Sari la conținut

Salut Sunt Eugen Si Sunt Un Looser :)


Postări Recomandate

piata este un joc cu suma finala 0 (zero). orice euro pierdut este un euro cistigat in alt cont. Poate ca eu personal nu cistig mai mult insa creste probabilitatea de a cistiga daca imi gasesc set-up bun la respectivul moment.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa supar pe cineva :(( dar e bine sa fie cati mai multi LOSERi pe piata (fac referire la reclame care parca au explodat pe tv cu forexul): "Cand cineva castiga un "LOSER" pierde " ) asa ca eu imi doresc cat mai multi LOSERi pe piata :((

 

P.S. de obicei nu postez...dar de curand am citit si eu elder si nu m-am putut abtine sa nu postez si eu ceva ..

 

oricum nu superi pe nimeni dar as avea un scenariu de mentionat...

 

sa zicem ca eu vad o schimbare de trend pe perechea x/y si cumpar. pretul urca si am deja 100 de pipsi profit... intra in corectie si cand vad ca mai am doar vreo 60 de pipsi profit inchid pozitia si ma multumesc cu ce am. cand ies din pozitie altul cumpara de la mine in idea ca s-a atins un nivel fibonacii al corectiei si pretul o sa o ia in sus. daca pretul chiar creste cel care a cumparat de la mine incepe sa aiba si el profit si cand vede o divergenta si crede ca o sa se termine trendul vinde si ramane cu profit. cel care cumpara de la el poate e chiar un market maker care face hedging pe pozitiile clientilor sau unu care deja are profit pe ziua respectiva si nu o sa il afecteze prea tare pierderea daca pretul o ia sanatos in jos...

 

e un caz probabil absurd pt unii dar mie imi place... imi place sa cred ca piata e un fenomen mult mai complex... lichiditate este suficienta in forex cat sa nu ne facem griji pt contraparte. toti traderii buni au si pierderi. castigatorii sunt cei care sunt disciplinati si prin disciplina inving emotiile.

atunci cand fac profit nu simt ca "ii iau de la altul" sau atunci cand pierd nu imi pare rau ca i-am dat altcuiva... stiu ca multi considera pietele financiare o batalie intre oameni, concurenta, care-i mai bun pierde care-i mai slabutz castiga, rechini, guvizi, meduze, balene intr-un ocean mare de bani care se mananca unii pe altii... eu nu o vad asa...

 

fie ca ai un cont de 300 sau de 300.000 de euro, poti sa faci bani pe forex daca ai un sistem decent si il respecti cu sfintenie stapanindu-ti emotiile. nu ai nevoie de alti loseri ca sa castigi... ai nevoie de disciplina

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Salut. O sa va spun si eu o poveste. Am tranzactionat BVB 8 ani. Fundamental mai mult dar si tehnic. Dupa asta cand lichiditatea pe BVB a scazut am intrat pe Forex. In primele doua luni am facut 80% profit cu un sistem mecanic. dar, intr-o zi piata s-a schimbat si eu mi-am incalcat toate regulile. Si in doua zile am pierdut 40% din equity. Si atunci m-am oprit. Am incercat sa inteleg de ce s-a intamplat si ce prostii am facut. Si am tranzactionat pe demo 3 luni. Dupa ce am facut profit in fiecare luna am reintrat in live. Mi-am invatat lectia.

 

Cel mai greu insa a fost sa-mi inving frica. Si asta am facut cu money management. Stiu ca oricum am un target to loss ratio de 2:1, adica Target profit-ul meu este de cel putin 2:1 fata de SL. Daca nu este nu intru, indiferent de semnal. Uneori mai si pierd dar conteaza rezultatul final.

Editat de majorusa
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

haha, suma semnificativa. 3000 RON inseamna cam 1000 USD. Lotul minim de 0.1 e 10000 USD daca intri long pe EUR USD. Marja necesara pentru un lot de 0.1 e 412 RON. Deci mai mult de 10% din cont. Si asta in conditiile in care levierul de 1:100 e insane. La un lot de 0.1 1 pip = 1 dolar. 20 pipsi = cam 60 RON. Range-ul zilnic pentru EUR USD e cam 100-120 pipsi. Stop lossul de 20 de pipsi ti-l ia piata la orice stranut de-al unui trader , si cum automat o sa pui stop loss - ca doar asa ai fost invatat - daca ai noroc si ti-a luat stop lossul de 3 ori (lucru la care pune si brokerul umarul ca lor le plaaac stop lossurile - ce mare chestie sa mute cotatia cu un pip ca sa ti-l ia? - ) ceea ce e foarte probabil, ai pierdut circa 180 RON adica mai mult de 5% din cont. Si va mai mirati ca pierdeti bani? Si apropo e "loser", nu looser. E o greseala al dracului de comuna.

 

La 3000 de RON ar trebui sa joci pe microloturi.

 

Most professional traders and money managers trade one standard lot for every $50,000 in their account.

 

If they traded a mini account, this means they trade one mini lot for every $5,000 in their account.

 

Let that sink into your head for a couple seconds.

 

If pros trade like this, why do less experienced traders think they can succeed by trading 100K standard lots with a $2,000 account or 10K mini lots with $250?

 

No matter what the forex brokers tell you, don’t ever open a “standard account” with just $2,000 or a “mini account” with $250. The number one reason new traders fail is not because they suck, but because they are undercapitalized from the start and don’t understand how leverage really works.

Don’t set yourself up to fail.

 

We recommend that you have at least have $100,000 of trading capital before opening a “standard account”, $10,000 for a “mini account”, or $1,000 for a “micro account”.

 

So if you only have $60,000, open a “mini account. If you only have $8,000, open a “micro” account. If you only have $250, open a “demo account” and stick with it until you come up with the additional $750, then open a “micro account”. If you don’t remember anything else in this lesson, I plead that you at least remember what you just read above.

 

Okay, please re-read the previous paragraph and ingrain it in your memory. Just because brokers allow you to open an account with only $250 doesn’t mean you should and I’m going to explain why.

Editat de hawkman
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"Stop lossul de 20 de pipsi ti-l ia piata la orice stranut de-al unui trader , si cum automat o sa pui stop loss - ca doar asa ai fost invatat."

 

 

posibil cea mai frecventa greseala a traderilor dar de ce sa nu pui tp de 20 pipsi la orice stranut in piata, adica pe logica inversa si vedeti ce iese cu ceva grija si atentie si experienta nu sa ratati nicodata tp. :):):) .

 

de ce ELDER?, numai exemplul asta l ati gasit? si de ce loser? nu mi a placut niciodata tehnicile motivationale de tip american in care iti repeti in gand de mii de ori ca esti bun sau loser si devii bun sau loser! sau mai public gen AA (alcoolicii anonimi). si de cand un rus emigrant preda tehnici motivationale de genul ,"eu sunt un loser!!!" cat de stupid suna!!! bea o votca sa ti treaca losereala poate asa vezi trendu!!!!!! :D:):)

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Ha Ha H a H aaaa

 

20 SL e MULLLTTT!

 

de 6 ati auzit?

 

Prima varinata este doar cu o tranzactie la semnal iar al doilea test e cu 3 ordine la interval de 15 perioade

 

PS Am nevoie de ajutor. Sa modific ceva in expertul asta si in schimb ii dau ce am gasit in saptamani de teste ca functioneaza pe toate tipurile de market.

 

Aici e problema expertului, ca nu stie sa-si schimbe atitudinea <:-P

Pe langa asta ar mai fi de adaugat un script de trailing mai destept, pe care il am, inca un MA si c-am atat.

 

Ideea de baza functioneaza doar daca stau lanaga el sa ii dau peste mana la momentele importante dar cum NICIODATA nu sti cand sare iepurele de multe ori ii dau peste mana cand nu trebuie adica exact atunci cand pleca rapid.

 

El functioneaza si asa dar daca ar sti singur sa se plieze pe cele 2 tipuri de miscari ar face dublu. Asa, trebuie sa-i schimb eu "atitudinea" adica acu TP e atat si trailing etc...

 

Binenteles ca ar merge si o piramidare, am si scripu asta gata facut, doar ca eu sunt lautar de meserie <:-P... asa ca pot sa-i cant io din cobza ca tot nu ma asculta.

 

Help Help!

 

Scuze pentru off topic

ha ha ha.htm

ha ha h 2.htm

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce vrei sa-i schimbi? Banuiesc ca sa astepte mai multi pipsi pana actioneaza trail ca sa nu loveasca prea repede in SL (adica sa aiba pas mai mare de modificare ca sa nu modifice SL-ul la fiecare pip)? Sau ce?

Editat de msjohntm
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce vrei sa-i schimbi? Banuiesc ca sa astepte mai multi pipsi pana actioneaza trail ca sa nu loveasca prea repede in SL (adica sa aiba pas mai mare de modificare ca sa nu modifice SL-ul la fiecare pip)? Sau ce?

 

ce trebuie adaugat:

 

Money management - atunci cand depaseste un numar de pipsi iar miscarea vine dupa un numar de varfuri (aici trebuie zig zag) sa schimbe lotul si trailingul din tip de range in tip de trend sau invers. Asta o afli din varfuri din istoric.

 

2. la adaugare de pozitie se poate creste riscul dar cu alt SL si alt TP.

3. cand a depasit un numar de pipsi , adica am avut trend, automat sa treca in sistem de range si inveres, adica tp sl si MM diferit.

4. alt MA pentru confirmarea trendului sau rangeului. Acum sunt doar 3 iar una din ele este chiar pretul asa cum am setat eu adica MA 1

5. combinarea trailingului pe oridinele din piata. ordinul 1 are un tp si un sl fata de ordinul 2 si 3 si tot asa.

 

Cu alte cuvinte in perioade da range de 300 de pipsi sa zicem, MM ul se schimba pe tp mai mic si sl asijderea iar la trecerea unui anumit timp sau numar de bare sa creasca valorile, aici e de vazut, conform teoriilor ab=cd pe daily poate da durata aproximativa de bare de range si trend, aproximativ , normal, sau un retrac de 20 30 de bare daily poate duce in viitor la un eventual loc de revenire a trendului initial adica tot dupa 20 30 de bare daily unde pretul a facut range sau chiar numarul de pipsi in sine, retrac de 300 duce la ideea ca in viitor daca avem un retrac de 300 ar fi cazu sa revenim pe trendul initial.

 

Sunt multe detalii, daca te pricepi ti le pun intr-un A4 ca sunt multe sau ne auzim pe skype.

Editat de Barbones
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scriu si eu EA-uri dar mai incetut ca-i mai bunut. <:-P Daca nu se baga altul mai expert ti-l fac io dar intr-o saptamana minim ca ai cam multe conditii si vrei mai multe ordere simultan manageriate separat. Nu-mi place Skype, daca vrei intra pe mess. Am aceeasi adresa. Daca-l vrei de la zero explica-mi mura-n gura cand pui un ordin.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.