Sari la conținut

Loser - caut inceput de drum


BogdanM

Postări Recomandate

ahh, asta e mai greu. Dar cred ca o sa tranzactionez cu pda-ul din wc daca mai patesc odata asa ceva :)

20 de euroi castigati cu greu, dusi pe apa sambetei intr-o singura pozitie. Daca te ascultam de la inceputul chestiei aleia scapam cu vreo 10. Problema mea este ca eu vin din electronica. In sensul in care ca si electronist si/sau om, am invatat sa dau dovada de destul de multa perseverenta. Multe chestii nu-mi ieseau in electronica, am proiectat amplificatoare audio de fidelitate mare, nu iesea din prima, construiam in revizii, reviziile in subrevizii etc. Luni intregi pierdute spre a concepe o singura schema ce urechiometric vorbind sa-mi placa MIE cum suna. Iar 8 ani de lucru sustinut in audio cat sa stiu cum mi-ar place mie sa suna ca ulterior sa stiu sa compar. Rabdarea e buna, dar perseverenta (atat calitate cat si defect) nu-i totdeauna ok in forex. Deci.. inchipuie-ti orgoliul meu de noob si atitudinea gen conan barbarul ce pleaca de la premisa ca... mhh las ca o dreg si pe asta, o sa ma invart, o sa ma lupt cu piata dar in final o sa biruiesc. Problema e ca eu nici nu stiu unde sa dau cu sabia :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Fara hedge. Te pacalesti singur. Poate doar pana iti stabilesti un plan.

 

Alege TF-ul tau curent de trading si vezi ce face Pretul(zig-zag-urile). Vezi si Trendul Principal.

 

Ai 2 variante de inchidere :

- daca Trendul Curent iti este nefavorabil (eventual astepti o miscare cat de cat favorabila)

- daca Trendul Principal iti este favorabil dar in viitor vezi ca isi schimba directia (daca poti sa rezisti)

 

Vezi ca la "miez de noapte", Pretul in general face Range.

Editat de dannad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

planul de salvare al economiei e destul de simplu iar masurile de "recesiune" sunt urmatoarele:

 

1. mizez pe inca o testare in zona 1.2920. Nu vad inca vreun semn clar ca un top s-a format.

2. daca se depaseste 1.2930 in mod clar si sustinut ma pregatesc de inchiderea poziei sell deschise de ala mic si incasez pierderea. Buy-ul ramane in profit si Stop loss-ul se muta inspre noul format suport. (macar ceva profit tot as mai scoate din asta)

3. daca 1.2930 rezista si nu am o patrundere (fie clara fie deloc) inchid buy-ul cat inca il am in profit si merg mai departe cu sell-ul asteptand sa reduc din pierdere.

4. daca pretul sta in range sub 1.29 si apoi coboara, ma pregatesc sa inchid buy-ul la primul semn de intoarcere, incasez pierdere inca mica (3-4 euro maxim) si continui cu sell-ul urmand sa reduc pierderea.

5. indiferent de directie, nu ratez ocazia de a ciupi ceva odata ce am semnal clar conform metodei bb+stochastic de mai sus.

6. daca termic cu contul peste valoarea initiala de 50 euro, imi iau o bere.

 

hedge-ul s-a facut tocmai pentru a castiga timpul necesar sa urmaresc nitel evolutia ulterioara a pretului.

Editat de BogdanM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tp-ul pentru buy s-a modificat la 1.2902. Consideram ca nu sunt sanse mari sa depasesc maximul zilei de ieri. Cursul a urcat a atins tp si am inchis cu profit buy-ul. A ramas sell-ul pagubos dar ma astept la o coborare de care as putea profita fie pentru a inchide cu pierdere mai mica sau a efectua un nou buy in caz ca pierd momentul si cursul intra intr-un range.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am inchis pozititiile. Miscarea anticipata s-a intamplat insa pana la ea, hedge-ul m-a omorat. Totusi daca ma uit in lista de mai sus cu chestiile platite ca si taxa scolara pentru mine, hedge-ul si cand sa NU il faci nu apare. Implicit, am platit 20 euro din profitul adunat cu greu sa invat si treaba asta (sper). Contul a ramas la 60 euro, bine ca inca ma joc pe profitul meu.

"Strategia" mea.. pai sa termin o luna in profit cu ea si sa-l mentin luna urmatoare, apoi o postez si discut pe tema ei cu cea mai mare placere. Pana atunci nu vreau sa fi inventat inca un mod nou si deosebit de a pierde bani :))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Alătură-te conversației

Poți posta acum și să te înregistrezi mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.

Vizitator
Răspunde la acest subiect...

×   Alipit ca text avansat.   Alipește ca text simplu

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

  • Navigare recentă   0 membri

    • Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Am plasat cookie-uri pe dispozitivul tău pentru a îmbunătății navigarea pe acest site. Poți modifica setările cookie, altfel considerăm că ești de acord să continui.