Sari la conținut

Zen si Arta Tradingului


Postări Recomandate

pai alea 15 tranzactii de mai sus in care ai luat de 5 * 1 lot sell si 5 * buy de 1 lot + .... puteai sa pui doar 3 tranzactii. si nu prea are legatura cu zenul. ca sa nimeresti 2 din 3 nu e greu esti in statistica.

nimereste si tu 9 tranzactii din 10 si mai vorbim despre zen sau despre mama ooomidaaa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@usernome

 

ala e cont de concurs. as fi pus 5 loturi pe pozitie dar nu te lasa serverul. poti maxim 5 pozitii de cate 1 microlot dar nu poti 5 pe o singura pozitie. :)

 

celalalt cont in schimb e cu mai multe pozitii si cu destule sute de pipsi facute in 5 zile :) ideal ar fi sa continue tot asa dar ramane de vazut

 

iar in primul statement, intradevar nu sunt 9 din 10 dar sunt 6 din 8. Ambele rezultate pentru mine sunt multumitoare. nu am am avut rezultate atat de bune in viata mea la trading... sper sa reusesc sa continui in ritmul asta.

 

@barbones pe contul care il iau in serios asa cum am mai spus si am aratat, am pus sl-uri pentru ca altcumva mi-as pierde timpul. insa in paralel am luat aceleasi pozitii si pe contul de concurs, eram in pat cu mobilul si nu am mai avut chef sa pun si sl-urile, am zis ca fiind cont de concurs daca ia tp-ul, foarte bine, continui, insa daca nu e buna atunci las balta concursul. pe contul de experiment insa abordarea este alta si o iau foarte in serios cu sl-urile pt ca o sa incerc si pe real la un moment dat daca dupa o luna de zile rezultatele sunt satisfacatoare.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa fie mai usor fac eu rezumatul la statementul acela:

 

- buy usdjpy @84.28 sl @ 82.36 inchisa la 85.29 => +101 pipsi

- buy audusd @ 1.0338 sl la aproximativ 50pipsi apoi mutat la 1.037, inchisa la 1.0422 => +84 pipsi

- buy eurusd @1.4218 sl la aproximativ 50 pipsi apoi mutat la 1.4276, inchisa 0.5 la 1.4293 si inca 0.5 la 1.4330

rezultatul ar fi 75 pe o jumatate de pozitie si inca 112 cu celalta jumatate adica media: +93.5 pipsi

- sell usdchf @0.9175 inchisa la stop loss 0.92 => -25 pipsi

- sell usdchf @ 0.9183 inchisa la stop loss 0.9195 =>-13 pipsi

- sell usdchf @0.9178 cu sl @ 0.9210 inchisa la 0.9162 => +18pipsi

- sell usdchf @0.9182 cu sl @ 0.921 adus la 0.9168 inchisa la 0.9149=> +33pipsi

- buy gbpjpy @138.69 cu sl atins la 138.35 => -34 pipsi

- buy gbpusd @1.6353 cu sl @ 1.6329 inchisa la 1.6400 => +47pipsi

- buy gbpusd @1.6362 cu sl @ 1.6330 adus la BE si inchisa la 1.6425 => +63pipsi

- sell gbpchf @1.4853 cu sl @1.4883 inchisa la 1.4881=> -28 pipsi

- sell gbpjpy @136.89 sl la 138.89 inchisa la 136 =>89 pipsi

 

Rezultat total: 428pipsi profit. Asa cum spuneam, nu e cine stie ce, poate fi noroc pentru 12 tranzactii facute in 5 zile, insa eu pana acum nu am mai avut rezultate asa buna asadar sunt multumit si am sa continui experimentul considerand ca are potential :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@usernome

 

repet cateva idei din interviul cu traderul milionar zen pentru ca probabil unii doar s-au uitat la sfarsitul topicului la statementuri fara sa citeasca inceputul topicului si idea acestuia.

 

traderul care a facut sute de milioane din interviul respectiv a spus ca tradingul lui nu era perfect. chestia asta cu zen si arta tradingului nu are nici o treaba cu perfectiunea, are legatura cu neurologia, cu activitatea creierului si procesul de luare a deciziilor precum si cu intuitia care tine tot de activitatea cerebrala.

 

Traderul asta uneori mai avea pierderi si atunci cand avea 3 pierderi consecutive se oprea si tranzactiona demo pana cand isi intra iar in forma... adica in starea aia ideala de tip "zen" in care exista doar observare, fenomenul identitatii se dilueaza si alegerea se intampla de la sine, facuta de un creier ce functioneaza la cu totul alti parametrii fata de activitatea normala a unui om.

 

Asadar idea nu este sa nimeresti 9 din 10 cum spuneai tu, idea e sa faci profit. Eu m-as multumi si cu 6 din 10 atat timp cat nu sunt loser si fac bani.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De-a lungul timpului am ajuns la o concluzie: observand piata, dandu-i timp, urmarind evolutia pretului, traderul intelege situatia iar in clipa in care a inteles-o are mult mai putine sanse de a lua o decizie gresita. Ajungi practic sa vezi cu ochii mintii cum va evolua piata si daca tot ai acest "pont", de ce sa nu si deschizi o pozitie pentru a profita de repsectiva miscare? Cu alte cuvinte, avem schema: observatie -> intelegere -> siguranta -> actiune.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ati sarit toti sa ma mancati. Eu nu va contrazic ca exista zen sau inspiratie sau cum vreti voi sa ii spuneti.

am citit destule sa stiu ce vreti sa spuneti.

daca iau creierul ca pe un retea neuronala in care bag informatie am rezultate bune o perioada asta nu inseamna ca fac rezervare pt bahamas. creierul e o cutiuta neagra, poti sa o ajuti sa ajunga intr-o stare optima.

 

si eu am facut un expert care face bani pe o perioada de 10 ani dar pe pe ultimii 3 isi pierde zen-ul. piata e mult mai agitata acum decat acum cativa ani.

 

decat sa va pierdeti timpul studiind zenul la forex, puteti sa ghiciti numerele la loto ca tot zen e sau numai e?

 

eu pot sa dublez banii de 3 ori in 3 zile si a patra zi sa pierd tot. fac scalp pe inchidere de bara si merge foarte bine 3 zile, a 4 zi in loc sa se intoarca o ia in sus de nebun, si pierd pierd pierd. asta tot zen e? cand vad ca pierd 3 tranzactii ma opresc si tranzactionez cand piata revine cum o stiu eu. si eu nu ii spun zen. piata se misca in functie de mai multi factori pe care eu nu ii pot sti, si daca azi am nimerit previziunea si maine o nimeresc asta nu inseamna ca sunt zen. piata se misca in limite normale 2 zile a 3 zi numai e la fel.

Editat de usernome
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

"a fi zen" era doar o expresie pentru o numita stare, in care creierul functioneaza altfel. in domeniul stiintific/medical, se numeste starea alfa in care creierul functiioneaza la unde cerebrale de sub 14hz, dar poatte fi vorba si de stari mai profunde teta sau delta in care ar fi vorba de o adevarata transa.

 

idea cu zen si arta tradingului era de a folosi astfel de capacitati ale creierului pentru performante mai bune.

 

noi oricum nu ne putem compara cu traderul respectiv deoarece el a facut sute de milione...

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am meditat si meditez zilnic deci pot spune ca sunt "zen" in viata de zi cu zi :)

 

zen.ul in trading insa e alta poveste

 

meditatia m.a ajutat sa am rezultate in diferite domenii si e demonstrat stiintific ca te poate ajuta in absolut orice. e clar atunci ca nu este nimic de pierdut daca se incearca si in trading. trebuie perseverenta, determinare...

 

la trading ai doua variante sell sau buy, la loto in schimb e mai complicat ca ai 49 variante si trebuie alese 6, plus ca alea daca le nimeresti de doua ori deja te salta serviciile secrete pentru studii de laborator, la trading in schimb te camumflezi printre rechini in oceanul imens numit forex. la loto iei de la saraci... la forex iei de la oameni care nu sunt chiar asa saraci ca doar asa se zice ca in forex joci cu bani care ti-i permiti sa ii pierzi :)

 

usernome, chestia cu triplatul contului ca apoi sa il pierzi, cred ca aproape toti de pe aici am trecut macar o data prin asa ceva. ideal ar fi sa adopti money management acceptabil, indiferent de strategie/abordare.

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

dai inainte cu Zen, doar ca tranzactiile fara SL sunt ca si cum esti deja milionar si nu te intereseaza un cont de cateva mii acolo. Nu am auzit pe nimeni sa fie si profitabil si sa nu aiba SL. La concurs e cu totul altceva, corect.

 

alea fara SL sunt profitabile
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.