Sari la conținut

Postări Recomandate

In loc sa pun niste poze pe aici, pe baza carora profesorul Oltciter sa-mi arda vreo doua cu rigla la palma, m-am apucat - ca orice incepator zic eu - sa despic firu'n patru, si din patru in saispe, sa complic un pic lucrurile.

Despre ce este vorba: incercand sa realizez "cat de greu este sa identific un ppz-eu'", fie el weekly sau daily, si sa le compar cu cele din clipul 60, m-am gandit sa analizez istoricul barelor weekly, pt inceput, luand in considerare preturile ask, bid, low si high pe o perioada de ... sa spun vreo 8-9 ani pt perechea eur/usd. Si pe baza acestui istoric sa observ care din preturi se repeta cel mai des (adica locurile unde pretul s-a oprit pe tf-ul weekly). Desigur ca preturile cu 4 zecimale, adica la nivel de pip, nu se repetau prea des, insa rotunjind valorile la a treia, respectiv a doua, zecimala (adica la nivel de zeci de pips, respectiv sute), am obtinut anumite densitati de preturi concentrate in jurul unor valori. Ma gandeam acum daca nu ar fi avut o relevanta mai mare ponderarea acestora cu volumele tranzitate weekly sau daca in loc de rotunjire ar fi trebuit sa calculez diferenta dintre doua valori alaturate.

Si acum ma intreb si eu retoric: or fi avand vreo relevanta valorile in care era o densitate mai mare de preturi sau nu?!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In loc sa pun niste poze pe aici, pe baza carora profesorul Oltciter sa-mi arda vreo doua cu rigla la palma, m-am apucat - ca orice incepator zic eu - sa despic firu'n patru, si din patru in saispe, sa complic un pic lucrurile.

Despre ce este vorba: incercand sa realizez "cat de greu este sa identific un ppz-eu'", fie el weekly sau daily, si sa le compar cu cele din clipul 60, m-am gandit sa analizez istoricul barelor weekly, pt inceput, luand in considerare preturile ask, bid, low si high pe o perioada de ... sa spun vreo 8-9 ani pt perechea eur/usd. Si pe baza acestui istoric sa observ care din preturi se repeta cel mai des (adica locurile unde pretul s-a oprit pe tf-ul weekly). Desigur ca preturile cu 4 zecimale, adica la nivel de pip, nu se repetau prea des, insa rotunjind valorile la a treia, respectiv a doua, zecimala (adica la nivel de zeci de pips, respectiv sute), am obtinut anumite densitati de preturi concentrate in jurul unor valori. Ma gandeam acum daca nu ar fi avut o relevanta mai mare ponderarea acestora cu volumele tranzitate weekly sau daca in loc de rotunjire ar fi trebuit sa calculez diferenta dintre doua valori alaturate.

Si acum ma intreb si eu retoric: or fi avand vreo relevanta valorile in care era o densitate mai mare de preturi sau nu?!

 

Ia pune niste linii orizontale pe pretzurile rotunjite la 00 cu densitatile cele mai relevante si pe urma spune-mi ce observi. Sau mai bine posteaza pretzurile rotunjite la 00 aici sa vedem ce observam impreuna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tre' sa mentionez ca din cauza intervalului mare de numere, graficul cu 2 zecimale, de ex, ia valorile din 2 in 2 (altfel ar fi trebuit sa fac un grafic intins pe lungimea a 2 monitoare!). Daca are vreo relevanta, as putea sa-l sparg in doua.

 

Ideea era sa compari zonele unde am trasat eu PPZ weekly si daily ,(si care au o durata in timp lunga) cu rezultatele tale. De ce sa ma chinui sa fac jdemii de calcule cand le pot vedea foarte rapid pe graficele daily si weekly?

 

Daca vrei sa faci o comparatie cu PPz urile mele poti descarca fisierele template pentru o serie de perechi(inclusiv EURUSD) de aici

Editat de oltciter
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai cred ca tine si de numarul de grafice vizionate de fiecare. Iar pentru mine, care nu am prea multe la activ, recunosc ca imi vine cam greu sa le identific corect (lucru descoperit prin compararea propriilor mele rezultate "ochiometrice" cu cele din clipul 60).

Multe dintre ele se regasesc si in clip, cu mici abateri datorate intervalului mai mare de timp (si probabil ca valorile din 2001-2004, de ex, nu mai sunt chiar atat de relevante): 1.47 , 1.43, 1.35 , 1.29. M-a mirat lipsa lui 1.21, de departe cel mai uzat prag, inlocuit in schimb cu 1.24 (explicatia fiind probabil cea de mai sus).

 

In consecinta, zic eu, nu este o munca chiar zadarnica, daca as putea folosi aceste densitati mai mari drept ppz-uri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Stiu ca am mai amestecat si ppz-uri daily printre cele weekly mentionate, dar am vrut doar sa identific cat mai multe praguri semnificative.

Chiar daca le-as fi putut lua de-a gata din clipuri, mi s-a parut "linistitor" ca am gasit o metoda prin care sa le determin si singur, fara un risc prea mare de greseala.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.