Sari la conținut

Postări Recomandate

Salut!

 

Tot USDCAD. Nu prea am inspiratie astazi (aceeasi pereche):-?.

Nu prea sunt impacat cu traficul dar e zona de range.

A spart un trendline. Sper sa fie cel putin un trade bun;).

 

Later edit: ordinul buy stop a fost declansat deja, e la 1.0485.

 

S-a oprit in 1.05 si s-a inchis la BE.;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

un setup care si-a facut treaba:

PB daily pe GJ a fost un setup scoala pt cine prefera intrarile agresive, adica atunci cand pretul a facut un retracement inainte de a valida setupul

Dupa cum vedeti in imagine dupa ce a fost format pinul , pretul s-a retras exact pana in zona lui 141.0 care corespunde si cu 61.8 fibo din marimea pinului.

Personal mi s-a deschis pozitia la 143.58, cu un SL destul de mare in numar de pipsi, dar care sa nu depasesca 2% din cont, si am luat TP-ul in zona PPZ-ului daily de la 146.

Am atasat si imagini:

Pinul Daily

post-1703-125985542528_thumb.jpg

 

 

Model de intrare agresiva urmarind 4H

post-1703-125985541758_thumb.jpg

Editat de viadutz
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

3 intrari care mi-au facut saptamana:

Aud/cad a atins zona suportului de la 0.98 , a format pe 1h un beob care l-am luat fara prea mari emotii:

post-1703-126001599223_thumb.jpg

si 2 intrari facute vineri pe GU. Prima a fost pe retracemetul pana la 50% din marimea Beob-ului format pe 1H (se vede si pe grafic), cu un SL f mic.

a doua pe spagerea nivelului de jos a beob-ului.

post-1703-126001600013_thumb.jpg

 

PS: cu toate ca multe perechi s-au miscat frumos vineri, nu am vrut sa fac overtrade. M-am concentrat pe cele care mi-au conferit siguranta. Probabil daca as fi vrut sa prind cat mai multe nu m-as fi concentrat prea bine asupra managerierii pozitiilor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Frumoase intrarile de pe lira, insa pe AUD/CAD desi pretul a urmat directia anticipata de tine pana la tp3 intr-un final ai inchis pozitia la BE corect?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat profit partial la zona de MM, iar pentru restul pozitiei am pastrat SL-ul la 0.98, pentru ca mizam pe mai multe testari sa rezistentei inainte de coborare. din fericire nu mi-a dat asemenea emotii.

 

voi ce pozitii ati mai avut cu tehnica asta?

 

Frumoase intrarile de pe lira, insa pe AUD/CAD desi pretul a urmat directia anticipata de tine pana la tp3 intr-un final ai inchis pozitia la BE corect?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat profit partial la zona de MM, iar pentru restul pozitiei am pastrat SL-ul la 0.98, pentru ca mizam pe mai multe testari sa rezistentei inainte de coborare. din fericire nu mi-a dat asemenea emotii.

 

voi ce pozitii ati mai avut cu tehnica asta?

 

 

Frumoase intrarile de pe lira, insa pe AUD/CAD desi pretul a urmat directia anticipata de tine pana la tp3 intr-un final ai inchis pozitia la BE corect?

 

Salut la toata lumea!

 

Eu nu prea am cu ce ma lauda. Dupa ce am vazut ca s-a retras, temporar, Maestrul, mi s-a cam taiat inspiratia.

Am luat un sell pe EURUSD, dupa un pin daily, fara sa am habar de ce va face la NFP. Culmea, a mers f. bine, parca a anuntat ce se va intampla la aceasta stire.

Din pacate, datorita unui management defectus (un trailing stop pus prost) am inchis pozitia cu doar 50 pips profit, din 200.

 

Multa bafta saptamana viitoare la toata lumea!

 

PS: cine face filmul saptamana asta? :-?

post-3780-126010437864_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ehee ce buni sunt 50 de pipsi cate-o data.

despre filmulet nu stiu da eu mi-am facut analiza de sfarsit de saptamana.

Gbp/Chf - buob daily pe un swing low

eur/usd - beob weekly cu toleranta de 2-3 pipsi ( adica bara anterioara are highul cu 2-3 pipsi mai sus) dar pare OK

in rest mare grija la PB-ul format pe eur/gbp , eur/cad , probabil si pe altele pe 4H. e posibil sa traga o gura de aer inainte de continuarea miscarii incepute vineri

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

 

AUDUSD PB Daily

Pb se afla in zona inferioara de range daily.Confluenta ppz d1,RN si fibo 50%.Am optat pentru o intrare mai agresiva,buy limit la 50% din pin.Prima zona unde pretul ar avea probleme este maximul PB daily,aici am si ZM.Pe H4 avem si o confluenta cu ema 150.

post-3372-126026750228_thumb.jpg

post-3372-126026752296_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu vad zona inferioara a range-ului daily pe la 0.8950, si acolo cred ca se indreapta pretul, pinul care l-ai vazut tu nu cred ca are spatiu de dezvoltare prea mare.

 

Salut!

 

AUDUSD PB Daily

Pb se afla in zona inferioara de range daily.Confluenta ppz d1,RN si fibo 50%.Am optat pentru o intrare mai agresiva,buy limit la 50% din pin.Prima zona unde pretul ar avea probleme este maximul PB daily,aici am si ZM.Pe H4 avem si o confluenta cu ema 150.

 

 

un setup care a mers la mine, si ma bucur ca a mers pt ca este trade in range :

nzd/usd - PB pe 1h

profit partial luat in zona de management (MM) si restul lasat la dezvoltare.

post-1703-126028201645_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.