Sari la conținut

sistemul Barbones si cei 10 pipsi


Postări Recomandate

Am incercat sa fac InitialMovePips dinamic

extern double DeviationMultiplier = 5.0;

int InitialMovePips2 = DeviationMultiplier*(iCustom(NULL, 0, "Bands", 20, 0, 2, 1, 0) - 
                                         iCustom(NULL, 0, "Bands", 20, 0, 2, 2, 0));

si am fost surprins sa vad ca procentele nu se schimba. InitialMovePips2 trebuie folosit doar pe conditia de intrare, altfel profitul nu mai incape pe linie :tongue:

Editat de tradelover
vezi in postul meu de mai jos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

  • Moderators

Exact! Asta spune si RWT: miscarea din trecut nu are efect asupra miscarii din viitor, am scris si eu mai sus, procentele depind de ratia dintre TP si SL (iar in cazul in care folosim reverse, practic atunci SL-ul este miscarea initiala, IM, deci procentele depind de ratia dintre TP si IM). EXACT ca in calculele teoretice. Ori urmaresti o miscare de 10 pipsi, ori una de 100, practic procentele alea vor fi tot la fel - si asta e o confirmare in plus a teoriei - atunci cand discutam despre o perioada foarte mare de timp, ani de zile, adica perioada in care piata are timp sa isi schimbe "şi părul şi năravul" de mai multe ori (de la tranding la ranging, swing, congestie, etc). Pe asemenea perioade lungi, intrarea in urma unei miscari initiale este ECHIVALENTA cu intrarea complet RANDOM. Tot asa cum aruncand o moneda de un numar foarte mare de ori, avem sansa de a obtine exact 50% marca. Pe perioade scurte de timp insa, si pe perioade de trending in special, "orice serie random este regulata" (in matematica se numeste legea numerelor mici, cititi partea de la final unde vorbeste de patternuri). Adica aruncand moneda de 3 ori, putem obtine de 3 ori marca, dar asta nu inseamna mare lucru. Concret, daca suntem in trend, este cumva "logic" sa intram pe directia trendului, ori in urma miscarilor care atata ca trendul "prinde forţă". Din acest punct de vedere spun ca "metoda are potential". Cel putin pe ultimul an, cand toata piata a cazut vertiginos, euro a dat 4000 de pipsi si GJ a dat 7000 de pipsi, a fost downrend foarte puternic, metoda asta ar fi dat ceva rezultate DACA am fi stiut ce target si miscare initiala sa urmarim.

 

[Later Edit: cristi, ti-am editat postul ca sa bag un enter in linia aia lunga din "code" tag, pentru ca intindea fereastra vamistului pe orizontala si trebuia ca toti cei care citesc sa deruleze spre dreapta (nu mai incapea in ecran) toate posturile. Nu am facut alta modificare postului. Acuma apropo, nu aveai nevoie de iCustom() acolo, te-ai complicat inutil si iCustom e in plus si foarte lent. Ceea ce ai scris tu, puteai sa folosesti simplu iBands(), era echivalent. Oricum, ma bucur foarte mult ca cineva e interesat si cauta sa aduca imbunatatiri, am sentimentul ca nu am pierdut timpul degeaba, daca macar pe cineva intereseaza! Bravo!]

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Tradelover

 

Apropo de introducerea graficului intr-un sistem audio. Sant sigur ca nu este greu.

este un membru pe aici xlog care a incercat asta(s apuna graficul pe muzica) cica suna aiurea :tongue:)) are ceva experienta in asa ceva :) stefan il stie ca a fost la intalnirea anterioara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

@barbones

Bestial linkul! am dat pe toate de acolo, unele inca mai vin in spate, la unele deja m-am uitat si le-am salvat cu keepvid. Muzica in sine e bestiala, dar graficele alea te lasa pur si simplu cu gura cascata, deja am inceput sa vad numai fibo extensii si retracementuri, si primul impuls a fost sa calculez RSI-ul si ADX-ul, hahaha, idee cretina, ca mi-ar trebui fisierele cu frecventele notelor, pe care nu am de unde sa le iau si nici nu le pot extrage din muzica, deocamdata...

 

@kerosen

normal ca suna aiurea! nici nu te astepti la altceva, daca esti realist. Asta e la fel ca faza aia cu Hamlet si milioanele de maimutze. Parca am mai zis-o, era o demonstratie a faptului ca teoria probabilitatilor e gresita din temelii: adica daca se iau cateva milioane ne maimutze si se pun fiecare in fatza unui computer si fiecare clampaneste la tastatura random timp de 20 de ani continuu, probabilitatea ca unul dintre maimutoi sa scrie o piesa de teatru mai "tare" ca Hamlet este destul de ridicata (in umele versiuni, probabilitatea ca un maimutoi sa rescrie Biblia, macar partial, deh, combinatiile posibile de litere in tot acest timp si folosind o "cantitate" asa de mare de maimutzoi sunt imense, deci macar una dintre aceste combinatii sa "cada" pe hamlet, well....). Din pacate, descoperirea internetului acum 20 de ani dovedeste ca teoria probabilitatilor e falsa :tongue: [pentru cei care se prind mai greu, că data trecuta cand am pus poanta asta cineva ma intreba pe messenger de ce ma hilizesc, este vorba de cei 4 milioane de maimutoi ca mine si ca voi care stam de 20 de ani in fatza computerului si nu am reusit sa scriem ceva mai "tare" ca Shakespeare].

 

Asa si cu graficele alea, posibilitatile de corespondenta intre frecventa sunetului emis si pretul de pe grafice, sunt imens de multe. Depinde cum faci aceasta corespondenta. Iti trebuie o functie desteapta care sa iti "translateze" pretul in frecvente. Dar frecventele notelor muzicale sunt situate pe o scara logaritmica, pe cand pretul este pe o scara liniara. Functia aceea ar trebui sa fie atat de desteapta incat sa poata sa "traduca" un pattern 1-2-3 crescator intr-o succesiune de note "do-mi-re" sau "do-sol-mi", ori un Wolfe Wave bearish in ceva de genul (stati sa ma gandesc!) sol-mi-la-fa-si, dupa care (daca patternul se confirma si cursul cade sub linia gatului, sa avem la-sol-fa-mi-re-do. Ori un Head and Shoulders sa fie dus cu aproximatie in mi-sol-mi(sau re, sau fa)-si(sau la, sau do de sus)-mi(sau fa, sau re)-sol(sau fa sau la)-mi, dupa care sa avem (daca se confirma, adica cade sub linia gatului) re-do-si-la-sol (ultimele trei pe gama de dedesupt). Chestiile astea chiar "suna bine" cand le pui pe clapele la pian.

 

In fond, nu trebuie sa "sune bine" toata muzica, ci doar sa "beep"-ăiască intr-un anume fel inainte de cresteri bruste de curs, si ca "piuiasca" altfel inainte de scaderi. Unu cu urechea "ascutita" e posibil sa fie instare sa "prinda" (sa faca diferenta, sa discearna) acele patternuri auditive. Misiunea noastra ar fi sa "ascultam" acele patternuri in timp ce vizionam graficul (ori fara grafic de tot?) si sa spotuim beep-urile si piu-piu-urile si sa luam tradinguri. Nu trebuie sa sune ca Beethoven.

 

Forex pentru orbi. Adica in sensul propriu al cuvantului, nevazatori, pentru ca sunt ferm convins ca aici un orb ar da CLASA! oricaruia dintre noi in materie de facut profit. Aveam eu unu in oras (unde exista si o scoala de nevazatori) care canta la toate instrumentele, chiar si daca nu le mai atinsese (era sa scriu vazuse, grr) vreodata in viata lui, de iti pica fatza... A murit, Dumnezeu sa il odihneasca...

 

O asemenea functie de conversie de la pret la frecventa notei [imi aduce aminte de vremea Sinclairului si a Basicului, acum vreo 20 de ani, cand bagam in memorie tabele de alea de frecvente ca sa fac muzica, dar acolo luam notele de pe portativ, avea o instructiune "beep(frecventa, durata)", imi trebuia doar tabela cu frecvente, pe care o luam din carte], deci repet, asemenea functie nu e usor de facut. Trebuie multe experiente pana "prinzi" corespondenta aceasta, atat la scalare cat si la logaritmare.

 

Partea matematica o am toata in cap, la ce nu ma pricep e sa fac computerul sa cante efectiv (nu prea m-am jucat la viata mea cu placi de sunet iar AC97 este o chestie pur fictiva pentru mine, stiu ca exista, si atat!).

 

Chiar as fi curios, daca xlog ne mai citeste, poate da un semn.

 

[Later edit:

: la minutul 1:02 incepe un Elliott Wave PERFECT, urmat de double top, cadere, apoi un pic mai incolo un WW bulish care "se confirma" dupa aia, si creste ca la carte.. o sa ziceti "s-a dilit tradelover, saracul" hahaha, dar uitati-va pe "grafic". Bai, astia si-au compus muzica de pe forex, pe bune!]

 

[Later-Later Edit:

, la minutul 4:42 piata intra in range.... :) asta pentru cine nu stie ce e range... se vad bataile dincolo de topuri si deepuri, ca sa pacaleasca fraierii care cred ca "sparge", si apoi se duce in sus cand nu se mai asteapta nimeni... haha, ma duc sa ma culc ca am luat-o pe aratura! Barbones, mii de multumiri! You made my day!] Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa intelegi ce se intampla in "muzica adevarata" adica ca Bach, Beetoven, Brahms, Bruckner, iti trebuie niste zeci de ani de facut Forme Muzicale. In general cei care au dobandit cunostintele astea sunt cativa mari dirijori printre care si Celibidache. Daca dai pe link o sa vezi un interviu cu tipul asta care explica cat de greu este sa reproduci fidel ce a scris un mare compozitor.

 

Acum, muzica adevarata este compusa dupa reguli stricte. Nimic nu e random. La orele de armonie am invatat ca anumite "paternuri" din muzica NU AU VOIE sa stea unele langa altele. De ce? pentru ca strica armonia si deci, nu place, nu intra in rezonanta cu nimeni si nimic. Cu alte cuvinte, armonia trebuie sa tina cont de regulile general valabile ale lumii in care traim, altfel nu e armonie.

 

Marii compozitori sunt si raman mari pentru ca AU AJUNS ACOLO!, la esenta miscarii. Nimic nu sta pe loc, si atunci, cum spune Celibidache, noi suntem si aici si acolo in acelasi timp. Nu putem sa fim aici fara sa stim de unde am venit. In cazul asta, daca stim de unde am venit si stim unde suntem, sunt mari sanse sa stim unde ne ducem, conform regulilor armoniei. Repet, armonia ca notiune spune clar ce vrea ea. Arata clar ca lucrurile sunt in echilibru, sau daca nu sunt, tind sa se echilibreze.

 

Mai clar, atata timp respectam regulile armoniei universale, nu numai muzicale, vom intra in relatie cu tot ce este in jurul nostru fara probleme. Orice derapaj duce INEVITABIL la REVESAL ca sa zic asa, urmat de RANGE, urmat bineinteles, de un trend si tot asa. Asa se scrie istoria de mii de ani. Flames poate sa confirme. Nimic nu a ramas nerezolvat. Orice imperiu care a crescut prea repede si prea mare va face reveresal, inevitabil. Daca facem un timeline al istoriei recente, sa zinem ultimii 2000 de ani, o sa vedem ca trendurile care au avut o lungime excesiva, inevitabil au facut reversal la 100%dupa care se intorc la 50 38 sau 61, urmate de range. Range ul, si el are o durata calculabila in relatie cu amplitudinea V ului. Asa putem astazi sa aproximam sfarsitul recesiunii, aproximand amplitudinea V ului. Range ul se va termina aproximativ in 2 3 ani. Este probabil 50 fibo expansion.

 

Este ca si cum am avea o linie mediana magnetica. Orice incerare de departare va duce inevitabil la regresie , trecere pe minus cu viteza mare, din nou pe plus dar cu viteza mai mica , iar pe minus cu viteza si mai mica pana se stabilizeaza. asta este zig zag ul range ului de criza. Datorita amplitudinii caderii va fi un zig zag puternic dar care in timp se va inmuia pana cand vom fi toti de acord sa plecam in trend. Pana atunci, vom mai vedea zigzaguri cu amplitudine mare dar din ce in ce mai mici, asta raporat la luni de zile.

 

Sa revenim la armonie. Datorita respectarii regulilor armoniei in muzica, cei care le-au gasit si pus in pagina au devent niste monstrii sacrii ai culturii univesale. De ce oare? Pentru ca au intrat in rezonata cu natura insasi. Cum noi facem parte din ea, ascultand acea muzica, vom rezona, vom putea tine pasul cu ritmul si melodia pentru ca e scrisa NATURAL . Ce nu este natural, ce nu tine cont de reguli, nu ne va place si va muri de la sine.

Deci inevitabil vom dorii sa stim daca vream sa aflam viitorul, CARE SUNT REGULILE?

 

Pai le gasim in toate formele de arta posible. Fibo e peste tot ca sa stim amplitudinea. Problema e secventa temporala. Timpul, ritmul face parte din NATULALUL de care vorbim, din armonia lucrurilor. Cresteri si descresteri in timp. Stiind trecutul, cunscand paternul de reversal vom sti cand vine range ul si trendul nou, asa cum in muzica dupa paternul natural de revesal inevitabil intram in range. E dat ca exemplu, nu am stat sa ma gandesc, dar cu siguranta paternurile se repeta si mai mult, secvente intregi se repeta. Atunci, luand o secventa de timp si desfacand-o in masuri vom vedea viitorul, ca in muzica.

 

Un expert in forme muzicale poate sa-ti rescrie o partitura de Bach daca ii dai prima jumate din ea. Nu glumesc. este adevarat. O rescrie in proportie de 90% la lel cu orginalul.

 

Descifrarea paternului natural este cheia EA ului. Compararea formelor armonice naturale cu cele din forex pare la prima vedere o joaca de copii mici, dar cine are ochi sa vada, o sa vada "coincidenta". Spui, Tradelover ca esti uimit, ca astia si-au scris muzica pe Forex. DA, au scris muzica pe paternuri naturale armonice. Asta se intampla in Forex, se scrie istoria omenirii reprezentata prin emotiile naturale primare: FRICA si SPERANTA care ne guverneaza.

 

Frica e Reversal si Speranta e Trendul. Succesiunea lor si momentele intermediare,range, triunghiuri, se regasesc in Bach, Beethoven, Brahms. Descifrarea SUCCESIUNII paternurilor este cheia temporala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea vis-a-vis de muzica.... tine in primul rand de cultura, ceea ce nu are nimik de-aface cu ce credem sau nu ca este "frumos" gusturile nu se discuta, se cultiva!

luati perioada robespiera cand femeile frumoase erau considerate cele cu forme rotunde ROTUNDE... asa era moda samd exemplele pot continua.

 

ceea ce se poate extrage pe partea de muzica, adica o abordare care eu o vad ar fi urmatoarea:

 

sa vezi ce "muzica" se afla in planul multidimensional(spun asa pentru ca trebuie luat in considerare inclusiv multicorelarile) al anumitor puncte. extras de acolo ce este de extras, creat un pattern/patternuri

 

dupa care poti "vizualiza" in viitor :tongue:

 

depechistilor nu le placeau rokarii, manelistilor nu le place bach samd asta apropos de frumusetea muzicii si nu numai a muzicii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici nu ma refer la trenduri minore, ci la lucruri general acceptate ca fiind frumoase de marea majoritate a oamenilor dea lungul secolelor. Mozart este general acceptat si de si de unii si de altii doar ca varsta are influenta in bioritm. Pe masura ce capeti experienta, cultura, treci de fiecare stadiu si ajungi la un numitor comun. Acel numitor comun este undeva in istorie cred pe la 1800 in toate formele de arta. Acum ca sunt extreme nu ma intereseaza. Vorbesc de medie. Media ramane in istorie. Michelagelo si DaVinci au facut si ei parte din curentele epocii dar au gasit esenta, ritmul univesal, Mozart este pe intelesul absolut tuturor. Aici este media. Pe langa ei sunt sute de artisti mai aproape sau mai departe de zona medie care atinge acea coarda sensibila a cator mai multe persoane.

Ca experiment, poti sa pui o floare langa un difuzor unde se va pune zilnic Mozart. Acea floare va inflorii. Pune ceva din Rammstein si vezi rezultatul. Tot timpul vor fi extreme pentru asa e normal sa fie. Fara ele nu ar exista media. Treaba cu placutul intre curente aste esenta. Eu vad dintr-o extrema cealalta extrema si zic ca unde am aflu eu e adevarul. Total gresit. Adevarul e la mijloc si nu e unul singur.

 

Si alt lucru interesant este ca nota LA, cea la care se accordeaza toata orchestra este pe frecventa hidrogenului. Nu stiu ce culoare si ce gust are dar sra putea sa fie la mijloc undeva, o nuanta de galben.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum ca sunt extreme nu ma intereseaza.

tocmai ca estremele sunt cele care ma intereseaza(puncte de inflexiune) ca ce este medie nu reprezinta un punct de intrare/iesire

 

Ca experiment, poti sa pui o floare langa un difuzor unde se va pune zilnic Mozart. Acea floare va inflorii. Pune ceva din Rammstein si vezi rezultatul. Tot timpul vor fi extreme pentru asa e normal sa fie. Fara ele nu ar exista media. Treaba cu placutul intre curente aste esenta. Eu vad dintr-o extrema cealalta extrema si zic ca unde am aflu eu e adevarul. Total gresit. Adevarul e la mijloc si nu e unul singur.

deci da, unul (mozart) poate fi luat ca si BUY iar celalalt (Rammstein) ca SELL

 

:tongue: repet, media nu ar trebui luata in calcul :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa o luam altfel atunci. Unde crezi ca vrea sa se duca pretul oricarei valute? eu zic ca de cele mai multe ori se va duce la 50 fibo. Pe uicli se va duce acolo chiar daca noi suntem scosi din piata. Acolo va ajunge la media celor doua varfuri. Pentru ca e media din doua varfuri, normal ca ma intereseaza varfurile. Nu vroiam sa zic asta, Vroiam sa zic ca nu ma intereseaza trenduirle minore, pe m5 m1, adica curentele minore.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.