virf la euro, 1.6018/1.6035; iar celalalt este mai recentul pe g-j, 162.57/163.06.

 

sugestia mea ar fi sa urmaresti valorile "close" daily, wk, mo (pentru daily, ia un broker MT care are inchide odata cu inchiderea NY, ala este daily close adevarat). am sa postez graficele mai jos.

 

daca esti in directia trendului principal, ai putea sa intri cu risc mai mare si pe tf mici. in fine, aici face fiecare cum crede ca e mai bine sa-si protejeze contul. in principiu, cu cit tf e mai mare, cu atit SL ar trebui sa fie mai larg. o sa mai discutam pe marginea acestui lucru.

 

Scrat, nu vreau sa folosesc prea putine perechi pentru ca vreau sa fac multe trade-uri pentru a vedea daca metoda e profitabila sau nu. Poate singura care e cam ciudatica pe acolo e EURCAD, cu care nu m-am prea inteles.

 

Ma gandesc la urmatoarele modificari:

1. Merg cu trendul de pe D1 (pe Oanda nu am grafic WK)

2. Pt trade-uri la S/R de 1H risc 0.5% din cont (linii rosii), pt linii albastre 1% si galbene 2%.

Simt nevoia sa spun aici ca trade-ul oricum il iau pe TF de 1H, ca sa urmaresc ceva formatiuni candlestick. Ar fi o idee mai buna sa le fac pe TF pe care am determinat nivelul de S/R?

3. SL ramane la fel, eventual ceva mai larg, TP il pun aproape de urmatorul nivel de S/R (sau daca sunt in fata calculatorului il urmaresc si acolo poate face breakout). Asta ar trebui sa-mi confere un R-R imens fata de ce fac acum.

4. NU intru in trade daca nu vad o formatiune candlestick acolo asociata cu un trend precedent care imi inspira ceva.

 

Cum vi se pare?

 

De facut:

1. Vazut filmuletele lui Olciter.

2. Citit cartile pe care mi le spuneti voi in posturile urmatoare :)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

merg mai departe. 2 grafice, mo si wk, cu ultimele nivele s/r.

care e directia trendului major? unde e punctul in care stim ca acest trend s-a terminat?

post-1398-126314064457_thumb.gif

post-1398-126314065348_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

graficul daily.

care e directia trendului intermediar? unde e punctul in care stim ca acest trend s-a terminat?

post-1398-126314175181_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si in fine, graficul h1.

care e directia trendului imediat? unde e punctul in care stim ca acest trend s-a terminat?

post-1398-126314261024_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.