Sari la conținut

Postări Recomandate

@Tandrei si @AndreiFX

 

Intrarile au fost facute bine tinand cont de faptul ca eram si mai suntem inca in zona de range foarte bine definita pe h4. Totul a tinut pe urma de cum ati manageriat ulterior pozitiile

@AndreiFX : potentzialul final al pozitiei era limita inferioara a zonei de range la 1.4680 (si din cate vad exista mare sansa ca acesta sa fie depasit). Si eu am inchis pozitia ceva mai sus in totalitate asa cum se vede din imagine. Am vazut ca folosesti indicator care iti traseaza pivotii , rezistentzele si suportii ceea ce implica un calcul care evident il face indicatorul. Eu le determin in functie de ce imi arata graficul fara nici un calcul. Imi pare rau ca o sa lipsesc iar cam 2 saptamani dar colegii o sa-ti explice cum fac aceste determinari.

 

post-1363-126054136737_thumb.png

 

 

@tandrei inca odata multzumesc pentru fisierul audio si in legatura cu euro probabil ca intram in scenariul "rosu" (pe care l-am postat dimineatza) daca spargerea limitei inferioare se dovedeste a fi reala.

 

Multzumesc tuturor celor care mi-au transmis mesaje pe forum si voi incerca sa revin in fiecare vineri daca o sa fie posibil!

 

 

Bafta la pipsi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Intrarea am luat-o pe H1.

 

Urmaritul pozitiei pe M5 sau M15 cred ca are anumite avantaje, poti sa vezi cand pretul se retrage si sa piramidezi sau sa observi un eventual bottom mai repede decat pe H1.

 

Partea proasta e ca urmarind miscarea pe M5 sau M15 intervin serios emotiile. (cel putin la mine)

 

Dat fiind marimea mica a contului pe care tranzactionez, H1 e deja un pic overleveraged, iar SL pe H4 deja depaseste cu mult cei 2%. Sunt pe FxPro.

 

@oltciter:

Am invatat sa trasez S/R si PPZ, iar dupa ce am facut asta pe toate perechile majors, am observat ca acest indicator traseaza Monthly si Weekly exact peste liniile mele (aproape la pip). Repet, am trasat totul manual pe toate majors, apoi am aplicat acest indicator (rezultatul a fost suprapunearea perfecta a liniilor lui cu ale mele) plus ca numerele sunt exact ca pe ActionForex sectiunea pivoti.

 

Mai mult am observat ca zonele dintre pivotii Monthly si Weekly pe care le traseaza se muleaza perfect pe acele dreptunghiri albastre trasate de tine.

 

Am testat intensiv acest aspect si consider ca usureaza munca. Aplicati-l deasupra charturilor voastre pt a va convinge <<selectati toate optiunile (True), in afara de cele Daily>> Culorile se pot schimba la alegere.

AutoPivotIndicator_ver5.zip

Editat de AndreiFX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.