Sari la conținut

Postări Recomandate

  • Moderators
Offtopic

Felicitari pentru primul topic de pe vamist cu 100 de pagini! :))

Edit

probabil ca cei care nu sunt moderatori nu vad inca cele 100 de pagini, pt ca mai sunt posturi puse pe invizibil. la mine postul tau precedent apare ca primul, pe pagina 100


Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

oltciter,

 

felicitari pentru persevereanta cu care dai dodava in aceasta strategie,m-am apucat sa audiez vide0-clipurile tale ajungand la clipul 31..pana acum am 3 neclaritati

-nu am auzit in nici un clip cand ai vorbit despre cum se traseaza zona de managment ,

- despre clasa A,B sau C a patternurilor (semnificatia acestor litere(poate l-am sarit desi am urmarit sa le iau la rand )

-in clipul 29 nu am inteles cum sa selectez la profile in asa fel incat pe chart sa imi apara doar o singura pereche valutara cu t.f . selectate cu ajutorul lui period converter cum arata la tine pe clip la 2:54 min

 

MULTUMESC si mult succes

Editat de vakablak2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@turya

 

1. zona de management sau FTA (first trouble area) este zona in care pretul va avea primele probleme in dezvoltarea sa dupa deschiderea pozitiei. Aceasta zona se observa liber pe chart , pe activitatea precedenta a pretului si in general sunt PPZ-uri, minime sau maxime de bare (doua sau mai multe minime sau maxime de bare situate cam la aceiasi cota), zone cu trafic mare (zone de range), ratii fibo, ema 150, ema 365. In concluzie cam tot ce inseamna posibila blocare a dezvoltarii pretului.

2.clasele de clasificare (A,B,C) sunt destul de subiective si depind foarte mult de felul in care traderul priveste si interpreteaza setupul respectiv. Un setup care pentru tine este de categorie A pentru mine poate sa fie un B. In general un setup A trebuie sa aiba calificativ "foarte bine" la toate cele trei conditii obligatorii: locatie, marime si spatiu de dezvoltare. De aici se deduce cum se clasifica B si C.

3. Profilele se creeaza de catre utilizator. Adica imi deschid o serie de charturi (1,2.3 ...n) pe o anume pereche sau pe mai multe perechi si salvez profilul respectiv cu comanda File/Profie/Save As cu denumirea perechii respective sau orice alta denumire sugestiva pentru utilizator. Odata salvat acest profil va putea fi accesat ori de cate ori am nevoie cu comanda File/Profiel/ selectie din lista cu profile.

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.