Sari la conținut

Postări Recomandate

 

ideea ar fi viabila daca TBL se confirma in H4, sansa de castig ar fi max 50pps. e in contra trend

;a momentul actual eu nu intru. poate maiine sau luni

 

What?

Scoate bre, prostia aia de indicator de pe grafic. Pe langa faptul ca este o aiureala iti mai papa si o gramada de resurse din calc! Crede-ma! L-am folosit si eu la vremea mea!

 

Daca te referi la long atunci TBL-ul nu te ajuta cu nimic.(two bar low). Daca ar fi vorba de TBH (two bar high) am mai putea sta de vorba. Chiar daca ipotetic s-ar forma este un setup de pass fara doar si poate.

 

Daca te referi la short, TBL-ul il asteptam sa se formeze pe un swinghigh nu pe un swinglow. Alooo! Selectivitate! Iti spune ceva cuvantul asta?:biggrin:

 

pai am extras din doc. James16 de pe net , de aici am postat ideea in E/J.

 

 

indicatorul e scos am testat o ora si e slab.

post-4303-126709833693_thumb.gif

Editat de nirolf69
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Troll. Eu nu vad nici un pin pe audnzd in graficul postat. Daca cumva tu consideri acea bara cu open si close in mijlocul barei, chiar daca se afla putin mai jos decit bara anterioara, atunci te inseli, este o bara neutra pt. ca are deschiderea si inchiderea in zona mediana, nicidecum in partea inferioara. Asemenea bare mie imi sugereaza un echilibru intre vanzatori si cumparatori, nicidecum vinzatorii sint la putere in acest caz.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Troll. Eu nu vad nici un pin pe audnzd in graficul postat. Daca cumva tu consideri acea bara cu open si close in mijlocul barei, chiar daca se afla putin mai jos decit bara anterioara, atunci te inseli, este o bara neutra pt. ca are deschiderea si inchiderea in zona mediana, nicidecum in partea inferioara. Asemenea bare mie imi sugereaza un echilibru intre vanzatori si cumparatori, nicidecum vinzatorii sint la putere in acest caz.

 

eu ma refeream la cele 2 bare care trec peste 1.29, closeul celei de-a doua bare fiind la acelasi nivel cu openul primei bare, luate impreuna formeaza un pin pe chartul de 8 ore Editat de troll
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Troll. Eu nu vad nici un pin pe audnzd in graficul postat. Daca cumva tu consideri acea bara cu open si close in mijlocul barei, chiar daca se afla putin mai jos decit bara anterioara, atunci te inseli, este o bara neutra pt. ca are deschiderea si inchiderea in zona mediana, nicidecum in partea inferioara. Asemenea bare mie imi sugereaza un echilibru intre vanzatori si cumparatori, nicidecum vinzatorii sint la putere in acest caz.

 

Se referea la cele 2 bare de h4 (graficul lui fiind un h4) precedente care ar fi format un pin pe h8, nu la ultima bara!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@troll,

mai posteaza, chiar daca gresesti. ( a se vedea istoria mea).

In cazul temei lui Oltciter nu cred ca ai gresit. Cel mai mult mi-a placut "ca e pe directia trendului".

 

@Oltciter,

ne-ai cam dat raspunsul: confluenta EMA55 (de acum o bag si p-asta in arsenal), fibo + raspunsul lui Troll ( DT+ (zic eu, un mini-mini PPZ, la 1.3515).

post-3780-12670991463_thumb.png

 

Ideea e ca am pus EMA 55 si pe H4 si ia priviti:

post-3780-126709928854_thumb.png

 

Interesant!

Editat de tandrei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@troll,

mai posteaza, chiar daca gresesti. ( a se vedea istoria mea).

In cazul temei lui Oltciter nu cred ca ai gresit. Cel mai mult mi-a placut "ca e pe directia trendului".

 

@Oltciter,

ne-ai cam dat raspunsul: confluenta EMA55 (de acum o bag si p-asta in arsenal), fibo + raspunsul lui Troll ( DT+ (zic eu, un mini-mini PPZ, la 1.3515).

post-3780-12670991463_thumb.png

 

Ideea e ca am pus EMA 55 si pe H4 si ia priviti:

post-3780-126709928854_thumb.png

 

Interesant!

 

Andrei ! Atentie! Eu folosesc ema55 numai pe tf-urile mici sub h1!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

ideea ar fi viabila daca TBL se confirma in H4, sansa de castig ar fi max 50pps. e in contra trend

;a momentul actual eu nu intru. poate maiine sau luni

 

What?

Scoate bre, prostia aia de indicator de pe grafic. Pe langa faptul ca este o aiureala iti mai papa si o gramada de resurse din calc! Crede-ma! L-am folosit si eu la vremea mea!

 

Daca te referi la long atunci TBL-ul nu te ajuta cu nimic.(two bar low). Daca ar fi vorba de TBH (two bar high) am mai putea sta de vorba. Chiar daca ipotetic s-ar forma este un setup de pass fara doar si poate.

 

Daca te referi la short, TBL-ul il asteptam sa se formeze pe un swinghigh nu pe un swinglow. Alooo! Selectivitate! Iti spune ceva cuvantul asta?:biggrin:

 

pai am extras din doc. James16 de pe net , de aici am postat ideea in E/J.

 

 

indicatorul e scos am testat o ora si e slab.

 

Florine! Mai uitate odata cu atentie la desenul de pe forexfactory! Vezi ca esti in eroare totala. Desenul acela iti arata faptul ca TBLHC se interpreteaza similar du DBLHC. Acolo nu este vorba de un TBL simplu!

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am intelese acum. Mea culpa. Ce as face eu pe o pereche ca AUDNZD care e asa de choppy (pe contul live nu as lua in consideratie din cauza spredului care la brokerul meu e de 30 de pips care ar ajunge aproape de ultimul low). As astepta un break al acetui ultim low de 1.2832, apoi as intra pe blind a la Sorin, la 1.2870 care e 4h PPZ. Vedem si o divergenta MACD. Ce zici, Sorine, incep sa invat sau mai sint inca departe cu metoda ta blind? Totul se bazeaza pe atingerea unui nivel de PPZ w. Pe un cont real nu as intra pe 4 H decit pe niste bare superbe la nivele de PPZ w, avind in vedere ca sint CT daily.

post-1613-126710237028_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.