Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

@deos

 

de cate ori ai sa vezi o formatiune de tipul ala sa stii ca e un val b.

am pus si numaratoarea mea.

unde sunt valuri c cred ca observi impulsul, iar unde avem wxy, acolo ai un flat complex, 333. numai cand ai formatiuni 333 ai numaratoare wxy. poti intalni si cazul wxyxz. vezi in glen neely mai multe info.

 

@am-kabibi

 

wedgeul nu este specific valului 5 de final. 5 final, sau ending, este 33333, fiecare val format din 3 dar fara sa fie wedge. valul 5 final trebuie sa fie un triunghi ascendent, fiecare val din impuls fiind din alte cate 3 valuri.

 

Salut Harif. Probabil nu mai inteles. Eu am zis: "daca la asemenea inaltimi vezi ca se formeaza wedgeuri mai bine califica-le endinguri-- parerea mea-- sau extensii in valuri de nivel mai mic".

Deos depistind pe portiunea data de grafic ceva ce-i aducea aminte de triunghi diagonal a presupus ca iar avem combinare de unde 1-2 in cadrul undei trei, deci extensie prelungita in asteptarea undei trei din trei din trei. Eu am presupus ca mai bine figura data sa fie privita nu ca wedge ci ca ending triangle 3-3-3-3-3, figura care sa incheie toata cresterea. Am si adus o poza cu scenariul dat, vezi mai sus.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

ai incalcari de valuri, in special la scenariul 2 nici nu poate fi vorba.

si apoi eu nu mai caut de mult sa fac previziuni.

iar asa cum arata poza la acea data aia este numaratoarea mea, strict pe poza respectiva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu tot respectul Harif, dar ma mai citez odata: "In primul rind unda care a intrat cu acesti 30 de pipsi in zona valului i poate fi doar prima unda a valului iv. Unda care incheie valul determina si lungimea lui". Ai pomenit de incalcari(la plural), mentioneaza-le sa vad poate intradevar am scapat ceva. Sau poate tu?

post-4587-091076600 1286958118_thumb.gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@am_kabibi si harif, am eu o tendinta sa vad wedge-uri cam peste tot(cred k e o chestie de incepator), totusi scenariul 1 al lui am_kabibi cu triungi ascendent in valul 2 este chiar foarte ok.

@harif, in cazul scernariului tau nu este prea disproportionat(atat ca timp cat si spatiu) presupusul flat [A],,[C]?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am_kabibi in privinta scenariului propus pentru eur/usd vad presupusul de catre u val i ca o secventa 1-2,1-2 ( extensia (3) poate fi marcata in mai multe moduri dar asta conteaza mai putin)

post-3824-087086800 1286992376_thumb.gif

Editat de deos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

se pare k scenarul de mai sus se adevereste, si avem fie (5) final, fie un 1 of (5).

P.S. pentru a vedea ink odata frumusetea EWA, va rog sa observati cum posibilul val (3) este o extensie de 461,8 "ca la carte", din valul (1).

post-3824-005685200 1287025649_thumb.gif

Editat de deos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ am_kabibib analizand presupusul impuls in sus, vreau sa te uiti un pic la wedge-ul din valul 1(imaginea atasata e pe tf 1M) si sa fii atent la valul 3 din acesta care are iarasi o structura de wedge mai degraba, ceea ce incalca regulile dupa Prechter. Si piramidici zicea k valul 3 in wedge poate fi atat impuls cat si wedge, si ca asta e o chestie specifica pietei forex. U ai mai intalnit asa fenomen?

post-3824-035400500 1287059475_thumb.gif

Editat de deos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ am_kabibib analizand presupusul impuls in sus, vreau sa te uiti un pic la wedge-ul din valul 1(imaginea atasata e pe tf 1M) si sa fii atent la valul 3 din acesta care are iarasi o structura de wedge mai degraba, ceea ce incalca regulile dupa Prechter. Si piramidici zicea k valul 3 in wedge poate fi atat impuls cat si wedge, si ca asta e o chestie specifica pietei forex. U ai mai intalnit asa fenomen?

 

Pe un alt forum ieri am avut discutii aprinse in privinta acestei portiuni de grafic. Eu zic ca e un wedge 3-3-3-3-3, dar poate fi si o conbinatie de unde 1-2;1-2. Prechter in legatura cu asta spunea ca combinatiile de unde 1-2;1-2 sunt cu mult mai dese decit wedgeurile- in orice caz de la 1.3775 avem pina ce doua impulsuri in sus.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.