Sari la conținut

Curatenia de primavara-vara


Stefan

Postări Recomandate

  • Moderators

De acord cu oltciter.

Parerea mea e ca nu o sa avem niciodata chat in care sa se vb doar forex. Chat-ul e cum ii spune numele, chat. Adica "stat la taclale". Daca faci mai multe camere, toti se vor aduna in camera unde se vorbeste despre "diverse", vezi doizece.ro pe vremea cand era al lui vivi/irina. Multi dintre cei care posteaza mult pe chat intra acolo special pt "audienta" (vezi mihai666, paul.todea, darzu, etc), ori pt "stat de vorba despre vremea in Xlanda" (banuiesc ca nu era nici un apropo, hihi). Intr-o camera in care nu sunt decat 2-3 useri nu o sa fie nici un doalog, chiar daca ea se cheama "forex si doar forex, pentru experti si doar pt ei". Iar cand se va aduna lumea, indiscutabil nu se va vb doar despre forex. Mai o gluma, mai un maimutzoi, mai un yarrr si un grrr.. etc.. altfel chatul nu e placut, nu are haz.

 

Asta nu inseamna ca nu avem voie sa incercam. Putem face oricate camere, pe profile, sa vedem cum merge treaba. Eventual ar fi bine sa fie "moderatori" ai fiecarei camere, dintre traderii cu experienta pe profilul respectiv (elliott, etc) care sa poata "da afara" pe cei care sunt offtopic ori sunt recalcitranti, iar daca te-a dat afara sa nu mai poti intra 5 minute (10, 30, doua ore, a se hotari timpul potrivit). In timp, daca intr-o camera se dicuta lucruri interesante, cei care au de ascultat si vor intr-adevar sa discute, sa invete, vor face tot posibilul sa intre inapoi si vor fi siliti sa "behave" (bai, iar imi scapa cuvantul romanesc!). Daca nu se discuta lucruri interesante, iaca fleosc, putin imi pasa ca m-ai dat afara, nici nu vreau sa mai intru. Si camera se stinge, moderatorul someaza, camera se sterge. Ca la MSChat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exista o limita la cate ratinguri pot da intr-o zi...

 

Eu am mai citit din topicurile cu posturi vechi chiar si din 2007 si unde am vazut un post care mi-a placut am dat plus dar am ajuns la faza in care sa nu mai pot da ratinguri. Intre timp am mai gasit cateva posturi la care as fi dat plus dar sistemul nu lasa...

 

Ce zici Stefane? Lasam asa limita aia? Sunt convins ca are o logica dar evident exista avantaje si dezavantaje...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Daca tot ati adus vorba de ratinguri, am si eu o problema care ma deranjeaza... Cum se face ca imi pot da singur rating la propriile topice? Nu la postari, la topic. Fac topicul si pac! imi trag 5 stele ca nah... doar e al meu...

 

Nu stiu cati se sinchisesc sa voteze ratingul la topice, unii nici nu cred ca stiu unde poti face asta, e pus acolo in colt, abia se vede, dar totusi nu as vrea sa vad cum toate topicele deschise au 5 stele asa... din fabrica, decat daca sunt intradevar bune si sunt votate de cei care le citesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Criodi eu cred ca ai dreptate dar in acelasi timp e discutabila problema. E normal sa nu iti poti da singur rating la posturi insa la topice intr-un fel e dreptul la opinie. Pana la urma chestia asta cu "e topicul meu" e joaca egoului. Degeaba deschid eu un topic despre subiectul xyz daca subiectul se dezvolta si participa tot mai multi forumisti poate se transforma in ceva de care nu sunt multumit si vreau sa ii dau rating o stea in loc de 5. Acum, ca imi dau eu 5 stele la topicul meu nu ar fi o mare problema daca s-ar vota de cat mai multi forumisti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca ratingul asta de 5 stele trebuie scos, pt. ca nu este normal sa-ti administrezi singur 5 stele, nu este de bun simt, apoi cea mai importanta problema este faptul ca un incepator de exe daca vrea sa caute o strategie buna este indus in eroare de acele stele si se duce exact acolo unde sunt mai multe crezand el ca a gasit magia in forex. Eu nu sunt de acord cu acest rating.

 

Stiu parerea mea nu conteaza

 

Bafta, si va salut pe toti

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Parerea tuturor conteaza .... parerea mea :D

 

Idea este in felul urmator. Daca eu mut intr-un topic un post mai vechi decat cel care a initiat topicul, topicul mai vechi devine cel principal al topicului deci si initiatorul topicului se schimba :D lucrul asta se intampla rar si speram sa nu se mai intample deloc, adica sa nu fie nevoie sa fac/facem astfel de operatiuni pe foum.

 

Dar idea ar fi ca poate este irelevant al cui e topicul. Topicul e al forumului :D

 

@vaxx poate sa vina incepatorul si sa isi faca topic ca suntem destui care sa votam astfel incat topicul sa reflecte valoarea lui reala. Important este sa votam cat mai multi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Da, sian are un punct de vedere bun aici. Daca eu deschid topicul legat de un anumit subiect iar apoi discutia deviaza in alte directii fara ca poate eu sa mai particip vreodata, iar calitatea topicului lasa de dorit poate e ok sa imi votez propriul topic.

 

Cu toate acestea participanti la forum sunt o gramada si fiecare isi poate exprima opinia prin votarea topicului. Nu cred ca ar fi o problema daca initiatorul topicului nu ar putea sa isi voteze propriul topic. Eu zic ca ar fi mai bine asa pentru ca sunt unii pe forum care vin si posteaza o strategie, sau vreo 4-5 posturi la rand asemenea unui articol (asta as fi eu daca nu vati prins :D) iar apoi discutia moare. Topicul ramane material de studiu sau articol bun de citit dar nu topic de discutie. Si sa imi votez singur propriul articol in cazul asta nu mi se pare ok.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

ba eu chiar mi-am dat 5 stele la topicele proprii care au devenit interesante. Si nu acum, ci la vremea lor, chiar si acum cativa ani. Am si scris atunci ca "mi-am dat 5 stele", cautati si o sa gasiti textul. Topicul nu e al meu, ci este al tuturor, al comunitatii, si daca eu ii dau 5 stele si scriu porcarii in el, atunci e destul ca alti 3 useri sa ii dea cate o stea, atunci o sa aiba 8 stele, care impartite la 4 votanti inseamna 2 stele si eu nu mai pot face nimic sa mi-l urc. Daca vreti topice de 5 stele, creati continut si discutii care sa reflecte cele 5 stele, si atunci userii va vor da 5 stele, indiferent ca vi le dati si voi sau nu. Daca creati topice de rahat, puteti sa va auto-dati si mama stelelor, ca nu rezista.

 

Cum spunea unu mai sus, daca ati gasit un topic cu 5 stele si nu e "magia in forex", dati-i o stea. Se face media. Conceptul de Moving Average ar trebui sa nu va fie strain. Inca vo 2-3 care ii dau cate o stea si ramane de o stea. Bye bye...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Management

Nici mie nu mi se pare o problema treaba cu stelele (exact din motivele explicate de Sian si de Tradelover), asa ca probabil nu voi schimba modul de functionare. De treaba cu limita de ratinguri acordate pe zi sincer nu stiam... O sa ma gandesc care ar putea fi logica pentru a o tine, dar momentan nu-mi vine nimic in minte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.