Sari la conținut

Analiza profilelor de volum


Postări Recomandate

Scrat la mine platforma IBFX a ramas blocata la perechea Gbp/Cad pe 19.03.2010 la cota 1.5258.

Ai vre-o idee ?

Merci

 

La fel si perechea Cad/Jpy

post-2700-127054647446_thumb.gif

Editat de Vaxx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

volumul mare al barei h1 reprezinta efort de invingere a suportului. acolo ar mai fi ceva de discutat d.p.d.v al vsa, daca va uitati la range-ul care a aparut imediat dupa penetrarea suportului se vede clar cum se testeaza cererea de citeva ori si apoi pretul continua in jos dupa ce a fost confirmata lipsa cererii in piata.

 

EURUSD h1. O intrare cu risc mic!

 

post-1363-127054235543_thumb.png

 

post-1398-127056727034_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

n-am idee, da poti sa intrebi la ibfx care e problema daca tot esti asa atasat de perechea asta :) .

 

 

sa ne uitam la profilul miscarii in jos. s-a terminat sau nu?

 

Parerea mea este ca nu.

Scrat te-am intrebat mai sus daca ai idee ce sa intamplat cu Gbp/Cad

 

Merci

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

intr-adevar, trendul este in jos si aceasta miscare pare a fi doar un retrac. nu vreau sa discut tf mari, ci pe cele mici. din moment ce pe daily si weekly pare ca a urcat suficient, mi se pare logic sa urmarim o intrare short pe un tf mic, de exemplu h4 sau h1.

 

am pus profilul pe ultima unda h4. nu urmaresc e-j, insa dupa cum e configurata histograma as spune ca mai are de urcat fata de unde e acum; chiar daca nu mai face un nou maxim, tot ar trebui sa urce spre 127.20 pentru a incheia distributia.

 

cind incepe sa urce... ei bine, pentru asta ne uitam pe un tf mai mic, de exemplu 30min, unde urmarim profilul coboririi de la 127.90 pina aici. cred ca se vede clar virful de acumulare in zona 125.55; acumularea nu se face pe o valoare fixa, ci pe un interval de pret, asa ca incercam sa depistam marginile superioara si inferioara ale acestuia. pe configuratia actuala, daca pretul trece in sus de marginea superioara a intervalului (linia rosie) cred ca va continua sa urce pina la urmatoarea rezistenta - 127.20. de-acolo mai vedem ce face.

 

 

Daca Scrat imi permite,am facut o anliza tehnica pe un cont demo IBFX la EURJPY folosind indicatorii clasici din MT4 legati de volume , A/D si Volumes.

In analiza mea am introdus si elemete de price action. Daca am spus prostii sunt sigur ca o sa ma corectati imediat.

 

 

post-1363-127053214911_thumb.png post-1363-127053215139_thumb.png post-1363-127053214694_thumb.png

 

post-1398-127058606867_thumb.gif

post-1398-127058607521_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Scrat am discutat un pic cu Vaxx pe skype despre tipul tau de analiza cu volumele... am inceput sa prind idea si repet... mi se pare o abordare mult mai aproape de realitatea din spatele graficelor...

 

totusi... ma incomodeaza faptul ca nu pot face de pe mobil o analiza legata de volume, caci in metatrader mobile nu pot pune indicatori custom...

 

intrebarea: imi poti recomanda alti indicatori built in metatrader cu ajutorul carora sa ma apropii de eficienta stilului tau de analiza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din pacate, nu. poti sa incerci citeva MA-uri, de exemplu 55 sau 60, uneori pe tf medii gen h1/h4 acestea se suprapun cu pozitia vwap... insa totul depinde de viteza trendului si asta e in functie de ticks, adica de volume.

dupa ce vei vedea de mai multe ori configuratia de acumulare/distributie, pot sa-ti spun ca in cele din urma vei ajunge sa o deosebesti cu ochiul liber.

 

@Scrat am discutat un pic cu Vaxx pe skype despre tipul tau de analiza cu volumele... am inceput sa prind idea si repet... mi se pare o abordare mult mai aproape de realitatea din spatele graficelor...

 

totusi... ma incomodeaza faptul ca nu pot face de pe mobil o analiza legata de volume, caci in metatrader mobile nu pot pune indicatori custom...

 

intrebarea: imi poti recomanda alti indicatori built in metatrader cu ajutorul carora sa ma apropii de eficienta stilului tau de analiza?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.