Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

am_kabibi o intrebare de incepator, poate figura din dreptunghi(vezi imaginea) considerata ca un impuls, tinand cont va valul iv a intrat cu circa 30 de pipsi in zona valului i, sau este mai sau avem mai degraba un nou wedge 1-2?

post-3824-018356300 1286545061_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am_kabibi o intrebare de incepator, poate figura din dreptunghi(vezi imaginea) considerata ca un impuls, tinand cont va valul iv a intrat cu circa 30 de pipsi in zona valului i, sau este mai sau avem mai degraba un nou wedge 1-2?

 

Salutari Deos. In primul rind unda care a intrat cu acesti 30 de pipsi in zona valului i poate fi doar prima unda a valului iv. Unda care incheie valul determina si lungimea lui. In al doilea rind daca la asemenea inaltimi vezi ca se formeaza wedgeuri mai bine califica-le endinguri-- parerea mea-- sau extensii in valuri de nivel mai mic. De obicei se crede ca unda trei dintr-un impuls tre sa fie cea mai verticala, in ultimul timp am intilnit des impulsuri unde unda unu e mai verticala desi nu e extinsa fata de unda trei si in acest caz unda cinci are tendinta sa fie practic egala cu unda unu ca verticalitate si ca lungime. Daca cineva va avea dorinta de a vedea exemple cu astfel de impulsuri , voi fi la dispozitia lui.

post-4587-038119200 1286615091_thumb.gif

post-4587-030831800 1286615100_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La eur usd, dupa cum am si presupus, am intrat in corectie formind unda iv of ©. Aici ar trebui sa ne asteptam deja la extensii in timp, la dreapta. Orice trei format poate fi considerat drept unda patru sau doar prima unda din valul iv.

post-4587-004441200 1286615494_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@deos

 

de cate ori ai sa vezi o formatiune de tipul ala sa stii ca e un val b.

am pus si numaratoarea mea.

unde sunt valuri c cred ca observi impulsul, iar unde avem wxy, acolo ai un flat complex, 333. numai cand ai formatiuni 333 ai numaratoare wxy. poti intalni si cazul wxyxz. vezi in glen neely mai multe info.

 

@am-kabibi

 

wedgeul nu este specific valului 5 de final. 5 final, sau ending, este 33333, fiecare val format din 3 dar fara sa fie wedge. valul 5 final trebuie sa fie un triunghi ascendent, fiecare val din impuls fiind din alte cate 3 valuri.

post-1947-099315600 1286954564_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.