Sari la conținut

Corelatie intre informatii (stiri) si trend?


aleteo77

Postări Recomandate

  • Moderators

No way 1.18.

 

Pai roaga-te sa nu scada dobanda :)

 

Daca o face 75 de puncte, sau chiar 80, că a mai fost, nimic nu mai poate opri caderea euro-ului. Este foarte adevarat ca acest caz este cel mai puţin probabil. Traderii se asteapta in proportie de 80-90% la o stagnare la 100 de puncte, cat e acum, iar restul de 10-20% mizează pe o crestere de 20-25 de puncte. Astea nu ar fi surprize prea mari, precum am zis, in special stagnarea ratei dobanzii la valoarea actuala s-ar putea sa nu aiba influenta prea mare pe grafic, iar daca vom vedea o crestere la 1.25% probabil ca euro va mai lua un avans de cateva sute de pipsi.

 

Dar fereasca dracu sa vedem azi un 0.75% sau un 1.50%, sa te tii atunci tataie! Well.. ultima e imposibila, nu au nici un motiv, si de obicei cresterile mari se fac in mai multe etape. Adica ar trebui sa o faca intai 1.25%, apoi in interval de 1-3 luni sa mai ridice 25 de puncte (de fapt, daca o vor urca azi la 1.25%, abia lunile urmatoare va fi macel pe grafic, pentru ca parerile se vor diviza, unii vor zice ca continua sa creasca la 1.50 altii ca sta pe loc, altii ca da inapoi la 1.00, etc).

 

Revenind, aproape nimeni nu se asteapa la ora actuala sa vedem azi un 0.75, eu sper sa nu il vedem. Dar daca il vedem, gandeste-te sigur la 1.18 pentru sfarsitul lui septembrie, mijlocul lui octombrie. Sa nu uitam ca trendul major (weekly) e inca down, linia de rezistenta a trendului vine abia pe la 1.43, iar topul lunii precedente este la 1.33, drept urmare trendul va ramane down atat timp cat cursul nu bate MĂCAR 1.30 (unde am putea vorbi de ranging) ori 1.34 (care ar fi HH-W1, deci inversare de trend pe D1).

 

In plus, sa nu uitam ca in Europa vine iarna, iar energia vine de la rusi (remember 2005, 2006, 2008, in toti acesti ani s-a pus problema energiei cam prin toamna, iar candelele pe septembrie si/sau octombrie au fost rosii-rosii, se vede pe MN1, dar mai bine pe W1).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mantli are pinul ala enorm. Greu de crezut ca-l depaseste anul asta. Eu merg pe un range intre 1.25 1.45 tot anu cu pivot la 1.30. E bun pentru toti nivelul asta. Aud are sanse in schinb de top nou iar din discutiile de azi Jen ul sa scape de crestere de luna asta. Aud Jen e cheia miscarilor pe toamna.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum zicea si Barbones in blogul lui AICI

 

Vineri, nu o sa avem numar pozitiv pe NFP

Valoarea precedenta a fost -131K si pe forex factory previziunea este de -101K

 

Employment probably cooled in August as slower economic growth caused some U.S. companies to lose confidence the recovery will be sustained, economists said before a report today.

 

Private payrolls that exclude government agencies rose by 40,000 after a 71,000 July gain, and the jobless rate climbed to 9.6 percent, according to the median estimate of economists surveyed by Bloomberg News. Total employment may have dropped for a third consecutive month as census workers were let go.

 

 

daca NFP-ul va fi sub asteptari probabil ca o sa fie macelarit dolarul la publicarea datelor

Editat de sian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Valoarea intradevar este negativa -54K, insa mai buna decat se astepta. Nu au avut loc reactii mari pe perechile ce contin dolarul iar stirea nu stiu cat de tare va influenta trendul cursurilor. Totusi s-ar putea sa fie un loc bun de inversare a trendului pe USDJPY si sa il vedem macar pana pe la 89.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Last NFP release. Ce a fost si ce a iesit?

Well, (adica puţ), o sa redau mai jos cele sapte scenarii posibile, asa cum erau prezentate de analisti inainte de NFP:

 

1. NFP at -100K, private sector +40K – exactly as expected. Choppy trading but no significant move.

2. NFP at -70K or better, private sector at +70K or better – better than expected. Dollar gains sharply.

3. NFP at -70K or better, private sector at +40K – better than expected – dollar gains.

4. NFP at -70K or better, private sector unchanged – surprising but mixed – dollar stalls.

5. NFP at -150K, private sector at +40K – disappointing but not too bad – dollar retreats.

6. NFP at -150K, private sector unchanged – disappointing – dollar falls.

7. NFP at -150K or worse, private sector at -40K or worse, a significant loss of jobs in the private sector. This is the worst case scenario that will raise the talk of a double dip recession. In this case the dollar will gain on risk aversion.

 

Se vede ca doar unul dintre aceste scenarii (al saselea) amintea in treacat de o cadere a dolarului (adica crestere pe EURUSD), in rest parerile fiind impartite intre choppy si intarire (dolar gains, adica caderea EURUSD). Scenariul al saselea era foarte putin probabil, dupa cum s-a miscat economia americana in august.

 

Ceea ce s-a intamplat a fost better then expected. Daca dati click o sa vedeti ca a fost MUCH better then expected, cu o crestere la -54 de mii, cum zicea Sian mai sus (măh, numele tau asta nou e mai greu de scris! :) iar sectorul privat a avut o crestere cu nu mai putin de +67 de mii!!! (defalcarea, pentru cine nu are rabdare sa citeasca raportul dat de BLS, este data pe scurt aici).

 

Practic, per total, mai bine decat in cel mai optimist scenariu, scenariul numarul 2, iar pentru sectorul privat suntem mai aproape de scenariul 2 (+70 de mii) decat de scenariul 3 (+40 de mii).

 

Noi ne-am fi asteptat la o crestere puternica a dolarului, nu-i asa? Adica SELL cu toate patru picioarele pe EURUSD... Remember? "Dollar gains sharply"... grrrr....

 

Cand am vazut rezultatele am zis ca o sa fie down milioane de pipsi. L-am asteptat sa bata odata cu capul de pardoseala, apoi sa mai bata inca odata cu capul de tavan, si am intrat sell.

 

Momentan, suntem (adica si eu, si tranzactiile mele) la apa, asteptam un gap in jos luni, sa inchidem cu pierdere mai mica, hihi...

 

Pentru posteritate, evolutia ostilitatilor:

post-1272-013966400 1283584625_thumb.png

 

De unde se vede ca viata bate filmul... Piata face ce vrea ea...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Offtopic
Cica,trebuie sa tranzactionezi in functie de ceea ce vezi pe grafic, nu dupa cum iti place sau zic altii.

Desigur, cand ne uitam pe grafic, fiecare are optica lui :)

Tradelover, ce strategie folosesti ?
Editat de Cityzen
Adaugat tag offtopic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Ce strategie nene? A fost pur si simplu o intrare pe NFP, cum explicam prin posturile de mai sus. Uneori pun setupuri de alea cu doua stop-ordere in ambele directii, luand in consideratie marimea rangeului dinaintea stirii. Rareori. De obicei evit NFP-ul, il urmaresc ca sa stau deoparte. Am mai zis si asta. In special acum nu a facut nici un range vizibil, asa ca am decis sa astept alea 45 de minute. Dar dupa 45 de minute situatia era neclara, cursul era exact in zona din care a pleacat, precum se vede si pe poza, asa ca am mai asteptat inca un set de bare. In total vo doua ore, aproximativ, si deja intrasem in Friday Effect. Dar indicatorii erau in jos (ADX, Stochastic), pretul a facut maxim, uite ce fain se vede, a inceput sa cada, dadea semne ca s-a linistit, asa ca am ignorat Friday Effect, greseala destul de grava. NFP-ul a fost mult mai bun decat in visele celor mai optimisti analisti, trendul weekly major e inca down (nu a batut inca nici unul dintre maximele formate pe grafic in perioada anterioara, iar linia de rezistenta W1 e tocmai la mama naibi, 1100 de pipsi mai sus, iar pana la aia D1 mai erau cel putin 300 de pipsi. Ce vrei mai mult? Sell cu toate mainile si picioarele.

 

O sa ma scol luni dimineata odata cu sesiunea japoneza si o sa incep sa mut stopul in jos cu fiecare bara M5 care nu scade convingator. Adica daca creste sau bate pasul pe loc - stopul mai jos! (abia acum am vazut ca nu se vede in poza, are SL dar e mai sus). Saptamana viitoare sunt in concediu, mi-am luat concediu special sa termin Stitch-ul, ca am tot asteptat sa lanseze aia testerul vizual si am ramas mult in urma cu testarile. Ei tot au promis, dar nu au dat o data limita, probabil ca il vor lansa dupa inceperea macelului, pentru ca acum nu ar fi fairplay față de aia care au trimis deja expertii. Daca il vor lansa acum, toti isi vor modifica expertii deja trimisi, si e mai multa munca pentru organizatori, ca vor trebui sa testeze iar toti expertii deja acceptati la concurs. Doar n-or fi prosti sa isi facă de lucru singuri... Drept urmare, eu mi-am luat gandul, si voi incerca sa ma descurc fara visual test. Mi-am luat liber si incerc sa ii dau bataie, sa nu raman chiar pe ultima suta de metri. Betul asa insa ma cam incurcă, acuma va trebui sa scap de el intai, iar daca ma scol dimineata luni (pe la ora 4 sau 5 dimineata la mine, sa prind deschiderile pe Tokyo si Sydney), atunci probabil ca o sa dorm pe mine in cursul zilei de luni, dupa ce inchid panarama asta de bet. O zi deja pierduta... Sunt intrat si destul de heavy, cam multi bani. Lacomia...

 

Parafrazandu-l pe nenea ala cu paharul de vin, fiecare om are dreptul sa fie bou odata in viata. Dar dupa ce ai fost bou odata in viata devii alt om, care la randul lui si ala are dreptul sa fie bou odata in viata... etc...

Editat de tradelover
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Moderators

Yarrrr... voi vazurati ca saptamana de news se deschide cu speech-ul lui Trichet la.... Bucuresti? Care sunteti bucuresteni, nu v-ati dus acolo sa ii dati la țurloaie? Poate mai cade euro ala si ies si eu onorabil din tranzactia aia, ca daca i-a tras cu integrarea tarilor est-europene si alte minuni de astea, sigur vedem acusi in cateva ore deschidere cu gap in sus, si ma trezesc in stop...

 

post-1272-025700100 1283712778_thumb.png

 

Deci, ce a spus? Ati urmarit careva? Cica tocmai s-a terminat...

 

Ma duc sa mai fur vreo cateva ore de somn pana se trezeste piata... Pe aici e 1 juma noaptea...

Editat de tradelover
pus poza
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poimaine iese la rampa banca Australiei si se zvoneste ca nu o sa schimbe rata.

 

Australia’s central bank may keep its benchmark interest rate unchanged for a fourth month to support the nation’s economy as concerns deepen that recoveries may be faltering in the U.S., Japan and Europe.

 

Reserve Bank of Australia Governor Glenn Stevens and his board will leave the overnight cash rate target at 4.5 percent in Adelaide tomorrow, according to all 25 economists surveyed by Bloomberg News. The decision will be published at 2:30 p.m.

Oricum sentimentul general este bullish pentru dolarul australian... nu?

Editat de Cityzen
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.