Sari la conținut

Postări Recomandate

ai mare dreptate m-am grabit. Ma lupt din greu sa imi schimb modul de trading. Ramasitele din trecut ref la intrare inca persista, Metoda aplicata aici este simpla dar nu atat de simpla in cat sa zici : Cata am dat lovitura !

Rabdarea si cititul barelor este tema de baza.

 

un motiv pt care am deschis pozitia a fost intrarea in divergenta H4 la RSI

Editat de nirolf69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu prea am spatiu de mutat SL. pt ca e destul de aproape de pret la 35 pps-40. O mutare inteligenta e inchiderea dar este posibil sa continuam miscarea si frustrarea ca nu particip la potentialul castig va fi mare si automat poate impinge traderul care nu este experimentat la decizii agresive eronate. Ar fi exact cu o comparatie de tipul: daca ai cobarat din tren in gara si trenul s-a pus in miscare nu mai are rost sa fugi dupa el ca ai sansa ori sa nu ilprinzi ori sa te impiedici si sa te lovesti ! : :biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum nu prea am spatiu de mutat SL. pt ca e destul de aproape de pret la 35 pps-40. O mutare inteligenta e inchiderea dar este posibil sa continuam miscarea si frustrarea ca nu particip la potentialul castig va fi mare si automat poate impinge traderul care nu este experimentat la decizii agresive eronate. Ar fi exact cu o comparatie de tipul: daca ai cobarat din tren in gara si trenul s-a pus in miscare nu mai are rost sa fugi dupa el ca ai sansa ori sa nu ilprinzi ori sa te impiedici si sa te lovesti ! : :biggrin:

 

Nu stiu ce volum ai pus pe pozitie , dar in locul tau , daca mi-ar permite volumul tranzactionat as inchide 50% din pozitie si restul l-as lasa pentru o eventuala dezvoltare. In felul acesta eviti chestia cu frustrarea.

 

Totusi nu ma pot abtzine sa nu iti atrag atentzia ca ratzionamentul tau este eronat. Ar fi trebuit ca odata cu stabilirea zoneleor de blocaj sa ai deja deciziile pregatite si sa le respecti intocmai indiferent unde ar zbura pretzul ulterior.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ai mare dreptate m-am grabit. Ma lupt din greu sa imi schimb modul de trading. Ramasitele din trecut ref la intrare inca persista, Metoda aplicata aici este simpla dar nu atat de simpla in cat sa zici : Cata am dat lovitura !

Rabdarea si cititul barelor este tema de baza.

 

un motiv pt care am deschis pozitia a fost intrarea in divergenta H4 la RSI

 

Am ceva timp de cand nu am mai urmarit o divergentza pe un oscilator!:biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

minim 1000 Eur mrgine 7 USD, nu imi permite inchidere partiala

 

atunci ai 2 variante:

1. Te multuzumesti cu un eventual profit de 8 pipsi (cati ai tu asigurati) si lasi pozitia deschisa in vederea dezvoltarii . La cat trafic este pe acolo va fi destul de dificil sa se dezvolte.

2. Inchizi si iti iei tot profitul acumulat la momentul actual. si astepti un setup mai puternic.

 

Amandoua sunt decizii discretzionare.

 

Bafta!

 

"tineti cont in decizii si la corelatii intre valute , oil gold , indici ?"

 

Sincer, nu prea! Adica putzin spre deloc! Ma bazez numai pe ce vad pe graficul respectivei perechi!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.