Sari la conținut

Analiza tehnica zilnica


paul.todea

Postări Recomandate

Deschid acest topic din dorinta de a face viata incepatorilor mai usoara.Acest topic li se adreseaza in primul rand lor.Eu postez zilnic 2-3 grafice in functie de oportunitati si de timpul pe care il am pe blogul unui prieten, pe diferite perechi.La inceputul saptamanii, sau la sfarsitul saptamanii postez grafice daily pt sapt urmatoare, iar in cursul sapt, grafice H4 si H1, in functie de oportunitati.Incerc sa tranzactionez intraday pt ca mi se pare mai eficient, (intre orele 8-9 si 20), si pt ca nu imi permit sa stau zile, saptamani cu tranzactii deschise, sau cu minusuri mari.(am fazut chiar azi pe vamist chat, cineva pierduse un stop loss de 1000 pipsi).

Inainte sa pun un link sau un grafic pe forum as dori sa le cer permisiunea administratorilor sa fac acest lucru pt ca stiu ca nu prea e permis sa se faca reclama altor siteuri.Vreau sa mentionez ca este un blog,nu e al meu, iar pe blog nu exista publicitate si nici intentia de imbogatire pe net, deci nu exista foamea de trafic mare.Daca nu se poate e ok, dar sunt convins ca oricui i-ar placea sa vada idei de tranzactionare ale altcuiva, macar sa aiba o confirmare ca ceea ce face face bine.

cam asa arata un grafic, e un grafic de azi, 14.05.2010 file://localhost/C:/Users/paul/Desktop/eurjpy%20h4.gif

 

In incheiere vreau sa adaug ca nu ma consider un profesionist, si accept cu placere intrebari, sau alte idei, sau alte viziuni ale altor traderi cu privire la grafice

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Graficul arata minunat pt ca lipseste cu desavarsire.Bravo.

Exista topicul cu perechile valutare unde poti sa postezi cat vrea inimioara ta.

 

Spor!

 

acesta e un grafic gbpjpy h4 pt inceputul sapt viitoare.ma pripesc urcand pe forum acest grafic pt ca depinde f mult de ceea ce se va intampla duminica noaptea, dar il pun totusi ca sa va faceti o idee.

 

http://3.bp.blogspot.com/_LVmS7cM5Yw4/S-53HDiyJGI/AAAAAAAAAFY/5F-LfeXYMWQ/s1600/gbpjpyh4.gif

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@paul.todea

 

De ce nu ai lasat culorile la Ichimoku Kinko Hyo pe culorile lui default, cel putin ale Senkou Span A si B, si le-ai schimbat, facandu-le de aceeasi culoare? Ichimoku nu semnalizeaza doar suporti si rezistente, ci si momentum, sentiment, samd. E mai complex de atat. Nu este rea interpretarea ta, totusi fiecarei candele in curs ii corespunde un anumit nivel s/r (dinamic), nu poti vorbi de nivele din viitor cel putin pana luni dimineata, ca sa vezi cum s-au trasat si Tenkan-sen si Kijun-sen si Future Kumo.

 

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@paul.todea

 

De ce nu ai lasat culorile la Ichimoku Kinko Hyo pe culorile lui default, cel putin ale Senkou Span A si B, si le-ai schimbat, facandu-le de aceeasi culoare? Ichimoku nu semnalizeaza doar suporti si rezistente, ci si momentum, sentiment, samd. E mai complex de atat. Nu este rea interpretarea ta, totusi fiecarei candele in curs ii corespunde un anumit nivel s/r (dinamic), nu poti vorbi de nivele din viitor cel putin pana luni dimineata, ca sa vezi cum s-au trasat si Tenkan-sen si Kijun-sen si Future Kumo.

 

Succes.

 

1. am zis ca m-am pripit un pic punand acest grafic pt ca mai e mult pana luni(ma refer in special la un eventual gap), dar am vrut sa isi faca lumea o idee despre cum arata graficele mele.

2. sincer am gasit f putine materiale despre ichimoku.stiu ca e mult mai complex si mi-ar placea sa il cunosc f bine pt ca imi place mult.Eu l-am invatat in mare parte de pe youtube si am vazut ca aproape toti cei care il folosesc l-au prsonalizat, probabil nu il cunosc nici ei f bine. dirzuandreiovidiu, cred ca tu ai pus pe vamist un post cu un filmulet despre ichimoku, si o sa ma uit la el sapt asta 3. si inca o chestie...nu e blogul meu :| , e al lui nest(pt cine il stie).

Editat de paul.todea
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators
Offtopic

Sunt de acord cu minusurile lui sian, ai putea sa postezi graficele aici. Sunt convins ca ai avea parte si de mai multe view-uri si de parteneri de dezbatere mai abili. Blogul arata execrabil dupa parerea mea si nu face deloc dezbaterea unor grafice foarte utila.. Mie unul mi se par ok analizele tale si mi-ar placea sa le vad discutate pe forum. Poate renunti la blog si postezi graficele aici. Daca nu in topicul acesta, poate in cele destinate fiecarei perechi valutare, sau in topicul lui dirzu cu analize din mai multe perspective (Tot se plange el ca nu mai posteaza nimeni pe acolo :|).
  • Upvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.
  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.