Sari la conținut

Postări Recomandate

 

 

Vorba unui prieten de-al meu: Pending pus, centurile de siguranta si stam pregatiti :)

 

Daca ai urmarit clipurile, observai ca in cazul unui BEOB, poti opta mai bine pentru un sell limit, in cazul tau, pe un retrace, un 50.0 fibo si iti modifici astfel riscul, chiar daca in zona inferioara e o zona de ppz, aducand pozitia la +1 si inchiderea partiala cand atinge zona cu probleme. Important este ca, acel BEOB sa fie intr-o locatie bine aleasa, un ppz 4h, daily, weekly sau monthly.

 

Succes.

 

Stiu ce zici dar eu nu pot folosi limit. Nu mi se potriveste de nici un fel. Sunt orientat doar spre break-outuri pentru ca astea au sens pentru mine momentan...

 

Multumesc oricum pentru sfat.

 

Am inteles, dar ai postat acea intrare pe acest topic si de asta ziceam.

Cum si cand ii faci money managementul, cand o inchizi partial - daca o inchizi partial, sau daca o inchizi total, la fel, cum procedezi si, mai ales, cand?

Nu e nici o problema, stai linistit.

  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Vorba unui prieten de-al meu: Pending pus, centurile de siguranta si stam pregatiti :)

 

Daca ai urmarit clipurile, observai ca in cazul unui BEOB, poti opta mai bine pentru un sell limit, in cazul tau, pe un retrace, un 50.0 fibo si iti modifici astfel riscul, chiar daca in zona inferioara e o zona de ppz, aducand pozitia la +1 si inchiderea partiala cand atinge zona cu probleme. Important este ca, acel BEOB sa fie intr-o locatie bine aleasa, un ppz 4h, daily, weekly sau monthly.

 

Succes.

 

Nu a mai fost loc de nici un retracement

post-2415-1271130006_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate aici vedem totusi un retracement. Am intrat deja cu volum mic, daca apare corectia cu un alt setup piramidez.

 

Later edit: Take profitul l-am calculat dupa abordarea simpla mentionata mai devreme si anume dupa numarul de pipsi dintre minimul si maximul pentru bara de semnal.

post-2415-127113020848_thumb.gif

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La aceasi pozitie luata la beob pe daily audusd, am evidentiat totusi niste nivele pe 4h unde s-ar putea sa fie probleme :)

 

Later edit: Tot aici se vede ca intrarea coincide cu spargerea fractalului care s-a format la minimul zilei anterioare (Vezi fractali Aici)

post-2415-127113049038_thumb.gif

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La aceasi pozitie luata la beob pe daily audusd, am evidentiat totusi niste nivele pe 4h unde s-ar putea sa fie probleme :)

 

Later edit: Tot aici se vede ca intrarea coincide cu spargerea fractalului care s-a format la minimul zilei anterioare (Vezi fractali Aici)

 

Aici la aud/usd este fix ceea ce vorbeam noi, ce pare a fi un gap pe final de trend sau trend minor, deocamdata nu putem stii. Ceea ce e cert este ca a trecut prin gap ca si cand nu ar fi fost. Aici seamana a fi o combinatie intre un shooting star (detalii aici)si un gravestone doji (detalii aici)

 

Spor la treaba

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari membrilor si cititorilor!

Doresc sa-mi exprim simpatia fata de D-l Oltciter datorita motivatiei sale deosebite si a modului altruist in care isi dezvaluie descoperirile in domeniu. Nu pot sa nu felicit performanta lui msjohntm de la concursul Admiral dar si consecventa lui dirzuandreiovidiu si arcond care au adesea momente bune de inspiratie.

Insa intrebarea la care nu gasesc raspuns ma determina sa-l rog pe D-l Oltciter sa dezvaluie si lucrurile care nu merg bine in strategia sa de tranzactionare. Astfel, dand dovada adesea ca detine o strategie corecta si stapaneste foarte multe notiuni din arta trading-ului, uneori facand preziceri foarte corecte in special privind Profit Target-urile, nu gasesc o explicatie pentru care in cadrul competitiilor isi incalca propriile reguli facand tranzactii pe termen foarte scurt, uneori contrare, semanand chiar cu revenge trading, rezultatele fiind pe masura. Bineinteles ca nu intotdeauna se intampla asa observand rezultate bune la unele concursuri precum ifcmarkets.com. Consider ca toti fanii D-ului Olticer au curiozitatea sa afle ceea ce trebuie sa evite a face in competitii, lucru foarte greu de aflat in mod constiet si mai ales pentru a nu pune la indoiala validitatea strategiei.Consider ca intelegerea cauzei pentru care o strategie chiar daca este folosita cu un grad mai mare de risc in concursuri, nu da rezultate este raspunsul de care avem nevoie atat noi fanii dar poate fi probabil si veriga lipsa in strategia de a termina in top competitiile, a D-ului Olticer.

Multumesc anticipat pentru raspuns si pentru intreaga activitate depusa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.