Sari la conținut

Postări Recomandate

Olticiter, dupa cum am vazut in clipul 18 spuneai ca se poate tranzactiona si fara ppz-uri si alte minuni de genul, folosind doar linii de trend. Am incercat si eu sa fac o astfel de analiza si as vrea sa o dau la corectat. Analiza de fata, aud/usd respecta definitia trendului numai nu stiu daca setapul de short este bun. Si as mai avea o intrebare. Pot sa fac intrarile si dupa graficul daily sau trebuie sa ma uit obligatoriu si pe ala de 4 ore?

post-4133-126658580791_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Olticiter, dupa cum am vazut in clipul 18 spuneai ca se poate tranzactiona si fara ppz-uri si alte minuni de genul, folosind doar linii de trend. Am incercat si eu sa fac o astfel de analiza si as vrea sa o dau la corectat. Analiza de fata, aud/usd respecta definitia trendului numai nu stiu daca setapul de short este bun. Si as mai avea o intrebare. Pot sa fac intrarile si dupa graficul daily sau trebuie sa ma uit obligatoriu si pe ala de 4 ore?

 

Intrarile poti sa le faci si pe daily fara sa intri pe h4. Din cate am vazut eu acolo te referi la faptul ca ai o situatie de tipul LH-LL adica structura de trend down. E ok! Atentie! Va trebui sa tii seama de price action. Si anume de formatiunile de bare sau barpaternuri care iti sugereaza reversalul!

 

Dar... ca sa ajungi la un astfel de nivel de trade va trebui sa faci multa practica! Ideea este ca nivelele de rezistentza sau suport pe tf-urile mari se vad si fara sa le mai trasezi pe chart, iar reversalurile de obicei au loc in astfel de zone!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cred ca la U/J se construieste un pinbar de long la tf 4, e doar inceputul pinului ,.

Asa sa fie?

 

 

Ideal ar fi sa pui si un printscreen ca sa stim despre ce este vorba!

NIciodata nu imi dau cu parerea despre o bara nefinalizata! Daca insa este vorba de confirmarea unui pinbar atunci priveste jos.

 

 

post-1363-126658994454_thumb.png

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu am intrat long in USDCAD ieri deoarece nu am avut PA pe intraday la BRN dupa ce pretul a testat daily PPZ la 1.0530. Eventuala pozitie a mea se baza pe graficul pe luni.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sfatul meu, pentru cei care ati inceput sa mai intelegeti materialele prezentate si puse la dispozitie cu atita generozitate de Sorin, este ca inainte de a viziona clipurile lui saptaminale sa va faceti propriile interpretari si scenarii si abia apoi sa le confruntati cu cele ale lui Sorin. Acest lucru va ajuta la evolutia voastra ca traderi, indiferent daca veti urma aceasta metoda sau nu. Desigur, nici el, ca nimeni in lumea asta, nu are perfecta dreptate; doar piata decide cum va evolua pretul. Sorin are experienta in a citi alfabetul barelor care intotdeauna spun ceva; graficele sint ca paginile unei carti tehnice. Invatati doar sa le descifrati singuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.