Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

speculatii din piata.

4 Dealers Respond With "$1+ Trillion" To Fed Reverse Inquiry Into How Much QE2 Is Necessary... deci $1T+ pt primele 6 luni... deci, $2T+ pt 1 an.

 

 

Fed-ul are active de 2.3T acum... ar insemna dublare in 1 an? for fuck's sake, chiar face Ben asta?

 

Acu e acu, am senzatia ca tehnicienii (forecast-isti) bat campii la ora asta cu caderea bursei gen Prechter si Neely- sa explic o aritemetica simpla: indiferent de decizia finala la Q2, activele FED in piata sunt de 2trilioane. activele totale ale Bursei se apropie de 20T deci al ora asta FED detine aprox 10% din piata, daca zvonurile se vor adeveri referitor la o nou plan de relansare activele FED din prima propozitie se duce spre 20% si habarbnistii astia de tehnicieni cred ca piata se va duce in jos, rad cu lacrimi. Asadar, ne apropiem de mare nationalizare mascata si daca va amintiti de perioda de dinaninte de 89` stiti deja raspunsul. din momentul asta piata nu mai e libera- puteti sa sa-i spunem ADIOS.

 

 

vreau sa fac doua precizari.

1 despre forex

metoda ewa in forex are un procent de incertitudine uriasa, in sensul ca poate urmari cu greu piata, fata de stock market. raspunsul e extrem de simplu: banci comerciale, banci centrale, politici monetare, roboti , quanti si restu care fac trade al milisecunda pe volume reale cu acces direct in piata, un jucator forex e victima sigura in forex cu metode intraday si aletele (se poate spune ca experienta ajuta- ajuta o laie... )cu atat mai putin metoda- degeaba am eu in ewa o directia oarecare ca urmare a unei analize, daca politica monetara este pozitionata contrar analizei mele tehnice. (nu mai divaghez ca stiti deja.)

nu acelasi lucru se poate spune despre cei care urmaresc piata cu def trendului cu minime si maxime- stiti mai bine ca mine aici!.

 

2. despre elliott wave si dirivate din ewa.

petru elliotisti acu (simt nevoia sa sa le spun nsite adevaruri triste care se pot verifica al orice ora): am avut o experienta f trista cu subscribe de la Elliott Wave (prechter). un an am avut acces al subscribe(de la m15 pana la weekly, oferite zilnic) am fost surprins dupa mai multe analize personale tragand linie rezultatul -dezastru- 75% 80% din analize au fost proaste -ceea ce m-a dus la gandul ca baietii aia ori isi bat joc, ori numai metoada de analiza nu e EWA, pentru entuziasti -Prechter bate campii la greu ca si altii, Voznai sau vozniaci, neowave-isti -(aici am obs totusi o apropiere de mai mult de piata decat la restu) analizele neowave daca cineva stia sa citeasca codificarea- surpriza 70% bune- repet se poate verifica- mai ales ca acu a trecut vremea si am putut sa trag linie. (repet, se poate verifica pe trecut cele doua metode-cine nu le intelege le pot explica- adevaru e ca neely e cu 5 clase desupra lui Prechter-in lumea lor) repet ca vor sari in aer unii pe aici- am istorircul analizelor pe un an de zile la cele doua metode si se poate verifica, asta ca sa nu mai bateti si voi campii pe aici. deci cine merge dupa subscribe de la baietii astia, sigur nu vor castiga vreodata.

eu vb ca o medie cand m-am referit la procentele de analize bune versus proaste. de ce medie?: pentru ca erau si forex si stock, bonduri etc.etc. analizele in stock market - procetul la prechter era imbucurator (oil, cafea, carne, porci,vaci vii, actiuni) la indici incepea balbaiala iar analize despre forex -dezastru- sapatamni intregi la rand, analiza dupa analiza erau numai contratrenduri. analizele de genul asta sunt niste minciuni ele nu urmaresc piata cu adevarat -repet se poate verifica- dau arhiva la orice ora (analize zi de zi timp de un an). cineva nou in piata si incantat de graficele frumoase, o data ce a cumparat subscribe e victima sigura daca se ia dupa ele.

nu acelasi lucru l-am observat al analizele lui neely (nu ofera multe analize. sp500, t-notes, euro si aur). raportul proportional al analizelor gresite la neely sunt mai mici ca al prechter raportul e practic inversat.

Editat de flames
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut Flames. Pozitia ta fata de EWA si fata de neowave e pozitia ta, sper parerea personala sa nu treaca in propaganda.

Prechter vs Neely !!! Interesanta analiza. Rapunsul mi se pare evident: fratilor, invinuiti tehnicianul si nu tehnica. La fel si dumneavoastra, daca nu va prieste aceasta tehnica de lucru. Poate ca problema e in dumneavoastra?

Credeti-ma, sunt elliottisti care au facut avere in baza EWA.

Succes!!

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bai kabibi si cu evidentele ce dracu fac bai. adica nenea prechter da niste mare m.... cu analizel lui..... am videnta ce drq!, ori tu nu ai citit, fac excell pe procente si metoda de analiza dau si arhiva, esti indoctirnat cu vozniacii aia de la procapital... se fac bani pe ewa nu zic nu, dar nu cu prechter, vozani sau neely. normal ca iti tii partea acu nu esti... ca sa dai in gat toate esecurile.... eu vorbesc de niste evidente.... evidente omuleeeeeeeeeeeeeeee pe o per de mai bine de un an... 2008 dec iunie 2010. dezastru -dezastru in analizele lui precter, nici voznai nu sta mai bine daca ma gandesc. nu fac apologia lui neely, metoda neaowave si ew a lui neely sunt in mare cam ca si cele clasice cu o clasificare mai buna, dar atata tot, ca si asta merge in gropi de numa........ citeste bine nuantele.... sau sa cumpaar niste ochelari de cal pentru ce am scris eu mai jos. SI CU EVIDENTA CE FAC??? O ARUNC LA GUNOI DE DRAGUL FILOSOFIEI ELLIOTT??

 

All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.” Arthur Schopenhauer (1788 - 1860) in pastele masii de treaba, auzi cica am eu eu prob..... dar evidenta? curat murdar neicusorule! saracu Caragiale......

 

 

 

io stiu ca numai turcii nu se inteleg cand comunica, dar si noi romanii!.. doua drq de treaba!

Editat de flames
  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dak mi se permite, am si eu o opinie despre ce a zis flames. Referitor la Prechter, el este doar un analist, nu a facut niciodata trading niciodata in viata, iar analizele lui sunt foarte "dubioase" si de aceea trebuie luate in considerare ca atare. Totodata la Elliott Wave International, analizele forex de acolo sunt pregatite de Jim Martens, care in opinia multora este un analist foarte slab. Ceea ce am concluzionat eu in scurta experienta cu EWA(teoria clasica) este: tehnica merge ff bine pe forex, mai este foarte mult de lucrat si de descoperit in EWA in special aplicata pietei forex, ce a scris Prechter despre EWA este doar un inceput de drum, multe aspecte legate de EWA nu au fost inca publicate intr-o lucrare separata. Si o sa dau numai un singur exemplu: despre fenoimenul extensiilor(indiferent de val) Prechter a scris ca sunt cele mai stranii si imprevizibile fenomene in forex,nimic mai mult. Prechter are meritul k "a sters" praful de pe teoria lui Elliot si a facut-o cunoscuta lumii asa rudimentara cum era ea. De aceea annalizele lui nu trebuie supraestimate. Sunt traderi in lumea asta muult mai buni decat Prechter in ale EWA-ului. Si knd zic traderi vorbesc de persoane trade pe banii lor, nu vanzand analize. Iar dak apare intrebarea de ce acestia nu ies la tv sa completeze EWA sau sa scrie o carte raspunsul este simplu: nu au nevoie de asa ceva, deoarece nu se merita sa scrii carti knd u faci muuuult mai mult din trade.

Editat de deos
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Flames, daca stiam ca o sa-ti stirnesc asa emotii nici nu mai interveneam. Vozniak???? Sa nu discutam in curind si despre kabibieni???? Sincer imi pare rau ca am intervenit, pe mine defapt nu ma intereseaza astfel de evidente atita timp cit kabibianismul ma satisface. Sa stii ca analizele ti le urmaresc cu atentie, as vrea si pe viitor sa vii aici cu ele, mai mult nimik.

Inca odata succes!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.