Sari la conținut

Postări Recomandate

USD/JPY, pozitie adusa la BE

 

Well done! Decizia obligatorie a fost luata. Acest wintrade nu mai are cum sa devina un lose trade. Urmeaza o parte dificila : deciziile discretzionare. ce fac mai departe daca pretzul incepe sa faca "fitze" in aceasta zona.

Astept sa mi se inchida pozitia la BE?

Inchid partial?

Inchid total?

Totul depinde de cum se va misca pretzul in continuare si mai ales de aici in colo depinde de psihicul tau!

 

Ma simt confortabil daca sper la o dezvoltare mai puternica a pozitiei integrale dar risc sa inchid la BE?

Ma simt mai confortabil daca iau un profit partzial , ramanand in trade cu o parte din pozitie in ceea ce se numeste free trade?

Ma simt mai confortabil daca imi iau profitul integral?

 

Sunt intrebari al caror raspuns numai voi il stiti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

USD/JPY, pozitie adusa la BE

 

Well done! Decizia obligatorie a fost luata. Acest wintrade nu mai are cum sa devina un lose trade. Urmeaza o parte dificila : deciziile discretzionare. ce fac mai departe daca pretzul incepe sa faca "fitze" in aceasta zona.

Astept sa mi se inchida pozitia la BE?

Inchid partial?

Inchid total?

Totul depinde de cum se va misca pretzul in continuare si mai ales de aici in colo depinde de psihicul tau!

 

Ma simt confortabil daca sper la o dezvoltare mai puternica a pozitiei integrale dar risc sa inchid la BE?

Ma simt mai confortabil daca iau un profit partzial , ramanand in trade cu o parte din pozitie in ceea ce se numeste free trade?

Ma simt mai confortabil daca imi iau profitul integral?

 

Sunt intrebari al caror raspuns numai voi il stiti!

 

Totusi trendul pe W si este up. Oltciter, ar fi corect sa astept un setup de long si astfel sa intru long? Asa spuneai in clip59.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

M-am hotarat:

 

Am inchis pozitia la usd/jpy, gandindu-ma ca este o corectie si suntem totusi pe long,

As fi inchis partial pozitia dar nu am avut cum deoarece eram deja pe lot de 0.01

 

Mentalitatea mea de cand postez pe aici pe forum este sa discut cu oricine despre orice aspect, si sa nu arat cat de bun sunt sau ca eu am dreptate, fite le numesc eu.

 

Sunt deschis pt. orice critica si orice discutie.

Imi place f. mult cum gandesti Oltciter

Ideea e ca sunt f. putini romani cu aceasta mentalitate

 

Bafta si fara falsa modestie Oltciter esti un om mare: tine-o tot asa http://forum.vamist.ro/public/style_emoticons/default/06.gif/04.gif' class='bbc_emoticon' alt=':D' /><' />

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Totusi trendul pe W si este up. Oltciter, ar fi corect sa astept un setup de long si astfel sa intru long? Asa spuneai in clip59.

 

Din ce vad eu pe weekly, se pare ca dezvoltam o corectie la trendul major down. Fiind o corectie pe weekly, dezvoltarea sa se vede mai bine pe daily. Si intradevar pe daily am vazut un HH (higherhigh). Daca la asta ai vrut sa te referi cand ai spus ca trendul weekly este up atunci e corect (cu mentiunea ca este un trend minor), si rationamentul tau cu asteptarea unui setup long pe finalizarea corectiei de la h4 este valid.

 

Deci mentzin cele afirmate in clip59!

 

Problema este care este locatia cea mai buna pentru un setup long pe h4! 91.00 sau 90.50? tu ce zici?

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Inainte de a pleca in oras (probabil o sa mai discutam diseara, dar nu sunt foarte sigur) va mai pun odata citatul care exprima esentza acestei tehnici. Ar fi bine sa-l printatzi si sa-l punetzi undeva la vedere.

 

Tell me - how hard is it to:

Draw a PPZ?

See a PA bar that is bigger than the preceding bars?

Draw a fib and measure a retrace to 50 - 61 percent?

See that the PA is formed at a PPZ along with some sort of confluence? (Divergence, round number, fib)

Notice that it is at an extreme or at least a swing high or low?

That it is not trading right into a PPZ or into very tight sideways traffic?

 

Those are all you need.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pune si o traducere la citat , eu ma descurc la nivel mediu,, poate sunt care le au mai greu cu EN

multumesc

 

Spune-mi cat de greu este:

- sa trasezi (determini) un PPZ?

- sa vezi o bara price action (PA) care este mai mare decat barele precedente?

- sa trasezi un fibo si sa masori o retragere de 50-61 procente?

-sa observi daca acel PA s-a format in apropierea unui PPZ care conflueaza cu o divergentza, un numar rotund, o ratie fibo?

-sa iti dai seama ca te afli pe un swing extrem sau cel putzin pe un swing?

- sa iti dai seama ca pozitia ta nu se va dezvolta intr-un PPZ sau intr-o zona cu trafic mare?

Asta este tot ce-ti trebuie

 

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine BRN (big round number) este nivelul psihologic terminat in 000 (0) si 500(0)- se calculeaza din 500 in 500. Zeroul din paranteza l-am pus deoarece sint platforme care lucreaza cu 5 zecimale in loc de patru (majoritatea perechilor) - ex.: 1.4000(0), 1.4500(0), 1.5000(0

0, etc. sau cu 3 zecimale in loc de doua (perechile lui JPY) - ex.: 125.00(0), 130.00(0), 1.35.00(0, etc). Niciodata nu voi initia un trade care sa intre intr-un BRN, ci intodeauna voi tranzactiona indepartindu-me de acest nivel psihologic, aceeasi regula ca la PPZ. Sint traderi care folosesc numai BRN cind tranzactioneaza pe intraday bazindu-se pe un foarte selectiv PA si PPZ, dar nu intru in amanunte pe acest topic. Poate o sa deschid un topic separat, dar nu foarte curind din lipsa de timp la momentul actual.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.