Sari la conținut

ce broker mi se potriveste ?


wallye

Postări Recomandate

Mie mi se par cam toate la fel :biggrin: .Diferenta o face spreadul. Iar la oanda speadul mare in perioadele " riscante " il vad ca pe un semn bun, adica baietii isi iau masuri de prevedere ca sa nu piarda. Si daca nu isi asuma riscuri inseamna ca sunt siguri, iar eu imi pot baga linistit banii la ei. <:-P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@bumasoft

 

Nu exista the real thing. Fiind un sistem complex format din mai multe conexiuni mi-e foarte greu sa cred ca fluctuatiile acelea sunt the real deal.

O fi real deal pe Oanda si cateva sisteme apropiate. Personal sunt convins ca acel "real deal" nu exista pentru end useri cu marja doar cand tranzactionezi 1:1. E zgomot care poate lovi SL-uri f usor.

Prefer un broker mai smooth.

 

Sunt doar pareri personale...

Cel mai un broker e cel care se portiveste stilului de tranazactionare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 4 săptămâni mai târziu...

Care e valoarea minima a ordinului la Oanda?

Mi-am facut acum un cont demo la ei si am vandut chiar si un euro, dar miram-as sa fie asa si pe live.

 

O unitate, deci, da, asa este si pe real.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ceva timp m-am cam plictisit de practica pe demo si m-am gandit intru pe real cu o suma mica ,poate asa sunt mai motivat.

Datorita sumei mici am ales Paypal . Inainte i-am intrebat pe cei de la Oanda cum e mai convenabil sa depun 3-4 sute eur si rasp lor a fost sa-mi reaminteasca posib. de depunere ( le-am dat 2 la rasp pt k a ajuns la mn mailu =)) ).

Sa revin la Paypal. Dupa ce a treb sa-mi anulez contu vechi ( era pe alta tara) si sa-mi fac altu nou pe Italia, dau la calculator sa vad cu cat imi shimba eur. Si surpriza 1 EUR = 1,37194 USD . Voua cum vi se pare?

Editat de wallye
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cam 2 luni in urma am aflat despre forex. Si despre faptul ca poti juca cu 10x,20x,50x ...mai mult decat ai tu in cont.

Si am ramas cam surprins. =))

Mi-am facut un cont la fxcm si am invatat sa joc. Dupa m-am apucat sa studiez cursul eur-usd din ultimii cativa ani treaba care mi-a luat cam 1 luna. In final am ajuns la urmatoarele concluzii:

-voi juca doar eur-usd

-voi tine deschise pozitiile de la 1 sec la maxim cateva ore, deci am nevoie de un spread cat mai mic (repet,la eur-usd,altcv. nu ma intereseaza)

-suma va fi de 1000-2000 eur, intai proba pe demo cateva luni, apoi real

Legat de broker, ma intereseaza unul cunoscut,fara reclamatii,fara probleme cu platforma(blocare e.t.c) si evidend comisioanele de retragere, depunere cat mai mici.

Pana acum am mai testat si etoro , oanda. Oanda are cel mai mic spread din cele cunoscute de mine.

Daca ar mai trebui sa tin cont de alti factori, nu va sfiiti sa-mi spuneti. :P

Deci veniti cu pareri. Multumesc anticipat.

 

Incearca demo la compania unde lucrez eu acum. Spread-ul incepe de la 0.4 pips (se intelege ca in cazul unei piete extrem de volatile, spread-ul poate varia), nu avem alte taxe sau comisioane(la deschderea de pozitii). Efectul de levier(leverage) de pana la 1:500, depozitul initial de minim 200 USD. Cat despre comisioanele la depunere/retragere, firma nu taxeaza nimic, insa tertii (banca, Moneybookers) au comisioane. La retragere, spre exemplu vei fi taxat astfel: EUR 15 / USD 25 / CHF 25 / GBP 18.

Parerea mea ca cei mai importanti factori sunt stirile economice si trendul perechii valutare pe parcursul timpului(asa cum mentionai tu ca ai studiat). In plus f. imp. de stiut sunt zilele cu volatilitate mare: Vinerea: greu de prezis, Duminica: miscare slaba, Sarbatorile legale: bancile sunt inchise, iar mijlocul saptamanii ramane cel mai constant in miscarea, volatilitatea pietei. Din fericire tu te-ai axat pe o pereche valutara nu foarte greu, imposibil de studiat, de inteles. Mult succes si daca ai timp, trage cu ochiul la oferta de mai sus. Aaaa si nu avem dealing desk...deci asta inseamna ca nimeni nu se va "juca" impotriva ta.

Editat de tradelover
scos linkuri
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.