Sari la conținut

Analiza profilelor de volum


Postări Recomandate

vreau sa mai dau niste exemple despre cum interpretam trendul cu ajutorul acestor indicatori.

 

sa ne reamintim cele 3 faze de evolutie a unui trend ascendent: acumularea (cind instrumentul este cumparat la preturi cit mai mici), miscarea propriu zisa in sus (cind pretul instrumentului este miscat in sus) si distributia (cind instrumentul este vindut la preturi din ce in ce mai mari).

2 precizari:

- acumularea coincide de fapt cu distributia de pe trendul precedent;

- distributia pe trendul in curs incepe odata cu miscarea in sus insa devine semnificativa si vizibila spre finalul trendului pentru ca acolo sunt preturile cele mai mari, si interesul este de a se vinde cit mai mult la preturi cit mai mari.

 

vreau sa repet inca o data: pe noi ne intereseaza sa identificam aceste perioade de acumulare/distributie, pentru ca acolo este momentul in care se investeste cel mai profitabil.

 

si acum exemplele: primul este pentru g-u. sa ne uitam la ultima miscare de pe g-u, am marcat-o cu sageti pe graficul daily. cum arata profilul distributiei de volume al acestei miscari? vedem in graficul 30min - activitate intensa (probabil distributie) in zonele unde sunt virfurile histogramei.

- exista distributie semnificativa? DA, in zona 1.5230.

- exista confirmarea ca trendul s-a intors? inca nu. poate fi doar un test al suportului, o ocazie de a reincarca alte pozitii long.

post-1398-12702224236_thumb.gif

post-1398-127022243565_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

al doilea exemplu e pentru g-j.

 

cum arata urcarea impulsiva de la 134.54? eu zic ca nu s-a terminat, pentru ca activitatea de distributie este redusa. vedeti ca pretul urca pe volume mici, iar virfurile histogramei ramin mici, de ce se intimpla asta? pentru ca traderii mari isi mentin pozitiile long deschise, in speranta ca vor vinde mai sus la un pret mai bun. unde se va intimpla asta? probabil 147, sau 148, sau 149. vom sti cind vom vedea un nou virf pe histograma.

 

sper ca e clar ce-am vrut sa exemplific.

post-1398-127022349308_thumb.gif

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Foarte interesant! Nu stiu daca m-as putea obisnui cu un astfel de indicator, dar analiza ta cu el chiar are sens si informatia pare a fi destul de importanta... E ca si cum ai vedea ce se intampla in culise, parca imaginea de ansamblu devine mai clara si mai aproape de realitate cu volumele astea.

 

<:-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asa gindeam si eu, pina cind am inteles de fapt ce este trendul si cum se misca pretul. acum cred ca acest indicator impreuna cu volumele tick sunt singurii care dau indicatii asupra a ce se intimpla de fapt in spatele pretului. pur si simplu vezi in timp real unde se formeaza suportii sau rezistentele.

 

in piata nu conteaza decit marimea si balanta dintre cerere si oferta. orice alta abordare de analiza "tehnica" care nu are in vedere aceste lucruri este gresita; si ma refer la miile de indicatori existenti care nu fac decit sa ne indrepte atentia in alta parte. singurul lucru care mai merita studiat este interpretarea actiunii pretului, chiar daca e putin intirziata fata de ce indica volumele.

 

Foarte interesant! Nu stiu daca m-as putea obisnui cu un astfel de indicator, dar analiza ta cu el chiar are sens si informatia pare a fi destul de importanta... E ca si cum ai vedea ce se intampla in culise, parca imaginea de ansamblu devine mai clara si mai aproape de realitate cu volumele astea.

 

<:-P

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca stai si te gindesti bine, primul lucru care apare in piata este plasarea ordinelor si respectiv executarea tranzactiilor, iar asta se vede sub forma volumelor. pretul se va misca mereu DUPA... e ca si cum ai trage un sut unei mingi; interpretarea actiunii pretului este ca urmarirea traiectoriei mingii, iar interpretarea volumelor este ca si cum te-ai uita la cum a fost aplicat + cit de tare a fost sutul etc... sigur ca ambele sunt importante, fara discutie, insa daca ai informatii despre momentul initial esti mereu cu un pas inaintea celorlalti.

 

apuca-te sa citesti "master the markets" de tom williams, de fapt topicul acesta se bazeaza pe ideile din cartea lui. e o carte foarte buna, care vorbeste clar despre mecanismele pietii.

 

Scrat actiunea pretului este putin intarziata fata de ce se vede in volume? :)

 

Cu asta mi-ai captat toata atentia. Ma apuc sa citesc tot threadul cu atentie...

 

Stima!

 

Editat de Scrat
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am gasit cartea pe 4shared.com. multumesc pentru sfat

 

Eu m-am lovit prima oara de idea asta cu volumele in cartea lui Van Tharp. Motivul pentru care nu am studiat niciodata problema este ca am ramas tot timpul cu idea ca brokerii astia mici la care imi permit eu sa am acces nu o sa imi poata oferi niciodata informatia reala a volumelor din piata. Daca tu totusi sustii ca e ok sa faci analiza dupa volume cu ibfx chiar am sa incerc...

 

singura problema ar fi ca nu as putea face astfel de analize legate de volum si de pe metatrader mobile dar nah... nu e sfarsitul lumii :)

 

mersi inca o data pentru sfaturi si pentru timpul si energia acordate aici pe forum

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca Scrat imi permite,am facut o anliza tehnica pe un cont demo IBFX la EURJPY folosind indicatorii clasici din MT4 legati de volume , A/D si Volumes.

In analiza mea am introdus si elemete de price action. Daca am spus prostii sunt sigur ca o sa ma corectati imediat.

 

 

post-1363-127053214911_thumb.png post-1363-127053215139_thumb.png post-1363-127053214694_thumb.png

 

Cu alte cuvinte, trendul up si-a pierdut putin din momentum. Vom vedea daca va mai face un nou high si pe urma reversal sau va fi doar un LH si un reversal, sau doar o corectie mai adanca.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.