Sari la conținut

Undele Elliott - analiza si trade


Postări Recomandate

@ am_kabibi, in legatura cu aud sunt perfect de acord, ala are intradevar numai 3 valuri, dar pe deo parte am gasit in literatura wedge-uri cu structura 3-3-3-3-3. De aceea ar merge si posibilitatea cu wedge.

Si ca sa complic lucrurile si mai tare(asa sunt eu de obicei, le incurc cand imi e lumea mai draga :biggrin:, daca ma uit daily, atunci vad lucrurile ca in imaginea atasata. deoarece am avut un 3 extins, si 5 ala are cam structura 3-3-3-3-3(deci de ending triangle), atunci putem presupune ca 5 e failed si urmeaza o corectie de durata mai lunga. Ramane de vazut dak pretul va depasi nivelul ala critic , atunci 5 a fost failed, dak nu atunci wedge-ul ala e bun si vom avea un 5 extins, care v-a urca pretul peste 1.00

post-3824-069470900 1281519267_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 990
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Acum am inteles. Nu-ti vazusem scenariul de amploare. E chiar o idee buna varianta cu ending triangle pe Zi. Si daca e sa presupunem ca de abia s-a finisat unda trei din acest triunghi atunci sunt sanse chiar sa nu fie failed.

Apropo, ce zici de o asa alternativa la usd chf?

post-4587-009603400 1281520923_thumb.gif

Editat de Cityzen
Am sters citatul cu postul anterior conform regulamentului.
  • Upvote 1
  • Downvote 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
Cotatia a cazut ca o stanca. De cateva luni astept o cadere si trebuie sa fiu foarte sigur ca voi lua aceste tranzactii short, cu intrari bazate pe analiza tehnica, ci nu pe tenta emotionala :biggrin:. Prima tranzactie va fi in vecinatatea rezistentei 1.3 cu tinta spre 1.2945,15 si 1.2885 pentru un target de 115 pips. Daca setup-ul se va confirma ca fiind unul valid ma voi orienta catre ceva mai agresiv cu plecare de la 1.295 cu tina catre 1.2925,12895,65 chiar 1.2835. Fundamental Banca Centrala Europeana a anuntat astazi ca doua banci europene au cumparat 430 milioane de dolari subliniind lipsa de dolari la banci si stimuland, in consecinta, cererea viitoare de dolari. Eurostat forteaza Germania sa considere participatiile sale de la Hypo RE & WestLB ca fiind datoria suverana. Dupa cum prevede Tratatul de la Maastricht, implicatiile ar putea fi enorme pentru tarile din Zona Euro. Pe de alta parte, expertul valutar al celei mai mari banci Elvetiene, UBS a declarat ca pune la indoiala sustenabilitatea revenirii monedei europene dupa entuziasmul cu care oficialii UE au adoptat consolidarea fiscala si considera ca euro va incepe declinul.
Editat de Stefan
Marcare offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic

Cotatia a cazut ca o stanca. De cateva luni astept o cadere si trebuie sa fiu foarte sigur ca voi lua aceste tranzactii short, cu intrari bazate pe analiza tehnica, ci nu pe tenta emotionala :biggrin:. Prima tranzactie va fi in vecinatatea rezistentei 1.3 cu tinta spre 1.2945,15 si 1.2885 pentru un target de 115 pips. Daca setup-ul se va confirma ca fiind unul valid ma voi orienta catre ceva mai agresiv cu plecare de la 1.295 cu tina catre 1.2925,12895,65 chiar 1.2835. Fundamental Banca Centrala Europeana a anuntat astazi ca doua banci europene au cumparat 430 milioane de dolari subliniind lipsa de dolari la banci si stimuland, in consecinta, cererea viitoare de dolari. Eurostat forteaza Germania sa considere participatiile sale de la Hypo RE & WestLB ca fiind datoria suverana. Dupa cum prevede Tratatul de la Maastricht, implicatiile ar putea fi enorme pentru tarile din Zona Euro. Pe de alta parte, expertul valutar al celei mai mari banci Elvetiene, UBS a declarat ca pune la indoiala sustenabilitatea revenirii monedei europene dupa entuziasmul cu care oficialii UE au adoptat consolidarea fiscala si considera ca euro va incepe declinul.

Stimate fxci, in acest topic v-as ruga sa va rezumati doar la "intrarile bazate pe analiza tehnica", ci nu pe tenta fundamentala. Aici se discuta doar in limbajul undelor elliott. Ar fi uimitor si cred ca de folos tuturor daca ati putea motiva fundamental undele elliott depistate de dumneavoastra sau de altcineva. Unde care s-au format deja in trecutul apropiat sau care ar putea sa se formeze in viitorul apropiat.
Sper sa nu va suparati
Editat de Stefan
Marcare offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic


Cotatia a cazut ca o stanca. De cateva luni astept o cadere si trebuie sa fiu foarte sigur ca voi lua aceste tranzactii short, cu intrari bazate pe analiza tehnica, ci nu pe tenta emotionala :biggrin:. Prima tranzactie va fi in vecinatatea rezistentei 1.3 cu tinta spre 1.2945,15 si 1.2885 pentru un target de 115 pips. Daca setup-ul se va confirma ca fiind unul valid ma voi orienta catre ceva mai agresiv cu plecare de la 1.295 cu tina catre 1.2925,12895,65 chiar 1.2835. Fundamental Banca Centrala Europeana a anuntat astazi ca doua banci europene au cumparat 430 milioane de dolari subliniind lipsa de dolari la banci si stimuland, in consecinta, cererea viitoare de dolari. Eurostat forteaza Germania sa considere participatiile sale de la Hypo RE & WestLB ca fiind datoria suverana. Dupa cum prevede Tratatul de la Maastricht, implicatiile ar putea fi enorme pentru tarile din Zona Euro. Pe de alta parte, expertul valutar al celei mai mari banci Elvetiene, UBS a declarat ca pune la indoiala sustenabilitatea revenirii monedei europene dupa entuziasmul cu care oficialii UE au adoptat consolidarea fiscala si considera ca euro va incepe declinul.

Stimate fxci, in acest topic v-as ruga sa va rezumati doar la "intrarile bazate pe analiza tehnica", ci nu pe tenta fundamentala. Aici se discuta doar in limbajul undelor elliott. Ar fi uimitor si cred ca de folos tuturor daca ati putea motiva fundamental undele elliott depistate de dumneavoastra sau de altcineva. Unde care s-au format deja in trecutul apropiat sau care ar putea sa se formeze in viitorul apropiat.
Sper sa nu va suparati.

Nu m-am suparat stimabile <:-P am vrut doar sa dau o mana de ajutor. Nu va pot ajuta in legatura cu "limbajul undelor Elliott". Intrarile mele sunt bazate pe analiza tehnica in proportie de doar 20 sau 30% si nu au viziuni asa complexe. Complex este managementul riscului de portofoliu. Este de apreciat in schimb potentialul dumnevostra narationist. Cu stima
Editat de Stefan
Marcare offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Stimati elliotisti, ce parere aveti despre o asa varianta? Mai facem un val in jos ca sa terminam impulsul sau el e deja complet? Rog sa va dati cu parerea pt ca am vazut ca puteti.

 

Este vorba despre perechea EURUSD. Postul anterior celui precedent.

 

Cam asa o vad si eu, fara sa recurg la elliott. Ce spui tu e ca si o confirmare la ce gandeam. Canalul ala precum si evolutia am reusit sa le "dumic" si eu aseara. Eu totusi as vedea un 1.29 intai (maxima de vinerea trecuta), eventual un pic peste, abia apoi cadere, precum spuneam si pe treadul cu euro. Asta pe criterii "conspirationiste", daca ar fi in jos direct ar fi prea simplu, hihi. Stiu eu sigur ca Big Shark nu ne vrea pe toti milionari :biggrin: Ar trebui sa mai ia cateva topuri intai, sa mai atraga buyeri, abia apoi sa cada, acum dupa nebunia de saptamana trecuta, traderii long-term sunt short... (haha, hai ca imi place cum am scornicit-o).

 

Offtopic
P.S. kabibi, te rog sa pui numele perechii in textul scurt pe care il pui inaintea pozei. Am vazut ca uneori spui in text despre ce pereche este vorba, dar de cele mai multe ori nu. Analizele tale sunt greoaie pentru unii, inclusiv pt mine, dar le urmaresc cu interes. Asta pt ca nu explici prea mult si well... nu stiu toti EW la nivelul la care stii tu, daca ar stii toti nu ar mai fi nevoie sa pui analize. Daca spre exemplu eu nu urmaresc toate perechile valutare, vreau sa evit sa deschid pozele tale la perechile pe care nu le urmaresc. Iar la perechile pe care le urmaresc, deschid poza si ma strofoc pe ea pana inteleg analiza. Doar asa pot sa invat ceva nou.

 

Sa stii ca cererea nu vine din partea mea, sunt si alti forumisti care se plang, dar eu subscriu: chiar daca nu pui nici un text inainte de poza, pune macar numele perechii. Cum ai scris la postul anterior, usdchf, ok, corect, nu ma intereseaza perechea, nu am dat click pe ea. Pe asta cu euro nu scria nimic despre ce pereche e. Am dat click, era euro, well, m-am bucurat, pentru ca e perechea mea favorita. Daca era vreo ciudatenie, ma ofticam ca am dat click degeaba, hihi. E valabil si invers, unii nu dau click pe pozele tale tocmai pentru ca nu spui ce pereche analizezi, si atunci ei vor zice "decat sa pierd timpul degeaba cu vreo pereche exotica, mai bine nu ma risc"...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.