Sari la conținut

Un nou concurs de tranzactionare, exclusiv pentru membrii vamist.ro


Cityzen

Poll  

49 membri au votat

  1. 1. Doriti un nou concurs de tranzactionare, exclusiv pentru membrii vamist.ro?



Postări Recomandate

@Stefan

 

Cred ca si limitarea numarului de tranzactii zilnice impiedica trasul cu tunul ori, dupa caz, faptul ca nu ai putea deschide mai multe tranzactii in acelasi timp si la o distanta mai mica de x(timp). Toate astea stabilite prin vot, desigur, in sensul ca se va decide cate tranzactii zilnice se vor face si timpul pana se va putea deschide o noua tranzactie, atentie, nu pending. Eventual, se poate limita si mai mult prin absenta hedge-ului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Stefan

 

Cred ca si limitarea numarului de tranzactii zilnice impiedica trasul cu tunul ori, dupa caz, faptul ca nu ai putea deschide mai multe tranzactii in acelasi timp si la o distanta mai mica de x(timp). Toate astea stabilite prin vot, desigur, in sensul ca se va decide cate tranzactii zilnice se vor face si timpul pana se va putea deschide o noua tranzactie, atentie, nu pending. Eventual, se poate limita si mai mult prin absenta hedge-ului.

 

Eu nu as limita numarul de tranzactii. E mai greu sa ai noroc in multe tranzactii decat in putine tranzactii. Iar strategiile HFT pot actiona si de o mie de ori pe zi, si sunt cat se poate de valabile.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Era un concurs unde balanta initiala era de 10.000, puteai intra cu minim 0.1 pe o pozitie si maximul total de 0.5.

 

E o regula interesanta la care nu mai conteaza levierul atat de mult insa la sfarsit cand se trage linie cel care a facut cei mai multi pipsi castiga indiferent de tras cu tunul, arcul, arbaleta, harponul sau navodul, dat la hatza sau momit cu arpacashul si dat la rama roshie (apropo pescarilor) :biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merlyn regulile sunt aduse pentru a simula un mediu de trading profesionist... trasul cu tunul de care ziceau restul se refera la riscuri fabuloase cu care poti injumatati contul cat ai zice POC sau daca nu intri pe alea volatile macar cat ai zice PESTE.

 

Unii prefera la concursuri sa riste cat casa in idea ca oricum nu au nimic de pierdut doar de castigat daca au noroc... insa altii prefera sa nu isi "strice" stilul de trading si sa se comporte aproape cum s-ar comporta pe un cont real cu niste bani pe care nu ar risca sa ii piarda in doar cateva minute...

 

Zicea Tradelover pe undeva ca niciodata nu a vazut la concursurile de tras cu tunul unde se risca enorm, aceiasi castigatori de mai multe ori in top. Asta cam detroneaza teoria ta cu loserii si arata ca la astfel de concursuri se castiga si prin noroc, astfel concursurile cu reguli incearca sa elimine cat mai mult acel factor de "noroc" care chiar daca nu poate fi eliminat de tot poate fi macar un pic redus.

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu cat un concurs are mai multe reguli cu atat mai rau . Contul conteaza indiferent de strategia competitorului . Fiecare cu strategia lui . cel care-l duce in sus e ok . restul doar loseri . :biggrin:

 

Subscriu in totalitate , este singurul punct de vedere corect . Si in sport este exact la fel . Indiferent ca este antrenament , joc amical sau oficial , se respecta un singur set de reguli . La ce-ar fi bune altele ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

" insa altii prefera sa nu isi "strice" stilul de trading si sa se comporte aproape cum s-ar comporta pe un cont real". Si de ce sa adopte toata lumea stilul "altilor"?! Cine-ti spune tie ca unii nu dau la fel si pe real ? Crezi ca toti fac la fel ca tine? Iar cat priveste un stil profesionist, aici e mult de discutat . nu stiu daca este cineva pe Vamist care-si poate permite sa dea lectii despre stil profesionist. Cred ca daca ar fi un topic cu un asemenea subiect foarte greu ar putea defini cineva "stilul profesionist".. Dar... pana la urma faceti cum vreti . Sponsorul are dreptul la o adica sa impuna ce reguli vrea atata timp cat plateste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Haideti atunci sa facem un concurs pe conturi reale de cate 100 de dolari sa va vad atunci care dintre voi o sa mai strige "All in" ca la poker cand pui totul la bataie si risti sa nimicesti contul din cateva zeci de pipsi.

 

Sau voi chiar asa tranzactionati si pe conturile reale? fara reguli? va asumati riscuri de 50% pe tranzactie si considerati ca asta e trading "profesionist"?

 

Nu insinuam ca am fi careva profesionisti pe aici... dar nah... incercam totusi sa facem o treaba serioasa nu sa ne jucam cu sansele si norocul ca pentru asta exista jocuri de noroc, loterie, pariuri sportive si altele. Daca voi chiar nu intelegeti lucrurile astea atunci ma dau batut si va urez succes in tranzactionarea lipsita de risk management.

 

Sincer care credeti ca va fi mai bun... cel care a dublat contul din 100 de pipsi riscand tot contul sau cel care a dublat contul facand 1000 pipsi cu riscuri mici?

 

E doar un exemplu simplu dar sunt convins ca TOTI ne-am dori sa fim ca si al doilea trader pentru conturile reale daca am avea de ales.

 

Statistic cel care a dublat contul din 1000 de pipsi din mai multe tranzactii are sanse mult mai mari sa reuseasca asta de mai multe ori... in schimb zilnic sunt o gramada de incepatori care nu au studiat absolut nimic despre trading dar reusesc sa dubleze un cont intr-o zi pe demo si totusi le va trebui ani de zile pana cand sa fie cu adevarat constant profitabili pe conturi reale...

 

Puteti renunta la reguli, nu vreau sa stric "placerea" altora, dar pana la urma Stefan va lua decizia finala...

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Sponsorul sau organizatorul concursului poate impune ce reguli vrea el. Nu va convin regulile, nu participati. Eu sunt convins ca cei care vor sa organizeze acest concurs vor face tot posibilul sa multumeasca pe cat mai multi. Dar nu poti multumi pe toata lumea. Daca eu vreau sa fac un concurs unde se tranzactioneaza doar EURUSD si se pot pune doar beturi de un lot, e problema mea. Ca vor fi sau nu vor fi participanti, e problema lor. Dar nu poate unu sa vina si sa zica ca fac discriminari, ca el nu tranzactioneaza decat USDJPY pe conturile lui REALE. Adica poate sa zica daca vrea, dar ar fi ridicol din partea lui. Cu leverage-ul maxim permis ori riscul/drawback-ul/sharpe ratio/profit factor ori alte bălării de astea este e exact la fel. Daca organizatorul spune ca la 8.74% drawback esti descalificat, well, out tataie. Putin imi pasa mie ca tu pe contul tau real risti 157%.

 

Regulile sunt facute ca sa creeze in cadru echitabil pentru toti participantii. De aia sunt reguli de exemplu in luptele greco-romane, ori fotbal, ori sumo, ori scrabble (cand se joaca pe liste restranse de cuvinte), ca sa fie echitabil pentru toti participantii. Nu ar mai fi nici un japonez campion la sumo daca arabul care are acasa tancul Panzer in curte vine cu el pe tatami, ori americanul vine cu buldozerul ori rusul cu excavatorul, ca deh, aia fac ei in viata reala....

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.