Sari la conținut

Postări Recomandate

Clip51 - "EURUSD 15 min " - se poate descarca din:

 

sectiunea "Clipuri forex" de pe siteul meu

 

sau din

 

- ftp ( vizualizare si descarcare exclusiv prin browserul Firefox):

ftp://92.87.4.152

user = vizitator

parola = a1b2c3d4

 

sau din

 

Forex -Materiale educative "Clipuri forex"

 

 

Bafta la pipsi!

 

 

PS: setupul din clip a fost invalidat asa ca am inchis urgent pozitia la -20! Greseala mea acolo a fost ca nu am asteptat confirmarea semnalului adica o inchidere de candela sub suportul minor creat de minimele shoutingstarului si spiningtopului!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clip52 - "Analiza tehnica saptamanala 28 Nov 2009 " - se poate descarca din:

 

sectiunea "Clipuri forex" de pe siteul meu

 

sau din

 

- ftp ( vizualizare si descarcare exclusiv prin browserul Firefox):

ftp://92.87.4.152

user = vizitator

parola = a1b2c3d4

 

sau din

 

Forex -Materiale educative "Clipuri forex"

 

 

Bafta la pipsi!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clip53 - "EURUSD - M15 - candelstick - un exemplu ASA NU! " - se poate descarca din:

 

sectiunea "Clipuri forex" de pe siteul meu

 

sau din

 

- ftp ( vizualizare si descarcare exclusiv prin browserul Firefox):

ftp://92.87.4.152

user = vizitator

parola = a1b2c3d4

 

sau din

 

Forex -Materiale educative "Clipuri forex"

 

 

Bafta la pipsi!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

EURJPY H8.Un PB pe un swinghigh minor.Locatie bunicel,sub ppz MN 131,are si o marime buna,spatiu bunicel.Am pus 2 ordine.Un sell limit la confluenta fibo 61.8% cu 50%.Sell stop la minimul barei.Care dintre ele se va declansa?Vom vedea.

post-3372-125956559647_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

EURJPY H8.Un PB pe un swinghigh minor.Locatie bunicel,sub ppz MN 131,are si o marime buna,spatiu bunicel.Am pus 2 ordine.Un sell limit la confluenta fibo 61.8% cu 50%.Sell stop la minimul barei.Care dintre ele se va declansa?Vom vedea.

 

Da! Un semnal bun ca 131.00 va juca rol de rezistentza pentru perioada urmatoare!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

EYRJPY Esuarea planului de trade de azi dimineata.

 

Pretul a facut break la pinul de H8,dar s-a oprit din coborire intr-o zona nesemnificativa din pdv H8 sau H4.Cand am vazut ca pretul stagneaza am inchis 50% din pozitie la 20 de pipsi,sl-ul l-am adus la -10 iar restul pozitiei am lasat pentru dezvoltare.Dar pretul nu s-a dezvoltat ci a inceput sa urce.S-a urcat pana ce mi-a luat sl-ul.Puteam sa inchid manual pozitia si la BE,dar ce sa fac.......lacomia :-?

Si am ramas cu un profit de 10 pipsi.

Am vrut sa stiu de ce sa oprit pretul din coborire.Si am sapat un pic pana am ajuns pe m15.O zona de rezistenta "aparent" minora a oprit pretul ;) Asta a fost povestea pozitiei nr 1.

 

Pozitia nr 2.(Am uitat sa-l anulez)

Pretul urca si se declanseaza sell limit-ul de la 130.25.A avut o cadere destul de buna dar si aici s-a opus rezistenta de la 129.50.Acum nu am mai stat pe ganduri am inchis toata pozitia.

Intre timp pretul pe H4 a terminat intr-un IB care imi sugereaza mai mult buy decat sell.

 

Atat pentru astazi.Va doresc toate cele bune cu ocazia zilei nationale si sa auzim numai de BINE!!!!

post-3372-125959182967_thumb.jpg

post-3372-125959187418_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

 

Sorry pt. absenta dar m-am "retras" putin zilele astea pt. a studia candlestick-urile.

 

La indemnul catorva useri de pe acest forum "am luat la puricat" cursul candlestick, al lui Nison, din biblioteca Vamist. La inceput am fost cam reticent la acest lucru, nu stiu de ce dar ceva din interior il tot amana.

Trebuie sa va marturisesc faptul ca, la inceputurile pregatirii mele de trader, am studia, bineinteles, candlestick-urile. La un moment dat, pentru a ma ajuta, am folosit si unul dintre multii indicatori MT4 care-i identifica automat. Proasta inspiratie. Indicatorii erau foarte buni, ii recunostea dar, cum oricine poate verifica, patternurile identificate de ei nu prea functioneaza. Am ramas asadar cu aceste patternuri in minte (la fel cum am acum in minte EW), in spate, al x-lea element ca care mai verificam intrari, fara a pune mare importanta pe semnalele lor.

 

Vreau sa va spun ca m-a frapat asemanarea intre tehnica lui Oltciter si tehnica lui Nison. Astfel:

 

Marimea: Nison subliniaza importanta marimii unui pattern, prin ceea ce el spune:"o schimbare in psihologia pietei." Adica o schimbare importanta din bull in bear.

 

Locatia: dupa parerea lui, aceste patternuri in zone de S/R au o probabilitate mai mare de reusita. (Nison pune un accent mai mare pe zonele de S/R orizontale decat pe liniile de trend (ca S/R)).

 

Spatiu dezvoltare: in repetate randuri Nison pune accent pe R/R.

 

Selectivitatea: "NU ORICE PATTERN SE TRANZACTIONEAZA" (no comment)

 

Confluenta: "cu cat apar mai multe semnale tehnice in cadrul aceleiasi zone de S/R ca atat mai mare este probabilitatea de inversare".

 

Zona de Management: desi Nison declara fapul ca pattern-urile candle nu ofera target-uri de pret el indeamna de a cauta "zonele de S/R" pentru acest lucru. (zonele de S/R se traseaza pe min/max a candle-lelor, pe umbre.)

 

Trading in RANGE: range=se verifica pe ultimele 5-6 candle; desi un doji nu inseamna nimic in trend, in range, la R=sell.

 

Comentariul meu nu se vrea a fi un rezumat al cursului ci un indemn la a-l studia. Cei care cunosc patternurile candle si sunt mai lenesi (ca si mine:laugh:) pot merge direct la clipul bonus.

 

Ce mai m-a impresionat:

-"falling from the roof"/"crack and snap"=daca piata sparge o rezistenta si nu se inchide deasupra=sell vs. un pin bar cu nasul trecand de R si inchiderea sub aceasta.

-brokerii vaneaza S/L-urile vs. intrari blind la +5.....+10 pips+spread la zone de S/R.

 

Merci flames! Pentru mine a meritat timpul "pierdut" cu acest curs!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@tandrei

 

Poate ca ai facut-o deja, dar iti sugerez sa descarci si cele 3 cd-uri din Materiale educative cu tehnica lui Nison! Duminca am stat 6 ore cu nasul in monitor si am revizionat inca odata tot cursul lui Nison! Imi place la nebunie tipul!

 

Bafta!

 

 

Later edit: Ai vazut care sunt tf-urile preferate a lui Nison? Daily pentru trasarea S/R importante si 1h/30 min pentru intrari si iesiri in/din trade. Cursurile video sunt bestiale! Eu le-am revazut a doua oara!6 ore!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.