Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Moderators

Nu vom intra deasupra barei de indecizie ci vom intra in acest moment

 

pai unde e strategia? cursul trebuie intai sa confirme, de aia se foloseste pending order. Intrarea asta nu are nimic de a face cu strategia, pur si simplu e oarba, daca miscarea down continua, atunci nu ai nici o bara de indecizie, ori pinbar, ori alte halea de care vorbea omu' initial. Daca ai tu o strategie a ta, de ce nu deschizi un topic separat?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

iar m-am dilit si imi dau reply singur...

 

precum ziceam ieri, daca bara s-ar fi terminat ieri asa cum era in poza ta, atunci abia astazi, la inceperea barei noi, ai fi putut considera ca ieri a fost o bara de indecizie, si ai fi putut incerca sa profiţi de indecizia din piata, adica să plasezi unul, eventual două, ordere sell-stop dedesupt si/sau buy-stop deasupra (well, cam pleonastica si cam aiurea exprimarea asta, dar ca sa inteleaga toti), ca sa incerci sa exploatezi o eventuala situatie in care marketul - ieri indecis - azi s-ar fi decis brusc spre o directie. Atentie la exprimare, si la cuvintele accentuate.

 

Nimic nu e sigur pe piata, nu exista "intrari agresive" cand ai 10 parai in cont. De alea vorbesc doar marii mahări. Drept urmare, bara ta a continuat in jos, asa cum ma si asteptam cand am postat ieri (well, gura pacatosului adevar graieste, eu nu am facut multe analize pe acest forum, dar uita-te in urma si vezi ca TOATE "presupunerile" pe care le-am facut s-au adeverit). Acum ce indecizie mai ai? Unde e bara ta "de indecizie"? că e o bara clara de continuare de trend...

 

Azi graficul arata asa: (ca sa fie clar si sa ramana pentru posteritate :)

post-1272-098540900 1277868444_thumb.jpg

 

La revedere indecizie, salut bunica!

 

Ca sa fac un joc de cuvinte, indecizia nu se decide la mijlocul barei. Lasa nene bara sa se termine. Cum spunea si Elder (vezi treadul loserii anonimi), profesionistii tranzactioneaza la sfarsit. Doar incepatorii tranzactioneaza la inceputul si la mijlocul barei.

 

Judecată la mijloc, ori la deschidere, orice candela este candela "de indecizie".

 

Edit

 

Ca sa clarific ultima afirmatie, precum se vede pe grafic, bara de azi, care abia a inceput de cateva ore, este in interiorul barei de ieri. Am clarificat faptul ca bara de ieri nu a fost bara de indecizie. Este bara de azi bara de indecizie?? intrebare de doua puncte si jumatate... Normal ca atunci cand abia se formeaza, orice bara este in interiorul barei precedente si arata ca bara de indecizie. Dar ea mai are inca vreo 20 de ore pana sa se incheie, rezultatul poate fi azi vreo 200 de pipsi in jos, sau vreo 200 de pipsi in sus, sau pur si simplu piata o sa doarma azi. Ca sa decid... indecizia pietei, trebuie sa astept sa se termina bara de azi. Daca poza mea era la inchiderea zilei, da, atunci era bara de indecizie, dar mai sunt 20 de ore...

 

Profesionistii isi asteapta setupul, nu fac intrari "agresive". Aia e gambling. Ca sa intru acum bazat doar pe acest setup daily, well... indiferent in ce directie as vrea sa intru, e pur si simplu gambling. Bara de azi poate foarte bine sa fie un fadding, dupa caderea de 6 zile consecutive (si acesta este scenariul cel mai probabil, sa avem azi o urcare usoara, cel putin pe prima jumatate a zilei), ori se poate ca trendul sa fie destul de puternic si sa vedem o a saptea zi de coborîre (bai, rahatul asta se scrie cu î, sau cu â? pentru ca a coborî si a hotărî se scriu cu î).

 

Nu zic ca nu se poate intra in vreo directie. Se poate, dar trebuie sa ne facem temele, sa verificam alte charturi, alte TF-uri, corelatii, etc. Si la sfarsit, daca reusim sa terminam studiul respectiv si iesim din terfeleală orientaţi pe o anumită direcţie, adica daca am gasit suporti, sau patternuri, sau orice altceva, pe alte TF, care sa confirme, etc, adica sa venim cu un bias, in urma studiului, cum am iesit eu cu "fadding"-ul de mai sus, atunci da, putem pune bet (de buy, in cazul faddingului). Dar aia e deja alta strategie si nu are ce cauta aici.

 

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

USD/JPY, daily:

 

Aceasta pereche a avut o coborare puternica pana in minimul de 88.28, inchizand bara deasupra ppz daily de la 88.50 RN. Ma astept ca aceasta pereche sa isi continue miscarea down initiala, dupa doua posibile scenarii.

 

1) Pretul se consolideaza, sub forma unor bare de indecizie pe acest tf daily dar facand un price box pe un time-frame inferior, de unde se poate tranzactiona mult mai bine. Se va astepta in zona superioara cu pricina si se va intra dupa ce va face un patern acolo se va putea intra short cu posibilititate de dezvoltare down.

2) Pretul se corecteaza aproximativ 23.6 Finbonacci, poate pana in zona lui 89.40-89.50 (acolo este si o zona de suport foarte important), unde vom astepta un patern de bare consistent, pentru continuitatea directiei down.

 

post-2510-064761300 1277869975_thumb.png

Editat de dirzuandreiovidiu
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza daily, USD/JPY:

 

 

Perechea a facut doar o mica bare de indecizie, asta insumand toata perioada de consolidare pe care o anticipasem in cazul scenariului numarul 1 (constituind si rezistenta - proiectia 100.0 Fibonacci a miscarii 88.95-92.87 pe miscarea 93.63-88.95), oprindu-se tocmai in ppz weekly de la 87.00 RN. In continuare a urcat printr-o bara de indecizie , apropiindu-se la circa treizeci de pips de ppz-ul daily.Mai puteti observa ca pretul s-a dus aproximativ 141.4 extensie din miscarea 88.95-92.87.

 

post-2510-034184400 1278137082_thumb.png

 

 

Am pus doua scenarii posibile de continuare a acestui trend down:

 

 

1) Zona de range intre aproximativ 87.00-88.00 si pe urma spargere in jos spre noi minime.

 

post-2510-064390500 1278137371_thumb.png

 

2) Retestare a ppz-ului daily, pattern de bare si pe urma spre noi minime

 

post-2510-085136900 1278137429_thumb.png

 

Target-ul cel mai probabil, in ambele cazuri, este zona 85.30-85.00 unde avem confluenta a proiectiei 161.8(a miscarii 88.95-92.87 pe miscarea 93.63-88.95) si extensie 200.0, Fibonacci (a miscarii 88.95-92.87).

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Analiza daily, GBP/USD:

 

 

Pentru inceput am stabilit un nou ppz daily - se cerea sa fie facut acest lucru. I-am pus niste triunghiuri galbene, orientative, pentru a justifica rolul atat de rezistenta cat si de suport.

 

post-2510-059651400 1278138745_thumb.png

 

 

Ziua de vineri s-a incheiat pe un ton usor indecis, printr-o bara bullish mica, foarte asemanatoare cu o candela de indecizie.

Ne aflam pe o zona daily foarte importanta, prin prezenta ppz daily de la 1.5150 confluand cu ema150 si o divergenta bearish, hidden si in apropiere de nivel 78.6 Fibonacci (din miscarea 1.5522-1.4226).

Ce-i drept vom vedea luni cum va finaliza bara si atunci vom stii daca avem un pin bar sau alt pattern. Daca va incheia intr-un pattern, chiar si unul de indecizie, vom putea sa ii punem un sell stop sub low-ul barei nou formate si stop loss la 1.5233 (maxim + spread + 1 pip). Atentie la ppz monthly de la 1.5000, in apropierea caruia vom avea TP3.

 

post-2510-042641300 1278139906_thumb.png

Editat de dirzuandreiovidiu
  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.