Sari la conținut

Postări Recomandate

Imi cer scuze pentru imaginea din postul anterior. Sunt cam bulversat in dimineatza asta si abia acum am observat ca era afisat graficul GBPUSD h4.

 

Rectific eroarea si in plus iata si decizia de management al pozitiilor short de pe EURUSD h4!

 

 

post-1363-126475082256_thumb.png

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Clip56 - "Analiza tehnica monthly, weekly si daily " - se poate descarca din:

 

- ftp ( vizualizare si descarcare exclusiv prin browserul Firefox):

ftp://92.87.4.152

user = vizitator

parola = a1b2c3d4

 

sau din

 

Forex -Materiale educative "Clipuri forex"

 

 

Bafta la pipsi!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca tot a vorbit olciter in videoclip despre principiul "schimbarii de polaritate" il voi exemplifica in urmatoarele paragrafe. Ca majoritatea tehnicilor care sunt prezentate pe acest thread, sunt simple si foarte eficiente adica "la mintea cocosului", vestitul LMC de mai devreme.

 

"principiul schimbarii polaritatii"

 

"In contextual nivleurilor de suport si de rezistenta se poate vorbi despre o tehnica simpla si foarte puternica (care nu este bazata pe graficele candlestick japoneze) pe care eu am numit-o principiul schimbarii polaritatii. Acest concept se aplica foarte bine unui principiu fundamental al analizei tehnice: nivelul de rezistenta vechi devin un nou nivel de suport, iar un nivel vechi de suport devine unul nou de rezistenta. Desi acest termen nu este in general aplicat conceptului, eu cred ca il descrie foarte bine. Pe un grafic pe orice durata de timp, puteti vedea de foarte multe ori cum o piata depaseste un nivel foarte testat de rezistenta, iar nivleul de rezistenta anterior devine un nou nivel de suport. In contrast cu acest lucru, pietele care scad sub nivleurile anterioare de suport au dificultati in a creste din nou avand in vedere ca nivelul de suport se transforma de foarte multe ori in nivel de rezistenta

 

 

In acelasi fel, daca tranzactiile s-ar desfasura intr-un box range (asa sunt numite tiparele de consolidare de catre japonezi) pentru o perioada de timp, si apoi scade si se inchide sub acel nivel de suport, acest lucru inseamna ca, cumparatorii nu sunt dispusi sa intervina si sa mentina pretul la acel nivel. Bears controleaza piata, si piata ar putea sa scada pana la un nivel al pretului mai mic. Daca, totusi, o candela dintr-o sesiunii a depasit nivelul de suport scazand sub ea, dar apoi s-a inchis in cadrul box rangeului, nu este atat de bearish. Acest tip de sesiune va spune ca, cumparatorii au intervenit inainte de inchidere, si cererea a fost sufficient de puternica pentru a impinge pretul inapoi la nivelul anterior inainte de inchiderea sesiunii.

Acum intelegeti cat de importante sunt formatiunile candlestick in contextul inversarilor de trend, pe langa componentele inerente acelor inversari, si anume nivleurile de suport si de rezistenta." Steve Nison.

 

 

 

P.S- o traducere putin mai teoretizata. traducerea este facuta pe litera cartii; referitor la "candlestick" versus "bare" (in acceptiunea celor care merg pe barchart), in acest principiu nu e nici o diferenta intre cele doua tipuri de charturi.

post-1776-126487875442_thumb.jpg

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.