Sari la conținut

sistemul Barbones si cei 10 pipsi


Postări Recomandate

Ai inceput sa ma iei la semantica limbii romane :tongue: .

Nici eu nu ma joc ci vreau sa fac bani si am reusit - fara sa ma laud sau alte chesti din astea - ca in 30 de zile pe tf de M1 si M5 din 500 euro sa fac 18.000 euro (bani reali, ca evitam orice confuzie). Insa (ptr ca mi s-a urcat la cap) intr-o vineri am pierdut aproape tot din cauza ca m-am incapatinat sa nu joc cu Sl si in plus am jucat si contra trendului (am deschis multe pozitii contra trendului in ideea ca reversul va veni - dar nu a venit in timp util si contul meu a disparut rapid). in plus, nici nu am putut sa inchid pozitiile din cauza platformei care imi dadea tot timpul requote ca rezultat al schimbarii extrem de rapide a cotatiilor.

Asta m-a invatat 2 chestii: 1)niciodata sa nu ma "pish" contra vintului si 2) sa joc cu Sl mare ca sa pot obtine revenirile sau in cel mai rau caz sa pot inchide pozitia la timp.

Mersi ca mi-ai confirmat ideile mele - Sl mare sau inchis manual cind vad ca nu am reversal in timp util. Iar noaptea - am vazut de f multe ori ca dimineata cotatia este mult scazuta deci un sell bagat inaintea inchiderii pietei te poate umple de bani daca pui un Tp de citeva sute sau chiar 1k de pipsi. eu am reusit asta (dar si daca trendul era invers :)

Editat de maxu08
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Foarte misto. Cred ca asa trebuie sa gandesc si eu. Excesul ar trebui sa fie o varianta pe un alt cont sepatat, oricum din bani altora, nu din ai mei. Cred ca din ce 28.000 trebuia sa iei 5000, sai pui la pusculita si sa te arunci in jungla cu restul. Tocmai ce vorbeam cu niste prieteni de cei care au facut bani la greu pe astfel de gandire. Problema e ca riscul este pe masura castigului si atunci trebuie sa ti-l asumi fara remuscari. Mai e si maine o zi. Viata e frumoasa daca sti sa o traiesti. Pierderea asta poate fi sutul in fund de care se tot vorbeste nici decum o dezamagire.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte misto. Cred ca asa trebuie sa gandesc si eu. Excesul ar trebui sa fie o varianta pe un alt cont sepatat, oricum din bani altora, nu din ai mei. Cred ca din ce 28.000 trebuia sa iei 5000, sai pui la pusculita si sa te arunci in jungla cu restul. Tocmai ce vorbeam cu niste prieteni de cei care au facut bani la greu pe astfel de gandire. Problema e ca riscul este pe masura castigului si atunci trebuie sa ti-l asumi fara remuscari. Mai e si maine o zi. Viata e frumoasa daca sti sa o traiesti. Pierderea asta poate fi sutul in fund de care se tot vorbeste nici decum o dezamagire.

ai sa rizi dar in urmatoarea zi bancara (adica lunea urmatoare) urma sa scot banii si sa las in cont exact 5k de euro :tongue:

Problema a fost cu cei de la Alpari - scosesem 500 de euro de la ei si inca nu aveau confirmarea ca banii intrasera deja in contul meu (cred ca era si o procedura de verificare a datelor furnizate de mine) iar din aceasta cauza nu aveam voie sa mai scot alti bani pina nu intrau in cont cei 500 euro. Oricum, am incetat sa ma mai gindesc la ei si la ce as fi facut cu banii. Partea buna este ca stiu ca se pot face bani seriosi daca esti atent, te conformezi MM si putin noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am zis, dar nu m-am tinut de cuvant, am sa postez cat de des pot tranzactiile pe sistemul asta. Repet, e pentru cui se potriveste. Eu sunt coleric, agresiv si lipsit de rabdare dar in acelasi timp foarte, dar foarte incapatanat.

 

Nu tranzactionez zilnic acest sistem pentru ca incerc sa gasesc un sistem care sa nu-mi duca ritmul cardiac prea sus pentru prea mult timp, dar de cate ori sunt in bucluc, revin la el si ies din hazna.

 

Stau de sapte luni cu ochii cascati pe tot ce misca legat de Forex si am reusit sa-mi infrang nerabadarea de a castiga enorm din prima secunda. Deci inca sunt pe demo. Cand o sa ma simnt in largul meu si am sa vad ca media lunara a tranzactiilor vor fi pozitive, adica bani in cont la final si nu pierdere, am sa intru pe real.

 

Daca sistemul va functiona, nu stiu, este doar un mod de a vedea profitul rapid pe termen scurt care poate fi la fel de repede aruncat pe apa sambetei tot asa de repede. Diferenta apare atunci cand capitalizezi si realizezi ca e destul incat sa te opresti, sa retragi cat mai mult din el si sa o iei de la capat.

 

Domnul Gann, un mare trader al secolului XX, avea aceeasi tehnica. Facea din 3000 de dolari, 20.000 intr-o luna. Chiar mare trader fiind, ii scotea si lasa tot 3000 in cont.

 

Felul asta de a face bani e bun doar daca ai grja de celelate TF uri, vezi si cu pregatire prealabila pentru intrarile NY si Londra. Deci, intri cu o ora inainte sau doua, iti cauti directia trendului si ti cont neaparat de TF uri. TOATE. In niciun caz sa nu stai cu GANDUL pe un singur TF, indiferent de stire si ce vrea ea sa spuna.

DetailedStatement.htm

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Studiul acesta nu inseamna nimic. In plus, este incorect. De ce spun ca este incorect? Pentru ca nu este facut pe date de ticksi reale, ci pe ticksi simulati. Nu am citit foarte atent textul, ci m-am concentrat mai mult asupra tabelelor. Se spune undeva in text ca datele de ticksi sunt REALE? Daca nu se spune, au un motiv foarte puternic ca sa nu spuna. Pentru ca nu sunt ticksi reali. Daca se spune, atunci tipii sunt niste mari mincinosi. Pentru ca ticksii sunt simulati. Ca sa stochezi data la ticksi pe 4 ani iti trebuie spatiu de stocare imens. Asemenea baze de date nu exista. Adica nu ca nu sunt free, ori ca se pot lua pe bani, pur si simplu nu exista. Pentru ca traderii mari nu sunt interesati de asa ceva. Cei care ar face asemenea baze de date spre a le oferi spre vanzare, nu ar avea cui le vinde. Toate bazele de ticksi disponubile free sunt simulate. Cei care afirma ca vand charturi de ticksi reali sunt doar excroci ordinari, ticksii sunt simulati cu vreun fel de strategy-tester mai avansat.

 

Atunci cand simulezi ticksi, folosind un program de tipul Strategy Testerului din MT4 (la care se selecteaza "every tick"), acel program are o "predilectie" in a genera ticksi intr-o anumita ordine in functie de miscarea pietei, adica practic el citeste din baza de date OHLCV-ul pt fiecare candela M1, si pe baza acestor valori genereaza un numar de ticksi care sa se deplaseze pe o curba care sa plece de la Open, sa mearga spre unul dintre capete (H ori L, de obicei cel mai apropiat, ori intotdeauna pe directia candelei directe, cum face ST, ori pe directia trendului principal din TF-ul superior, etc, toate astea le-am povestit in posturi anterioare) apoi sa mearga la celalalt capat, apoi sa revina si sa se termine la Close. De aceea ticksii din baza de date generata astfel depind de TF-ul pentru care se face generarea, precum si de complexitatea programului care face generarea.

 

Daca va e lene sa cititi posturile astea lungi, retineti totusi un singur lucru din tot ce am spus: ticksii depind de TF-ul pe care se face generarea. Ei au in acest caz tendinta de a "pastra" trendul care se observa pe TF-ul pe care se aplica interpolarea, si asta e normal, matematic vorbind. In functie de complexitatea programului, acesti ticksi imita miscarea reala a pietei, dar ei NU SUNT miscarea reala a pietei.

 

Intr-o piata REALA (adica forward testing) indiferent ca sunt pe M1, pe M30, pe H4, D1 sau oricare chart vreti voi, pretul (in ticksi) se misca EXACT LA FEL. Daca piata s-a miscat 10 ticksi in sus, si apoi inca 20 de ticksi in sus, am tot o miscare de 30 de ticksi, indiferent pe ce TF sunt. Daca iau un interval FIX de timp, si am un milion de miscari de 10 pipsi, pe acest interval, din care 400 de mii sunt urmate de miscare de inca 20 de pipsi si alte 600 de mii nu sunt urmate de aceasta miscare, atunci - ATENTIE - probabilitatea ca miscarea de 10 ticksi sa fie continuata cu alta de 20 de ticksi pe aceeasi directie este INTOTDEAUNA 40%, indiferent pe ce TF ma uit eu. Daca am ticksi reali, adica fac forward test, nu conteaza pe ce TF sunt.

 

Deci toata statistica aia prezentata acolo nu are nici o valoare. Daca ar fi pe ticksi reali, ar trebui ca in toate tabelele prezentate pentru o pereche, cifrele sa fie la fel. Adica daca stau si ma uit o zi intreaga pe chartul de un minut, ori daca ma uit o zi intreaga pe chartul de o ora, am TOT ATATEA miscari de 10 pipsi in sus urmate de miscari de 20 de pipsi in sus, in ambele cazuri. Doar unu care nu gandeste isi poate inchipui ca pe M30 am mai putine miscari de 77 de pipsi in total decat pe M5.

 

Alta e treaba cand folosesc ticksi interpolati. Pe M1 miscarea e mai rafinata decat pe M30, pentru ca la simularea unei bare M30 "stiu" doar 4 valori, pe cant la simularea pe M1 a aceleiasi perioade de 30 de minute, am 120 de valori (OHLC-urile celor 30 de bare M1). De aceea, daca fac acest test pe ticksi interpolati, ei tind, asa cum am spus, sa pastreze trendul. Si va apare ca am mai multe miscari de 77 de pipsi in sus (pentru ca barele M30 sunt mai lungi, cand interpolez intre H si L, daca bara e mai lunga, acolo am trend deja, dar pe M1 poate ca a fost invers miscarea, si a fost range). Deci daca fac acest test pe ticksi interpolati, valorile din tabele tind sa creasca cu cat TF-ul creste, pentru ca ticksii interpolati fac trenduri mai lungi decat ticksii reali. Practic valorile reale, ca sa va faceti o idee, sunt ceva mai mici decat acele afisate in tabele pt charturile M1. (pentru ca M1 este un TF mai mare decat T1, adica chartul pe ticksi, deci interpolarea lui o sa dea valori mai mari la probabilitati, decat cele reale). Celelalte tabele nu au nici o valoare, ele contin numere mai mari, pentru ca interpolarea s-a facut pe TF mai mari.

 

Adica cum, daca ma uit pe chartul D1, probabilitatea ca o miscare de 10 pipsi sa fie urmata de una de inca 20 de pipsi, este mai mare decat daca ma uit pe chartul M1???? Pai cum dracu, piata nu se misca tot atat???? Nu e tot piata aia??? Nu e absurd? Ma mir cum pot astia publica asemenea chestie.

 

Acuma ca sa vin si cu ceva constructiv, pot sa fac repede un expert care sa scoata o asemenea statistica. Chiar o sa ma joc un pic. Nu ai nevoie de rapoarte mai recente, e foarte simplu sa generezi tu rapoartele astea. Daca stai pe forward test cu ele, cifrele vor fi reale, dar iti trebuie ceva timp sa acumulezi "vechimea". Iar pentru history se poate folosi M1, caz in care valorile vor fi un pic mai mari. Si o sa vedeti ca cu cat creste TF-ul cresc si valorile, datorita interpolarii. Voi face asemenea jucarie si o sa o pun pe vamist. Poate in weekend. Intrebarea e cui foloseste....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta era si nedumerirea mea : cum poate TF sa influenteze probabilitatile respective.

 

Multumesc Tradelover ! Baietii incepatori , sa ia aminte.

 

Poate n-ar fi rau de vazut in mod Real cum se comporta Pretul.

 

Tradelover : daca nu e prea incomod, fa o statistica similara sa vedem despre ce este vorba.

 

Atasez un fisier in care am calculat (cum m-am priceput) profitul in pips pe baza acelor probabilitati. Pacat ca nu e adevarat :tongue:

Forex_probabilitati.xls

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am facut doar trei tranzactii. Una dintre ele un pic c-am prea riscanta si am avut noroc ca am inchis pe profit. Alta gresala mare a fost lipsa SL ului. Promit sa numai fac.

 

Apropo de TF uri. Normal ca nu poate influenta un TF pretul. E logic. N-are nici o legatura. Pretul merge in directia lui indiferent de TF uri. M-am referit la TF uri mici si TF uri mari in a fi folosite ca si analiza pe terment lung si temen scurt. Deci, analiza vine de sus in jos, de la mare la mic. Odata ce ai gasit trendul pe TF mare intri in in linia trendului pe cel mic. Azi am scapat o implusiva in linia trendului principal si am intrat pe corectie deci nu in linia trendui, cu emotii.

11_martie.htm

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am facut doar trei tranzactii. Una dintre ele un pic c-am prea riscanta si am avut noroc ca am inchis pe profit. Alta gresala mare a fost lipsa SL ului. Promit sa numai fac.

am si eu o intrebare - ce inseamna si la ce foloseste "swap" (am vazut si pe MT4 dar nu am gasit nimic la help)?

@barbones - te joci cu focul :tongue:)) am vazut acum 5 min un spike care m-a umplut de bani, ghinionul meu ca in loc de 1 am pus 0.1 :))

mersi,

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.