Sari la conținut

Postări Recomandate

EUR/USD,

 

Weekly:

 

Venim dupa doua saptamani in care aceasta pereche a urcat sustinut, continuand a treia saptamana in incertitudine cu acest pin bar care, pentru mine, nu inseamna prea mare lucru, avand in vedere pozitionarea lui pe un swing high, trebuie sa mentionez ca este un pin bar caracteristic pentru setup-urile bullish, nicidecum bearish. Faptul ca se afla pe un swing high, pozitionat si pe un ppz weekly, poate fi mai degraba un semn de oboseala a trendului, o ultima incercare a bulls-ilor de a compensa actiunii bears-ilor, o prima posibila rezistenta mai importanta in calea pretului.

 

post-2510-044556500 1277532601_thumb.png

 

Daca ar fi sa cautam anumite nivele de cluster Fibonacci, am avea surpriza sa constatam ca nu ne aflam chiar intr-o zona importanta, doar din prisma ppz weekly si cam atat. Pretul ne-a dovedit-o de foarte multe ori ca poate reactiona si neavand clustere.

 

Nivele Fibonacci:

Aproximativ 23.6 (din miscarea 1.4579-1.1875).

Intre 23.6-38.2 (din miscarea 1.3817-1.1875).

 

Nivelul 1.2333 corespunzand lui 23.8 Fibonacci (1.3817-1.1875), dupa cum se vede pe pret va constitui un nivel important pentru viitorul price action din saptamanile ce vor urma, pretul intampinand probleme si in trecut, in aceasta zona.Daca totusi miscarea up (corectiva) nu s-a incheiat ne putem astepta la un pullback pe aceasta zona si pe urma continuare spre 1.2513, unde avem un nivel mult mai important, atat din prisma nivelelor Fibonacci cat si din cea a suportilor si rezistentelor din trecut.

Un alt scenariu pentru cei care cauta continuitatea miscarii up ar fi un pullback mai semnificativ pana in zona unde e lowul pin bar-ului si pe urma spargere in sus. Neavand nici un semnal ca miscarea up s-ar fi finalizat, am preferat sa discut doar despre scenariul up, deocamdata, conform imaginii de mai jos:

 

post-2510-036723000 1277532216_thumb.png

Editat de dirzuandreiovidiu
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie!

 

Vin in ajutorul celor care sunt interesati in continuare de aceasta strategie si care din diverse motive nu pot accesa proiectul lui Oltciter si voi oferi potentialele setup-uri de intrare si analizele complementare acestora (desi este de preferat sa fac doar analizele si sa va las pe dumneavoastra sa va pregatiti propriile semnale). Rog, pe cei care sunt interesati si de analizele video saptamanale, sa imi lase cate un mesaj privat si, cand voi face un numar de zece, le voi face. Toate acestea, GRATUIT, desigur!

 

Offtopic

De asemenea, fac un apel la dumneavoastra cu aceasta ocazie, pentru a va indemna sa va re-evaluati propriile teluri cu privire la aceasta munca, activitate sau cum o considerati. Pentru a o categorisi cat mai precis in viata dumneavoastra si pentru a va disciplina, atat pentru cei care au decis sa faca trading part-time cat si full-time. Luati atitudine daca vreti sa aveti rezultate macar cat de cat satisfacatoare si sa va puteti baza pe propriile dumneavoastra ganduri, idei, strategii cand faceti trading, sa nu va axati si sa deveniti dependenti de analizele altor traderi. Succes.

Editat de tradelover
tag gresit la offtopic, in urma editarii pe care ai facut-o nu se mai deschidea, precum se vede in postul lui oltciter de mai jos in citat. Am reparat tagul sa se deschida cand dai pe el
  • Upvote 2
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Atentie!

 

Vin in ajutorul celor care sunt interesati in continuare de aceasta strategie si care din diverse motive nu pot accesa proiectul lui Oltciter si voi oferi potentialele setup-uri de intrare si analizele complementare acestora (desi este de preferat sa fac doar analizele si sa va las pe dumneavoastra sa va pregatiti propriile semnale). Rog, pe cei care sunt interesati si de analizele video saptamanale, sa imi lase cate un mesaj privat si, cand voi face un numar de zece, le voi face. Toate acestea, GRATUIT, desigur!

Offtopic
De asemenea, fac un apel la dumneavoastra cu aceasta ocazie, pentru a va indemna sa va re-evaluati propriile teluri cu privire la aceasta munca, activitate sau cum o considerati. Pentru a o categorisi cat mai precis in viata dumneavoastra si pentru a va disciplina, atat pentru cei care au decis sa faca trading part-time cat si full-time. Luati atitudine daca vreti sa aveti rezultate macar cat de cat satisfacatoare si sa va puteti baza pe propriile dumneavoastra ganduri, idei, strategii cand faceti trading, sa nu va axati si sa deveniti dependenti de analizele altor traderi. Succes.

 

Felicitarile mele! Posted Image

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Importanta suportilor si rezistentelor nu este o poveste frumoasa pe care incerc sa o spun eu de o buna perioada de timp. Iata un fragment dintr-un articol mai amplu al domnului James Chen, (Chief Technical Strategist at FX Solutions) autor al cartilor :Essentials of Foreign Exchange Trading , Essentials of Technical Analysis for Financial Markets, High-Probability Trend Following in the Forex Market .

Citat:

 

"There are many different methods for denoting support and resistance levels. Among these different methods are: horizontal lines where price turned or made significant highs/lows in the past, angled trendlines and parallel trend channels, pivot points, Fibonacci levels, Gann studies, Andrew’s Pitchfork, Bollinger Bands, moving averages, and many others.

 

Among these methods of pointing out support and resistance, simple horizontal lines denoting where price turned in the past are one of the most logical and reliable methods. This is due to the fact that much of the support/resistance phenomena that we see on currency charts is derived from traders’ memories of specific price levels, and whether traders consider these specific price levels to be relatively high or relatively low. This is partly what creates the buying and selling pressures at different levels. Also, support/resistance is somewhat of a self-fulfilling prophecy in that a critical mass of traders will often trade based upon previously visited levels where price turned before. Finally, and very importantly, large institutional orders are often placed in certain established price zones. When price action reaches those zones, significant price events often occur.

 

As alluded to above, trading with support and resistance entails looking for either respect or violation of price levels (or, perhaps more appropriately, price zones). Respect comes in the form of bounces, while violation comes in the form of breaks. The difficult part of this is knowing when price is truly respecting/violating a support/resistance level, and if there is actually any follow-through to the price move. Lack of follow-through on a bounce or break, false breakout moves, and choppy whipsaw around key levels, remain as among the most frustrating aspects of support and resistance trading.

 

The most important method for dealing successfully with all of this potential uncertainty, and thereby trading effectively with the principles of support and resistance, is a proper risk management plan that helps ensure losses are controlled and profits are protected. Only with a good, solid risk management plan can the potential for consistent trading success be achieved."

 

No comment!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EUR/USD, daily:

 

Intrare blind din zona lui 70.7 Fibonacci dupa ce facuse acel BEOB cu aproximativ o saptamana in urma. Initial ma gandisem la un nivel Fibonacci mai jos, insa m-am gandit ca poate are puterea sa se apropie mai mult de PPZ daily de la 1.2400. Au mai ramas doua zone in calcul ZM2 si ZM3, unde voi lua tot profitul.

 

post-2510-044887000 1277707594_thumb.png

 

later edit: am modificat o linie de pe grafic, care nu isi gasea rosul acolo.

Editat de dirzuandreiovidiu
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

EUR/USD, daily, update:

 

 

Restul tranzactiei a incasat +1 pip si, insumata cu prima tranzactie, acest setup a generat +29 de pips, profit.

 

post-2510-052850200 1277740045_thumb.png

 

Succes in trade.

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/CHF, daily:

 

Desi nu avem un pattern pe bare evident (unii ar zice ca e pin bar insa nu este, - doar o bara de indecizie), care sa ne intareasca o eventuala pozitie long, trebuie sa cantarim foarte atent celelalte indicii.

Avem retrace Fibonacci 70.7, care nu de putine ori este intalnit, alaturi de 61.8 in categoria corectiilor mai adanci. Pe urma, confluenta exponential moving average 150 si 365, care fac un cluster puternic si prezenta divergentei de tip bullish, hidden (ascunsa). Desi plasarea barei nu este exact pe ppz, dar nu cred ca este importanta pozitionarea pe acest ppz (1.0900), dat fiind ca este o corectie ceva mai abrupta decat clasicele 50.0 Fibonacci.

Dupa parerea mea, avem suficiente argumente pentru ca acest setup sa functioneze foarte bine. Nu vom intra deasupra barei de indecizie ci vom intra in acest moment si vom avea un buffer de aproximativ 30 de pips pana la prima zona de management.

 

post-2510-035584300 1277784367_thumb.png

 

Bafta!

Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/CHF, daily:

 

Desi nu avem un pattern pe bare evident (unii ar zice ca e pin bar insa nu este, - doar o bara de indecizie), care sa ne intareasca o eventuala pozitie long, trebuie sa cantarim foarte atent celelalte indicii.

Avem retrace Fibonacci 70.7, care nu de putine ori este intalnit, alaturi de 61.8 in categoria corectiilor mai adanci. Pe urma, confluenta exponential moving average 150 si 375, care fac un cluster puternic si prezenta divergentei de tip bullish, hidden (ascunsa). Desi plasarea barei nu este exact pe ppz, dar nu cred ca este importanta pozitionarea pe acest ppz (1.0900), dat fiind ca este o corectie ceva mai abrupta decat clasicele 50.0 Fibonacci.

Dupa parerea mea, avem suficiente argumente pentru ca acest setup sa functioneze foarte bine. Nu vom intra deasupra barei de indecizie ci vom intra in acest moment si vom avea un buffer de aproximativ 30 de pips pana la prima zona de management.

 

post-2510-035584300 1277784367_thumb.png

 

Bafta!

 

M-am abtinut cat am putut!

Posibil ca longul tau sa mearga foarte bine. dar intrebarea care se naste este:

 

Care setup?

 

Este o simpla intrare blind pe presupunerea ca o zona de suport ar putea genera o reactie a pretului fara un pattern creat!

Daca tot ai de gand sa duci mai departe topicul pe tehnica asta , macar fa ceva care sa respecte regulile tehnicii! Ce faci tu aici nu tine de tehnica in sine , ci mai degraba este un ghiveci de legume!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Oltciter

 

Pai si atunci de ce ai m-ai prezentat intrari de tip blind fiindca, da - aceasta este mai mult o intrare de timp blind. Am prezentat plusurile si minusurile graficului si mi-am exprimat parerea persoanala pe baza experientei acumulate pana acum. Da, este o intrare slaba, stiu asta, dar a venit la retestarea zonei de pe trecutul ceva mai indepartat, ia uita-te mai in urma (chenare albastre). De ce mai strigi tare toate ziua ca: The price has memories daca tu nu crezi asta 100%? Poate ca sunt oameni care prefera si trade-urile mai agresive pe aici.

 

post-2510-015982000 1277790665_thumb.png

 

Offtopic
Stiu ca ai orgoliul ranit fiindca m-am apucat sa postez pe strategia asta concomitent cu inceperea proiectului tau dar asta e, va trebui sa te impaci cu ideea. Ia-o de drept concurenta, daca vrei, ia-o cum vrei.
Editat de dirzuandreiovidiu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.