Sari la conținut

Un nou concurs de tranzactionare, exclusiv pentru membrii vamist.ro


Cityzen

Poll  

49 membri au votat

  1. 1. Doriti un nou concurs de tranzactionare, exclusiv pentru membrii vamist.ro?



Postări Recomandate

Ca vor fi sau nu vor fi participanti, e problema lor.

 

Regulile sunt facute ca sa creeze in cadru echitabil pentru toti participantii.

 

1. Speram sa vedem in curand un celebru concurs cu formidabilul numar de participanti ZERO !!!

2.Probabil ca ai dorit sa spui regulile restrictive . Regulile generale pentru trading , creaza un cadru chiar mai echitabil pentru toti participantii .

3. Scopul unui concurs " exclusiv pentru membrii vamist.ro " sper ca e acela de a nu se vedea ca exista traderi cu strategii mult mai bune , ca nu cumva vreo unul din membrii acestui forum sa se " molipseasca " . Concursul de la Bulbrokers http://stsfinance.bg/i/index.php?p=ctrating , in desfasurare in acest moment s-ar parea ca imi da dreptate . Sau ma insel eu ?

Editat de arcond
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce tot dati in sus si in jos cu sponsorul... organizatorul e cel care decide regulile... sponsorul e un amarat care a facut un act caritabil din motive personale ... Desi am fost numit sponsor nu am un cuvant de spus mai important decat restul. Sunt in aceasi oala ca si voi, sunt forumist ca si voi. Dezbatem impreuna, argumentam impreuna si la sfarsit Stefan decide ce fel de concurs vrea sa faca fie in functie de opinia generala a forumistilor fie in functie de propriile principii, rationamente.

 

Nu e grav faptul ca exista mentalitati diferite, principii diferite. Eu mi-am prezentat punctul de vedere... Daca prin absurd ar fi sa dau bani in administrare cuiva in functie de rezultatele de la un concurs de 3 luni de trading, as prefera ca in acel concurs sa nu se "traga cu tunul". Asta e un exemplu de cum gandesc... In acelasi timp ii respect pe cei carora le plac riscurile mari pe bani virtuali.

 

Punctele de vedere sustinute izvorasc din simple principii, rationamente insa nu au legatura cu eventualele rezultate la concurs deoarece nu cred ca as avea sanse de a ajunge in top 3, indiferent de reguli restrictii sau lipsa acestora.Cu alte cuvinte... nu sustin idea regulilor sau a restrictiilor pentru ca m-ar avantaja cu ceva, ci pentru ca asa mi s-ar parea mai "realist" totul.

 

Totusi nu cred ca Stefan va mai face concursul daca raman doar 5 participanti :biggrin:

 

Later edit: citat Stefan

 

Fiind prima editie in acest format, sunt sigur ca vor mai aparea schimbari pe parcurs. Ideea e sa perfectionam un format de concurs care sa promoveze tradingul profesionist si nu "tunurile".

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Punctele de vedere sustinute izvorasc din simple principii, rationamente insa nu au legatura cu eventualele rezultate la concurs deoarece nu cred ca as avea sanse de a ajunge in top 3 ...

 

Trebuia sa spui : " voi lupta oricand sa ajung in top 3... "

Probabil e de la canicula asta prelungita . Mergi si tu , bea ceva racoritaore , cateva beri de la ghiata si revino cu o noua atitudine .

Crezi ca vreun copil din aceasta lume incepe sa mearga la sala de antrenament cu certitudinea ca va ajunge campion ?

Nu , dar are maxime sperante ca va ajunge , altfel ... ar renunta si s-ar apuca sa faca altceva .

Tu vrei sa faci propaganda luptei fara speranta in victorie ?

Atunci lasa-i pe altii mai optimisti ( chiar fara motiv ) sa vorbeasca .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Arcond iti respect punctul de vedere dar atentia mea este concentrata pe performantele de pe contul real. Acolo intradevar sunt optimist si ma astept pana la sfarsitul anului la cele mai bune rezultate din ultimii 2 ani de trading pe real.

 

Majoritatea incepatorilor sunt foarte optimisti cand isi arunca primii bani reali pe forex, au atitudine de adevarati invingatori, dar statisticile arata ca tocmai optimismul asta al lor ii orbeste de realitatea ca se arunca intr-o piata unde concureaza cu profesionisti ce fac asta de o viata intreaga si s-au pregatit ani sau zeci de ani pentru asta pe bani reali in comparatie cu incepatorii care dupa o luna profitabila pe demo au impresia ca o sa se imbogateasca extrem de rapid.

 

Crezi ca poti bate un campion la sah doar pentru ca iti place sahul si esti optimist cu atitudine de invingator?

 

Eu sunt genul de om care joaca sah de placere si pentru stimularea neuronilor si ma simt la fel de castigat daca adversarul invinge mai ales daca invat ceva din partida respectiva. Cam la fel si cu aceste concursuri pe bani virtuali.

 

Afirmatia respectiva legata de sansele de a fi in top 3 la concurs era menita sa clarifice faptul ca prefer regulile nu pentru ca as considera ca m-ar avantaja ci pentru ca asa mi s-ar parea mai "realist" totul... Dar lasa ca poate facem un concurs noncomformist pe bani reali ca sa fie realist :biggrin:

 

Atunci lasa-i pe altii mai optimisti ( chiar fara motiv ) sa vorbeasca .

 

Ok. Nu mai zic nimic ca vad ca oricum fiecare interpreteaza cum vrea, cum poate, cum se nimereste sau poate pur si simplu nu stiu eu sa ma exprim corect. E si asta o varianta... Bafta la concursuri

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Zicea Tradelover pe undeva ca niciodata nu a vazut la concursurile de tras cu tunul unde se risca enorm, aceiasi castigatori de mai multe ori in top.

La ultimul concurs XTB am urmarit saptamanal evolutia TOP 20. De multe ori am observat numarul 1 iesind cu totul din top, in urma unui death-trade. Topul s-a modificat in continuu de-a lungul concursului.

 

Lucrurile astea sunt bine stiute: http://forexmagnates.com/demo-trading-contest-results-are-alarming/

 

Din ce vad aici prea putina lume vrea un concurs real de trading. Prefer sa lucrez la softurile mele de analiza/trading decat sa pierd timpul in concursuri fantasmagorice. Va urez sa va luati un Ferarri cu banii castigati pe contul de demo :biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Poate nu am fost destul de clar: oricati vor fi impotriva, NU voi organiza un concurs in genul celor promovate de brokeri. Avesti destule concursuri din alea ca sa alegeti. Va rog ca incepand de acum sa postati in threadul asta numai daca sunteti interesati sa punem la punct un format de concurs care sa promoveze un stil de trading axat pe profitabilitate constanta si pe termen lung.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poate nu am fost destul de clar: oricati vor fi impotriva ...

 

Nimeni nu va fi impotriva .

Nu va putea fi ( decat daca ar crede el ) si nici nu ar avea vreun sens .

Vor fi doar doua categorii : participanti si neparticipanti .

Discutiile au loc doar pentru a vedea daca este un concurs care merita abordat , indiferent de conditiile de desfasurare .

Eu de exemplu m-am hotarat : daca premiul I vafi de 100$ , nu voi participa .

Daca in schimb premiul va fi de 10000$ , rog sa fiu anuntat cu anticipatie , pentru a fi primul care ma inscriu , indiferent de conditii , atat timp cat sunt rezonabile ( refuz doar in cazul in care , ca bonus , castigatorul va fi impuscat ). <:-P:P:biggrin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Citind acest topic eu am inteles ca se doreste organizarea unui concurs pentru traderii care sunt dispusi sa aplice metode profesioniste de trade, similare celor pe care le aplica sau le-ar aplica in cazul in care ar detine un cont real.

 

Daca este adevarat:

Teoria/practica economica ne-a aratat ca orice business are cheltuieli fixe si cheltuieli variabile. Orice administrator isi doreste sa aiba cheltuieli variabile cat mai mari (prin "cheltuieli variabilie cat mai mari" ma refer la cheltuieli generate de un numar cat mai mare de clienti - sa presupunem ca profitul este direct proportional cu numarul de clienti).

 

Scopul unui concurs organizat/sponzorizat de un broker (broker = om de afaceri - pentru care cel mai important lucru este profitul si nu actele caritabile) este atragerea de cat mai multi participanti, participanti care sa devina ulterior clienti/"visatori".

 

Avand in vedere aceste argumente, consider ca nu ar trebui sa ne asteptam sa vina vreun broker care sa sustina financiar acest concurs, deoarece "se doreste organizarea unui concurs pentru traderii care sunt dispusi sa aplice metode profesioniste de trade, similare celor pe care le aplica sau le-ar aplica in cazul in care ar detine un cont real". Lipseste partea comerciala de atragere a unor "visatori" dispusi sa riste o suma pe care isi "permit" sa o piarda pentru a avea o sansa unica sa duca o viata lipsita de griji.

 

Cred ca nu ar trebui organizat un "concurs", ci o "competitie". Personal as participa la o competitie cu membrii forumului vamist pentru un premiu de 10 bani si sunt convins ca mare parte din traderii profesionisti ar participa la o astfel de competitie.

 

In concluzie parerea mea este ca:

- o perioada de 3 luni cred ca este ok

- un leverage mic sau o limitare a loturilor tranzactionate este justificat

 

Va propun sa ne intrecem intre noi pentru a invata ceva din asta.

 

In acest mod cei care sunt profitabili, vor participa la concurs pentru a dovedi in fata celorlalti ca sunt buni (nimic nu ii impiedica sa faca profit simultan cu participarea la competitie), iar cei care cauta "o sansa unica sa duca o viata lipsita de griji" nu vor fi motivati suficient sa participe.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.