Sari la conținut

Postări Recomandate

 

Eu am facut intrarea pe EUR/USD short de dimineata la ora 8, pozitie adusa la BE +75 pips

 

Bravo! Ai observat ca pretzul stagneaza pe 61.8% retrecement? Ai decizia care se impune pregatita?

 

Am decis sa iau tot profitul deoarece in oanda nu pot inchide 50% din profit. In continuare voi astepta un retracement daily pe bara de astazi dupa care sa intru short pe un setup sau pur si simplu voi mai astepta ca pretul sa mai loveasca odata linia de trend dupa care iau short. De long nu poate fi vorba inca pana ce linia de trend nu devine suport si bara de astazi daily nu prea imi miroase a long.

Editat de bobyv87
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urmariti cu atentie urmatoarea imagine a perechii GBPUSD h4!

 

post-1363-12686720039_thumb.png

 

 

Later edit: intrebarea care se pune este ce sanse dati BEOB-ului din imaginea de mai sus sa functioneze?

 

Uite un raspuns sincer : Nu stiu !

 

tocmai ma uitam la analiza Scrat cu indicatorii aia si am descoperit ca 1.5040 e punct foarte foarte .....

Observ ca un HS este configurat in zona asta si totusi pretul nu a luat decizia de scadere , penduleaza cu +- 10pps.

Zona este in apropiere de pivot weekly,

 

Nu stiu daca vrea in jos sau daca va intoarce 50% din 1.5224. Totusi s-au cam grabit cu vanzarea

 

personal, asi risca un mic long, sto la 1.4950 (asta din ochi , inca nu am analizat aceasta intrare)

Editat de nirolf69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Urmariti cu atentie urmatoarea imagine a perechii GBPUSD h4!

 

post-1363-12686720039_thumb.png

 

 

Later edit: intrebarea care se pune este ce sanse dati BEOB-ului din imaginea de mai sus sa functioneze?

 

Eu as astepta totusi in PA pe h4 sau h1 pe zona aceea!

 

Intradevar BEOB-ul are sanse mici sa functioneze (cam 10%) dar motivul se gasea in cercul cu retrecementul de 50%. De foarte multe ori un beob sau buob care are o marime de aproximativ 50% sau 61% din miscarea precedenta nu functioneaza deoarece el epuizeaza momentul miscarii . De aceea ar fi bine sa va ganditi de 2 ori inainte sa intrati pe astfel de BEOB-uri sau BUOB-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Eu am facut intrarea pe EUR/USD short de dimineata la ora 8, pozitie adusa la BE +75 pips

 

Bravo! Ai observat ca pretzul stagneaza pe 61.8% retrecement? Ai decizia care se impune pregatita?

 

Am decis sa iau tot profitul deoarece in oanda nu pot inchide 50% din profit. In continuare voi astepta un retracement daily pe bara de astazi dupa care sa intru short pe un setup sau pur si simplu voi mai astepta ca pretul sa mai loveasca odata linia de trend dupa care iau short. De long nu poate fi vorba inca pana ce linia de trend nu devine suport si bara de astazi daily nu prea imi miroase a long.

 

Poti inchide 50% din pozitie pe Oanda. Exemplu: daca ai un short in care ai bagat 100 de unitati vei lua un long de 50 de unitati. In felul acesta iti va ramne deschis pe short 50 de unitati. Atentie insa daca ai mai multe pozitii deschise pe aceiasi directie. Incercarea de inchidere partiala iti va opera mai intai prima pozitie si nu ultima pe care ai deschis-o!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.